ısı sensörü

Başlatan talat_atak, 06 Ekim 2007, 00:54:31

talat_atak

yeni başlık açmak istemezdim ama bana acil çok hassas transistör olmayan yani ışık sensörü gibi ısı değişiminde direnci değişen bir eleman lazım yardımcı olursanız sevinirim..

Cetinal

termik direnç (ntc ve ptc diye 2 çeşittir)))

Ziya

Aradığın ısı aktarım sensörü mü yoksa sıcaklık sensörü mü?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Erol YILMAZ

isteğinin sıcaklık sensörü olduğunu tahmin ediyorum. ( ısı sensörü değil )
PT100 0 derecede 100 ohm dirence sahip direnç tipi sıcaklık sensörüdür.
En doğru sensörlerden biridir kendisi...

talat_atak

aradığım çok hassas sıcaklık sensörü.çok ufak sıçaklık değişimlerini tespit
etmek için kullanılacak

Ziya

Alıntı yapılan: "talat_atak"...çok ufak sıçaklık değişimlerini tespit
etmek için...
Benim için çok ufak sıcaklık değişimi 2 oC civarıdır. Sizin kastettiğiniz çok ufak ne kadar? Ölçmek istediğiniz sıcaklık aralığı nedir?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Fixxer

Madem çok hassas bu durumda birden fazla sensör kullanarak ortalama alman en doğrusu olur.Çünki zaten sıcak hava yükseliyor ortada bir değer görürsün. sht11 bu konuda gayet iyi sanırım +/- 0.4°C  testo ile kıyaslama yaptığımdada gördüm ki gerçekten çok kararlı.
...............................

Ersin

PT100 + 16bit lik adc ile en hasas olcum yapabilirsiniz.24bit te olabilir ama bu ne kadar gerekli .Olceceginiz aralik ta onemli, adimlar konusunda.
16bit te 65 536 adim elde edersiniz.Bunun ne kadar saglikli ve duzgun olmasi artik tasariminiza bagli.

talat_atak

ölçmek istediğim sıcaklık aralığı +/- 0.1 oC

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Klein

+-0.1 derece çok hassas sayılmaz. ortalama sensör hassasiyeti bu kadar. Ama en yüksek ve en düşük sıcaklıkların ne olacağı önemli. Eğer 125 dereceden yukarı çıkmayacaksan lm35,ds18b20 ve daha birsürü komponent firmasının sıcaklık sensörleri işini görür.  PT 100 kullanırsan 0.02 derece doğrulukta ölçüm yapabilirsin. -200,+850 dir max değerleri.

talat_atak

teşekkür ederim arkadaşlar

camby

Datasheet 25C civarı max +-0.5 C doğruluk diyor ama ?