Ultrasonik devre

Başlatan murats123, 06 Ekim 2007, 10:17:25

murats123

Arkadaşlar ebay üzerinden aşağıda linkini  verdiğim ultrasonik  konverteri aldım bunu nasıl  bir devre  ile çaıştırabilirim   kaç  volt   ile çalışır veya bir devre şeması  verebilirmisiniz. çalışma  frekansı  40 khz.

http://cgi.ebay.com/BOLT-CLAMPED-LANGEVIN-ULTRASONIC-TRANSDUCER-40-KHz_W0QQitemZ140082919484QQihZ004QQcategoryZ4661QQtcZphotoQQcmdZViewItem

erkan614

arkadaşım bu aleti yaklaşık 47 khz de 310v sinüs dalgası ile çalıştırırsın
devre olarak exarın bi entegresine push pull bi amfi tasarla
ve ya piyasadaki devre tipi gibi astable multi vibratore kondansator+ bobinli bi filtre yap ama o uzun iş
en iyisi pic ile spwm üret mosfet sür bi filtre işin tamam

murats123

piyasa daki      devre dediğiniz bir   şema varmı    elinizde .

erkan614

cihacın devresini kopyalarsam elimde şema olur ama kopya işlerine hiç giremem nihayetinde işin mantığını kavradıysan kendi devreni kendin yaparsın bu hazır verilen şemadan veya kopyalamadan çoook daha getirili bi iştir.
öteki başlıkta bi adamdan bahsetmiştim ona bi sor belki cihazın şemasını verir (sanmam gerçi) ama eğer bi tane falan istiosan satın alman daha makul
eğer devre yapma işine girişirsen sana elimden geldiğince yardımcı olurum takıldığımız yerde forum üstadları destek çıkarlar

yalnız ticari olarak düşünüosan tekrar düşün derim çünkü devre şema basit şeyler ama booster ve konverter temini ve yapımı zor elindeki prob da piezzo ve booster çok pahllı bi yapıştırıcı ile sabit kuvvette yapılıo çok icik cinciği var. kar düşüo tabi çözülmicek iş değil

neyse yeni bi devre tasarılı düşünürsen yardım ederiz

murats123

Yardımın için çok  sağol. Eğer karedalga ile sürebilirsem elimde hazır  mosfetli bir devre var onu deneyecem  310 volt sinüs dedin 220 volt AC  yi  doğrultup  direk olarak  mosfeti beslemek için kullansam olurmu    sinusle karedalga ile sürme arasında ne fark var .
 Reaktor için elimizde konverter var bir booster birde prob lazım  ebayda gordüm 85 dolara booster satıyorlar her booster olmaz herhalde frekansı uyması gerekiyor birde   aliminyumdan da yapılıyor ama olçüleri nasıl olacak herhangi bir bilgim yok birde prob lazım titanyumdan yapılıyormuş onu nasıl temin edebiliriz .
   Converterlerde kullanılan seramik diskler ucuz 2 tanesi 15  dolar civarı
2 tanesi 2  metal plaka arasına sıkıştırılıp  konverter yapılmış  yalıtım amaçlı disklerin üstüne  bir çeşit yapıştırıcı ile kapatılmış fakat  1500 watlık bir tane gordüm 4 disk kullanılmış  297 dolar bunda fiyatı baya arttırmışlar  diskleri mi farklı .

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=140020328534&ssPageName=MERC_VI_RSCC_Pr12_PcY_BIN_Stores_IT&refitem=7586340329&itemcount=12&refwidgetloc=active_view_item&usedrule1=StoreCatToStoreCat&refwidgettype=cross_promot_widget

erkan614

o seramik disk piezzo elektrik malzeme boostere yapıştırılırken çook pahallı bi yapıştırıcı ile kuvver göstergeli tork kullanılarak sabit bi kuvvette yapıştırılıo (benim bildiğim) yapmak uzun iş almak daha kolay :D
sinüs bossteri kare dalgya göre daha alengirik titreştiriyo pek pratik yapmadığımdan senin işte ne fark olur bilemem ama yapıştırma işinde sinus lazım
sen bunu hava kabarcığı için istiosun (kaba tabir ile) ultra sonic temizleme makinaları da (yıkama) bu yöntemle hava kabarcıı elde edio ve bildiğim o makinelerde sinus dalga ile çalışıo

senin makine yıkama makineleri kadar güçlü olmalı ve yapıcağın tek bi yol var 12-50v arasında 27-veya 40 khz lik yuksek akımlı sinyali mosfetlerle üretip ferrit nüve smps trafosu ile 310 veya 275 volta çıkarman smps trafosunu özel yptırtcaksın piyasada bulamazsın

kısacası bu iş için salam bi elektronik tasarım lazım

konuyu dğiştriyim bu bio dizel konusunda bizi biraz aydınlatsana siz ne kullanıyosunuz hammmadde olarak şeker kamışımı mısırmı yoksa kocaman bi yemek haneniz var sürekli kızartma yağı çıkıo bunu atmayalım mazot yapalım diyenlerdenmisiniz? :lol:  ;)
8)

murats123

Şeker kamışı ve mısır ile   etanol yapılabilir biyo benzin dedikleri  benzine katılabilir .Biodizel  her çeşit yağdan yapılabilir.

Yukarda anlattığın devrede  once  bir osilatorle dalga üretip  mosfet i mi sürecez yoksa direk mosfetlerle mi  direk sinyali üretecez birde sünüsmü olacak.  trafo kullanmyayıp mosfeti direk 300 volt ile sürsek nasıl olur.

erkan614

şöle herhangi bir yöntemle 27 veya 40 khz sinüs dalgası elde etmelisin 12v veya 5v farketmez. bu sinyalin akımını arttrımak için de mosfet kullanmalısın. çıkış gücün 200 w veya 400 w olması için nekadar mos kullancağın sana kalmış P=I x V hesabından değişkenleri istediğin gibi belirleyebilirsin.
elde ettiğin sinüsü bi troid  trafoya girirek çıkış voltajını 300 -310 volt civarına yükseltmen gerek sanırım anlata bildim

bu yöntem dışında kalan yöntemlerin hepsi oldukça sıkıntılı riskli ve maliyetli

kolay gelsin

murats123

Yardımların için sağol nihayet piezoyu sürdüm çok tiz  bir ses çıkarıyor ve elimi  yüzeye değdirdiimde kayganlık hissi veriyor .Devre olarak 4047 entegresi ile  ürettiğim karedalgyla bir mosfeti sürdüm onun çıkışına da    Eİ33 trafosu koydum 800 volt AC veriyor inşallah piezoyu bozmaz  .
 Bu arada şunu merak ediyorm neden sinüs ile sürülüyor karedalganın ne zararı var  eski patentleri karıştırdım  çoğu 2 transistorlu  devreye bir trafo bağlamışlar bunların çıkışı karedalgamı sinüsmü acaba.

bir örenk patent:
http://www.google.com/patents?id=5YV1AAAAEBAJ&dq=3575383

erkan614

ya bu iş karşıma tekrar çıktı murat123 sana bişi sorcam bu linklerini verdiğin piezzo lar nekadar güçlü bi yapıştıma yapıo ve bunlara max nekadar büyükl bi horn takabilirim?

murats123

Erkan bunun gücü 50 wat bu daha ziyade ultrasonik temizleme banyoları için kullanılıyor yapıştırma işi yaparmı bilemiyorum fakat daha güçlü tipleri var kaynak yapmak için ne yapıştırmayı düşünüyorsun.Bir de hornu hazır mı alıyorsun yoksa yaptırıyormusun?
http://www.ultrasonicsworld.com/index.php?main_page=products_all

burdada satıyorlar.Kolay gelsin.

dikerelektronik

Merhabalar, neredeyse 3 sene olmuş ama bu konuyla ilgili bir gelişme olmuşsa öğrenmek istedim.transduser türkiyede bulunuyormu,sürücü devre örneği varmı? gibi.birde kare dalgayla netice alamadım.transdüser de bozuk olabilir. nasıl test edeceğimi bilemedim.ben  sistemi banyoda değilde tornada malzeme işlemede  uygulayacağım.incelediğim devreler tasarruf ampulu devrelerinin güçlendirilmişi.osilasyonu birazda piezo ile serbest salınımla yapıyorlar.(geri beslemeli).acaba transduserler azda olsa farklı frekanzlarda çalışıyorda  onun için mi serbest salınımla çalıştırılıyor? osilatorden frekansı ayarlayıp sürdüğümde  çok dar bir frekans da bir titreşim gelip kaçıyor.tabii bu kare dalga sürümde oluyor.
bu konuyla ilgili çalışması olan arkadaşların cevabını bekliyorum.

Songoku

Merhaba, bahsi geçen transducer'ı sürme işlemini başarmış olan arkadaşlar var mı acaba? Ben de o transducer'dan aldım, 450-500V arasında bir çalışma gerilimi 40khz çalışma frekansı ve yaklaşık 70W'lık güç tüketimi var, sinüs dalgası ile sürülüyor diye biliyorum, pratikte henüz birşeyler yapamadım 1 haftadır uğraşıyorum, bu konuda gelişme katetmiş arkadaşlar tecrübelerini bizlerle paylaşırsa sevinirim
孫 悟空

erkan614

Alıntı yapılan: Songoku - 28 Şubat 2011, 13:41:56Erkan selam,

Sitede trafo ile ilgili araştırma yaparken aşağıdaki linkte yer alan sayfada şuan yapmaya çalıştığım temizleme cihazı ile ilgili yazışmalarınızı okudum.

https://www.picproje.org/index.php/topic,17493.msg117616.html#msg117616

abi şuan geldiğm aşamada tepeden tepeye 300V genlikte, 25khz-40khz frekanslar arasında çıkış verebilen bir devre yaptım. Transducer 50W gücünde, muratın linkte vermiş olduğu transducer'ların aynısı. Bu gerilimi 450V-500V'a bir trafo ile çıkarabileceğimi öğrendim. Trafoyu nasıl temin edebilirim? Bir de bu transducer'ı yakmamak için bir akım geri beslemesi ile mikrodenetleyicinin adc sine göndermek gerekiyor sanırım. eğer bu projeyi tamamlamış iseniz, yönlendirmeleriniz benim için çok kıymetli olacak. Yaklaşık 1 ayım trafo aramak ile geçti :( murat EI-33 ile sürdüğünü belirtmiş. AC 800V lara çıkartmış, bunu nasıl başardı acaba :( en son ocakta aktif olmuş sitede sanırım artık girmiyor. Ahh ya son 1 ayım kaldı bu tezi verebilmek için... Hayatımda hiç bu kadar zor durumda kaldığımı hatırlamıyorum :(
açıkçası bu projeyi bitirmedim öyle bi geldi geçti ama olabildiğince yardımcı oluyim aslında bitirmiş sayılırsın bi trafo hesaplamaya  kalmış işin
trafo ile 800v civarlarına elbette çıkarsın ferit nuve etd39 tip core öneririm  eğer 100W üstüne çıkmayacaksan.
micro işlemci ile akım denetleme işi o hızlarda zor olur gibime geliyo çok hızlı bi adc lazım o kısma girme derim
transducerin datasheetinde kaç voltta çalıştığı yazıyordur o değeri aşmadıktan sonra yuksek akım çekmezzsin böylece akım korumaya ihtiyacın kalmaz
veyahut smpslerde olduğu gibi analog akım koruma yöntemleri var onlardan bazılarını incele
buarada devre şemanı eklersen başka yardımcı olabilecek arkadaşlarda çıkabilir

Songoku

Alıntı yapılan: erkan614 - 19 Kasım 2011, 16:11:51
açıkçası bu projeyi bitirmedim öyle bi geldi geçti ama olabildiğince yardımcı oluyim aslında bitirmiş sayılırsın bi trafo hesaplamaya  kalmış işin
trafo ile 800v civarlarına elbette çıkarsın ferit nuve etd39 tip core öneririm  eğer 100W üstüne çıkmayacaksan.
micro işlemci ile akım denetleme işi o hızlarda zor olur gibime geliyo çok hızlı bi adc lazım o kısma girme derim
transducerin datasheetinde kaç voltta çalıştığı yazıyordur o değeri aşmadıktan sonra yuksek akım çekmezzsin böylece akım korumaya ihtiyacın kalmaz
veyahut smpslerde olduğu gibi analog akım koruma yöntemleri var onlardan bazılarını incele
buarada devre şemanı eklersen başka yardımcı olabilecek arkadaşlarda çıkabilir

Selam Erkan,

öncelikle mesajıma yanıt verdiğin çok tesekkür ederim. projeyle baştan sona hep kendim uğraştım, yeri geldi çok basit adımlarda takıldım kaldım. Son durum şöyle abi:

[IMG]http://img607.imageshack.us/img607/7013/powergh.png[/img]

Şemada 300Vac tepeden tepeye elde ettiğim gerilim değeridir. Bu genlikte 25khz-45khz arasında sinyaller elde edebiliyorum. devrenin çıkışındaki bu sinyali 450-500Vac civarına yükseltmem gerekiyor. Aşağıdaki linlte kullandığım transducer'ın bilgileri yer almakta:

http://www.steminc.com/piezo/PZ_BLTViewPN.asp?PZ_SM_MODEL=SMBLTD45F40H

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Piezo Material: SM118
Body Material: Aluminum
Dimensions: 53.75 x 45 x 35 mm   
Resonant frequency fr: 40 KHz±1 KHz
Maximum Output Power : 70W, alone, or 50W for parallel connection
Mechanical Q: 1000
Maximum allowable velocity :40 cm/s
Maximum allowable Temperature : 120 C
Resonant impedance Zm: ≤50 Ω
Static capacitance Cs: 4000pF ±10
Test Condition: 23±3 °C 40~70% R.H.
fr, Zm, Kp => Test voltage 1Vrms
Cs => LCR meter at 1KHz 1Vrms
Drawings: SMBLTD45F40H, 
Applications: High-power ultrasonic applications such as ultrasonic cleaning tanks, ultrasonic plastic welding, ground sonar transducer, Bio Diesel mixer transducer, Solid separation transducer, stop organism growth on boat hull, Biodiesel mixing transducer, High-Torque Traveling Wave Ultrasonic Motor and others.
Notes:  For the thickness of the ring transducer used (5.5mm), the maximum input voltage is 1,650V but the power output should not exceed 70W for single transducer or 50W for parallel setup. If the temperature is higher than 120C the transducer will depolarize and maybe fracture. So the operating voltage suggested is between 450-500V.
孫 悟空