Çok küçük ses dalgasına duyarlı bir devre arıyorum...

Başlatan Altuntas_erhan, 24 Ekim 2007, 07:53:54

Altuntas_erhan

Arkadaşlar merhabalar,

Çok küçük ses dalgalarına (örneğin bebek ağlaması gibi) duyarlı bir devre nasıl yapabilirim? Birkaç op-amp'lı devre yaptım ancak hassas değiller, mikrofonun yanında aşırı ses çıkardığınızda ancak aktif oluyorlar bu da benim istediğim bir durum değil.

Bilgisi olan arkadaşların yardım etmesi temennisi ile. Teşekkürler...

aslan_korhan

Forumumuza hoş geldin.

Buradaki girişe bir mikrofon takman yeterli. Devre 12V'ye kadar rahatlıkla çalışır. Girişe küçük bir preamfi daha ilave edebilirsin ama çok fazla hassas olur.
C4 Kondensatörünü iptal edersen hassasiyet dahada artar.
Normalde bile bebeğin nefes almasını bile algılayabilirsin nerdeyse...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Altuntas_erhan

Teşekkür ederim, tam olarak aradığım devre diyebilirim. Devreyi yapacağım ve sonuçları sizinle paylaşacağım inşallah...

Altuntas_erhan

Arkadaşlar, devreyi yaptım ve gayet güzel çalışıyor. Bağlantı şemasında mikrofon eklemek için devreye birkaç direnç bağlayarak (10K'lık pot ile hassasiyet ayarlanıyor) mikrofonun hassasiyet ayarını yaptım. Devrenin yeni şekli aşağıdaki gibidir. Ayrıca, devremden de birkaç görüntü veriyorum. Devreyi yapacak arkadaşlara kolay gelsin...

emcyaman

Arkadaşlar bu devrenin baskı devresini çıkarabilecek veya elinde olan varmı?

Cetinal

1. si foruma hosgeldın
2. kımse baskası ıcın baskı devre cıkaramaz kımsenın o kadar bos vaktı yok yanii
3. proteus veya eagleyı bıraz kurcalayıp kendın baskı devresını cızmeyı neden denemıyosun hem ogrenmıs olursun
4.sü cıkarmıs olupta veren olursa da ne mutlu sana :D

yussuf

Yukarıdaki devrede çıkışa kulaklık bağlasak ses duyabilirmiyiz acaba hassas bir mic preanfisi olarak kullanmak için.

aslan_korhan

Sondaki 2 transistörü kullanmazsan ve C5 Kondensatörünü LM386 gibi küçük bir ses amfisine bağlarsan duyman gerekir. Ayrıca C4 Kondensatörünü ya iptal edeceksin, yada değerini küçültmen gerekebilir...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

selvi

400m e yakin ses verici ve alici var.yaklasik 20m yakindaki sesleri iletebiliyor.verici devresi beslemesi bagli oldugunda surekli aktif durumda oldugu icin cok enerji harciyor.devreyi pille beslemek zorunda oldugumda vericinin surekli aktif olmasi enerji noktasinda sorun oluyor.onun icin belirli ses duzeyinden sonra verici devresinin aktif olmasini istiyorum.birkac devre yaptim ama istedigim sonuclari alamadim.ozellikle eldeki devre uzerinde bazi degisikler yapmak istedim.ama hem devrenin semasi yok hemde devre elemanlari mikro duzeyinde ve birde kullanilan bir entegre 8 ayakli ve  ustu silinmis.o entegre uzerinde bazi degsimleri gozlemek istedim.ama sanki degerler hic degismiyormus gibi.
diger bir durum mikrofonun cikisindan sonraki 2 transistore kadar devreyi takip ettim.orda mikrofona ses verdim ama hep ayni degeri gosteriyor.niyetim bir noktada asil devre uzerinde ses duzeyindeki duzeye gore bir degisim gormek ve ordan picin adc ozelligini kullanarak belli bir ses duzeyinden sonra verici devtresi aktif olsun ki pil harcamasi az olsun.yani gerekmediginde asil devre calismasin.
    bir diger yapmak istedigim sey farkli bir ses dedektor devresiyle en az yakindaki 10-20m arasindaki sesleri algilayabilecek bir dedektor devresi.bu devreyle asil devreyi aktiflestirmek istiyorum.asil devreye eklemek icin yapacagim devrede  ses hassasiyet ayari olmali ki belli ses duzeyinden sonra asil devreyi aktiflestireyim.
  Altuntas_erhan arkadas devrede kismi degiskiler yapmissin.ama semayi buyuk gostermiyor yaptigin degiskleri semada mumkun degilse direk yazabilirmisin.
audio dedektor devresi verilmis.onu yapmak istiyorum.fakat semada BF245 fet kullanilmis.elimde bu fet yok.elimde BF869,BF199,BFY50,BFY41 farkli olarak BUZ11A,IRF3205,IRL2203N,IRF3510,IRF4905,IR5210 transistorleri var.bu semadaki fet yerine bunlardan herhangi birini kullanabilirmiyim.yada onun yerine transistor kullanabilirmiyim.asil devrenin beslemesi 3.7v oldugu icin mevcut semada nasil bir degisiklik yapmak gerekiyor.eklenmesi gereken bir durum ne olabilir?
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

mabada

benim bu devre ile ilgili bir sorum olucak konu bi 3 sene öncesinde açılmış ancak isiste similasyon yaparken microfon olmadığından butpn koydum o şekilde çalışıyordu. ancak devreyi bord üzerine döktüğümde mikrofonu devreden çıkarsam bile enerji verdiğimde çalışıyor olarak görünüyor. devre sağlam diye yazılmış neden o şekilde oluyordur acaba birde mikrofonun bağlama yönü var mı? bir de mikrofonun her türlü çeşidi olurmu?

selvi

bu ses devresini  yaptim calisiyor. hassasiyet ayari icin kullanilan pot ile oynadigimda kismi degisim var.hassasiyet ayari icin kullanilan pot degisim araligi dar.hassasiyet ayarini daha belirgin hale getirmek icin nasil bir degisim yapmak gerekiyor.
  bu ses devresini anahtar olarak kullanacagim. elimdeki hazir ses devresi 4.2v ile besleniyor.bu ses devresi 9v ile besleniyor.bu 9v ile beslenen ses devresini 4.2v ile beslendiginde etrafindaki sesleri algilamasi epey dusuyor.devrede kullanilan elemanlarin degerleri degisirse olumlu bir sonuc cikar mi?hangi elemanlar degismeli ve degerleri ne olmali.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

escapeto

Merhaba. Resimler silinmiş bu devre şemasını verebilecek olan var mı acaba? Kameradaki mikrofonun sesi online izlerken az geliyor. Sesi arttırmak için kullanıcam. Uygunmudur?

mertf742