Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

AVR mi PİC mi?

Başlatan BabyBird, 05 Eylül 2003, 00:10:40

eelektro

hocam bu programı nereden indire biliriz
birde compiler adresini verirsen beni mutlu edersin
iyi çalışmalar
╠ ▒▒ ▒ ▒ ▒ ▒▒▒ ▒ ▒ ▒ ▒ ▒▒▒▒ ▒ ▒  ▒▒ ╠

matematika

.

fahri

mhk
arkadaşım ben verdiği gruba giremedim

http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP1/files/MHK/

bu gruba nasıl üye olcaz?
veya bu dosyayı nasıl alabilirim senden?

mhk

Sevgili fahri, bende verdiğim adreste kendi programımı bulamadım , bir arkadaş silmiş olabilir. Yenisini upload ederken hata ile karşılaştım. Başka bir upload adresi bulabilirsen oraya yükleyebilirim.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

XNHCX

Dostum mhk,
O dosyanın yedeği bende var.Arkadaşlar Senin adına ben göndereyim.

XNHCX

Sevgili mhk ,
Bahsettiğiniz dosyayı sıkıştırıp , Sizin adınıza Picproje üyeleri için aşağıdaki adrese upload ettim....

picprojeup@gmail.com

Mojo atmel 89c51 89c52.rar
Mojo atmel 89c51 89c52 programlayıcı proteus baskı devresi

Pass:
www.picproje.org

Not: Dosyalar Winrar'ın 3.51 sürümü ile sıkıştırılmıştır.

fahri

MHK ve XNHCX
ilginiz ve yardımınız için teşekkür edrim arkadaşlar....
:)

mhk

Teşekkür ederim XNHCX... İlgin ve uğraşın için.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

engin_

Ankaraya gittiğimde bir AVR edineceğim kesindi ama Atmega8 bulabildim. Neyse bir iki gündür datasheet'ine ve bazı uygulama notlarına bakıyorum. Assembly kullanmak yerine şimdilik avr-gcc kullanıyorum.

AVR içinde hazır yükleyici ile programınızı direk paralel porta doğru bacakları bağlamak şartıyla programlayabiliyorsunuz. Bu güzel tabi bu özelliği kullanmak için gerekli sigorta bitini silmemeniz gerekiyor.

Dahili olarak 8Mhz'e  kadar frekansı ayarlayabiliyorsunuz. Bunun için ince ayar tanımlamaları da yapılmış.

Çalışmasında açıkçası bir sorun daha görmedim. Yani eskiden nasıldı bilmem ama elle dokununca felan birşey olmuyor.

Bunun dışında bazı değerlere bakınca biraz şaşırdım doğrusu. Mesela C de tanımlanan local bir değişken üzerinde yapılan işlem 1 saat çevriminde tamamlanırken, global bir değişken için 5 saat çevrimi gerekiyor. Bu Local değişkenin R0..31 kaydedicilerinde tanımlanmasından ve global değişkenin SRAM üzerinde tanımlanmasından kaynaklanıyor. SRAM'a ulaşmak PIC'teki gibi tek periyotta olmuyor. Ama frekansın yüksek olması bu durumu dengeliyor. Bunların dışında işgal edilen bellek alanı, global bir değişkende 10byte , local değişkende 2 byte.

Birden fazla kaydedicinizin olması local işlemleri çok hızlı bir şekilde yapmanıza olanak veriyor, ayrıca 16 bit işlem yapmak da mümkün zira pek özgürce bir kullanımı yok anladığım kadarı ile.

Her modül için ayrı bir kesme adresi var. Kesme demişken kesmeler konusunda fazla birşey yok gibi datasheette yada ben göremiyorum. Yani bilirizki PIC te 8 stack adresi vardır, bakınıyorum ama daha birşey göremedim. 16bitlik bir stack pointer var yazılabilir ve okunabilir. Sanırım adresler SRAM'a kaydediliyor.

Daha öğrenecek çok şey var ama şunu söyleyebilirim PIC'i aratmayacağını düşünüyorum. Özelliklede derleyici konusunda, şüphe duymayacağınız bir derleyici kullanıyorsunuz, GCC ( Gnu C Compiler )

ise

avr lerde stack  ramde ff adresinden aşağı doğru iniyor. kaç fonksiyon çağırırsan *2 byte  ramda alan işgal ediyor.  100 fonksiyon arka arkaya çağırmak mümkün

emrez

her ikiside güzel işlemciler hangisinde başarılı ve kolayca kod yazacaksanız ve istediğiniz özellik/fiyat uygunsa onu alabilirsiniz. her ikisindede çok komplex donanımlar yaptım pal/vga - sd kart rs232 lcd fat16-32 uygulamaları içeriyor hiç sorun yaşamadım. piclerede elle dokununca etkileniyor. dokunmayınca sorun olmaz

FullMetal

Benim görüşüm ilerde gömülü sistemler için güç tüketimini dikkate almadığız uygulamalarda ARM çekirdekli işlemci yada denetleyiciler kullanılacak.

Geçen ay üniversitenin proje sergisine gittim. Lisans öğrencileri yaptıkları projeleri sergiliyorlardı. 2 öğrenci LPC2478 ile CNC yapmışlar. ;)