Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

AVR mi PİC mi?

Başlatan BabyBird, 05 Eylül 2003, 00:10:40

engin_

avr işlemiler donanım bakımından oldukça cömert gözüküyorlar
@thief arkadaşımızın yazdığı özellikler mükemmel

benim bildiğim AVR programlamak için özel bir devre yapmaya gerek yok.

İşlemci hızları konusu biraz kafa karıştırıyor. pic de çalışma frekansını 4 e bölüyoruz. Bu bir komutun çalışması için gereken minimum süre

Avr de bu durum nasıl?

Erol YILMAZ

AVR de de 1'e boluyorsun  :)

CaFFeiNe

@yas

bascom programının cr*ackini nerden bulabilirim sende varmı?

Veli B.

@Engin_,

Alıntı yapılan: "thief"... bunun yerine analog devicenin aduc8xx serisi daha iyi olabilir fiyatları biraz pahalı ama değer
12-bit  adc 8 kanal
12-bit  dac 2 kanal
62k hafıza
4k e2prom
2k xram
dual dptr
3 timer
1 tic  (RTC)
16 bit pwm 2 kanal
por brownout psm wdt serial buffer vs.  dist elektro -arrow

AVR değil Analog Devices ın muc lari için bu özellikler.Fiyat olarakta gerçekten biraz yüksektir.Bununla beraber oldukça zengin bir AN(uygulama notu) kaynağına sahip.

engin_

Evet yanlış görmüşüm daha doğrusu tam okumamışım

Ama avr'lerde gayet iyi özellikte örneğin

ATMEGA64-16AI , aduc8xx serisi kadar var ama fiyat olarak daha pahalıymış evet, neyse

Pic de en uzun komut işlemi 2 dahili komut saykılında , avrde de böyleyse yeterince hızlı demektir.

ego

avr'nin ATMEGA128 gibi üst modelleri var 18F serisi en gelişmiş pic'ten daha güçlü ve ram,rom'u geniş bunların.20MIPS rahatlıkla yapabiliyorlar.PIC ise max 10MIPS.

engin_

Avr komut setine baktımda baya bi komut var. Ve bu komutlar genel olarak 1 veya 2 saat çevriminde işletiliyor. Tabi 4-5 saykılda olanda var ama çok kullanılan komutlar 1 saykıl.

Bence avr programlamaya geçmek lazım.

Bazı anlamadığım operatörler var. Bu Rd, Rr veya R26 felan bunlar ne işe yarıyor tam anlamadım pic deki W register gibi sanırım.

erhanmete

programmer olarak STK 200/300/500 kullanın on board programmer. :)

engin_

Kulanmaya başlasak programlayıcı devre işi kolayda

Bu arada avr de yanlış anlamıyorsam birden fazla interrupt vektörü var ama 2 tane galiba

.CSEG ; Code-Segment starts here
.ORG 0000 ; Address is zero
    RJMP Start ; The reset-vector on Address 0000
    RJMP IService ; 0001: first Int-Vektor, INT0 service routine
[...] here other vectors

birde 0002 de var ama "[...] here other vectors"

den sanki daha fazla varmış gibi anlaşılıyor.

ahmet abüü

Küçük bir tecrube arkadaşlar ; Atmel AVR serisi çalıştıranlar bilir , entegrenin herhangi bir yerine eliniz değdirdiginizde chip sapıtır. Tek çareniz CPU beslemesini tamamen filitre etmeniz ve topraklamanız. Malum ülkemiz şartlarında topraklamayı kaç kişi bilir ve yapar. Atmel'in 89c51 vb. serisi de yogun bir parazit altında kaldıgında osilatörü susuyor. Reset kontrolü ve EMC bu chiplerde aşırı derecede önemli. Ama bizim malum 35 komutluk Pic12-16 vb. serisi bu dezavantajlara karşı biraz daha iyi. EMC dayanımının kralı ve daha da iyisi RENESAS M16C ve R8C ailesi.
http://www.renesas.com/fmwk.jsp?cnt=mpumcu_category_landing.jsp&fp=/products/mpumcu/&site=i
LiNUX bir sudur, iç iç kudur.

eelektro

ahmet hocam iyi diyorsun fakat bu renasas a bir türlü giremedik
hadi hayırlısı
╠ ▒▒ ▒ ▒ ▒ ▒▒▒ ▒ ▒ ▒ ▒ ▒▒▒▒ ▒ ▒  ▒▒ ╠

aster

giremediğiniz yer neresi dir?
site içinde gezemiyor anlamındamı?
16 bit H8 yazan yere veya istediğin yere geldiğinde mous şekil değiştirip parmak olması lazım işte o zaman tıkla

arslan74

Merhaba,

Bahs ettiğiniz bu işlemciler cok güzel de. Ama gözden kaçan bazı sorunlar var şöyleki, amatör kullanıcısı bu işlemcileri cok rahat bulabilmeli, yani Türkiye den satın alabilmeli. Onuda distribitörden mazleme siparişi vererek ve gelmesi içinde en en 1 ay bekleyek olmamalı. Fiyatı uygun olmalı. Programlayıcısı ucuz hata kendimiz yapabileceğimiz şekilde olmalı. Program yazmak için ASM hariç C derleyicisi olmalı. Proteus gibi simulasyon programları onlara destek vermeli.

Şimdi bu saydığımız özellikleri Bahs ettiğiniz işlemciler yerine getiriyormu?
Eğer getiriyorsa Hemen gecin derim. Ama burası Türkiye olduğu için sırf işlemci performansı iyi olduğu için tercih edilmemeli. Yoksa bu tercih bir avataja değil dez avantaja dönüşür. Bunu şu örneğe benzetebiliriz. Yurt dışında özellikle Avrıpada kesinlikle Trafikte Bir Renault9 yada Doğan, Şahin gibi araba göremesiniz. Onlara bedava versen bile almazlar. Bırakın almayı Devlet bu arabayı Trafiğe cıkmasına bile izin vermez. Üretim standartları Normal Standartların cok cok altında. İnsan canını koruyacak hiçbir şey yok Hatta normal arabada olması gereken basit önlemleri bile koymamışlar( Normal çelik tampon yerine uyduruktan plastik bir tampon koymuşlar, ana saçın kalınlığı normalden çok ince v.b.). Gelgelelim, nasıl oluyorda bu arabalar burdada peynir etmek gibi satiyor. Nedeni şunlar. Arabasını kendisi ucuz görünmesine rağmen ucuz değil. Ama yedek parca olarak cok ucuz ve heryerde bulabilme şansınız var. Temin edilmesi cok kolay. Birde Ekonomik geliri kısıtlı olanın alabileceği tek bu araba var. İşlemcilerde de bu kıyaslamalarda geçerli sayılır.
Siz çok iyi olan bir işlemciyi bir İşlemciyi temin etme şansınız yoksa yada cok pahalıya mal olyuyorsa sizin için o işlemcinin iyi olmasının bize bir getirisi yok.

O yüzden Temini Türkiye'den kolay ve ucuz olan işlemciler arasında bir kıyaslama yapmanız daha doğru olacaktır. Yoksa PIC'ten cok daha kapsamlı ve gelişmiş işlemciler var. PIC 16 bit mimaryiye yeni geçmesine rağmen Texsas Ins., Philips, ST, Cypres gibi şirketlerin cok uzun süreden beri 16 ve 32 bit Microişlecileri var. Ama Türkiye'de kullanım alanı bulamamış yada yaygınlaştırılamamıştır.

Çinliler bile amatör olarak artık ARM serisiyle program yazıyor. Türkiye bu teknolojiyi arkadan takib etitği için. Şimdilik elimizdekiyle yetinmemiz lazım.

Benim yıllar önce başımdan gecen tercübemi anlatayım. İşlemciye başlarken 8051 yaygın olduğu için o mimariyle kara vermiştim. En gelişmiş olarak Siemensin 80C535 ve 80C537 işlemcilerini gördüm, bununla ilgili Yut dışından döküman ve kitaplar aldım. Bana cok pahalıya geldi. Sonra Bu işlemciyi deney boardını yapmak istediğimde Türkiye bu işlemciyi bulamadım. Siemens'in distribitörüne yalvar yakar iki tane numume alabildim, hepsi bu. Sonuçta ne oldu bilirmusunuz, yaptığım masrafların hepsi boşa gitti. Ama o zaman ilk önce Türkiye temini kolay olan işlemci diye bir kıyas yapsaydım durum cok farklı olurdu. Bu kadar masrafım ve emeğim boşa gitmezdi.

Selamlar,

Hasan ARSLAN

eelektro

Alıntı yapılan: "aster"giremediğiniz yer neresi dir?
site içinde gezemiyor anlamındamı?
16 bit H8 yazan yere veya istediğin yere geldiğinde mous şekil değiştirip parmak olması lazım işte o zaman tıkla
ahmet hocam iyi diyorsun fakat bu renasas a bir türlü giremedik
hadi hayırlısı

hocam kusura bakma fakat yukarıda yazdıgım anlaşılır bir biçimde
renasas entegresine programlamaya giremedik demek istedim
herkese iyi çalışmalar
╠ ▒▒ ▒ ▒ ▒ ▒▒▒ ▒ ▒ ▒ ▒ ▒▒▒▒ ▒ ▒  ▒▒ ╠

aster

Dünya üzeriğndeki programlaması en basit işlemcilerdendir, M16C ve R8C serilerinin içersinde dahili olarak bootloader vardır tek yapılması gereken RS232 den chip'e bağlanıp yazmak, aynı RS232 portundan chip' debug yapabilirsiniz, programmer+simülatör+compiler tamamen free (beleş)dir
başka öğrenmek istediğiniz varmı?

Dip not:Renesas sitesi gayet sıra dışı ve gıcık bir yerdir deli olmamak için kendinizi bir yere bağlayınız, sitede yok yoktur