hazır trafonun özelliklerini nasıl bulurum

Başlatan gokhankeven, 02 Kasım 2007, 00:28:56

gokhankeven

bir devreden söktüğüm trafonun özelliklerini nasıl öğrenebilirim
trafolar konusundaki bilgim çok az google da bunula ilgili kaynak bulamadım.genellikle trafo sarma bilgisi var.peki ben sarılmış olan bir trafonun özellikleri nasıl öğrnebilirim.primer seconder sargı sayısı çalışma akımı. hangi frakansta endüktansını öğrenebileceğim bir yöntem varmı.
bir çok kişi bir devreden trafo sökmüş ama değerlerini bilmediğinden atmış olabilir .bu sayede trafoları nasıl kullanacağımızı öğrenmiş oluruz.
herkese ii çalımalar
bilgi paylaştıkça artar, aynı sevgi gibi.

idemirdoven

Söktüğün trafo özel bişey değilse ilk önce söktüğün yerdeki primer gerilimini tahmin etmeye çalış. sonra da girişe o gerilimi ver. çıkışı ölçerek dönüştürme oranını bulabilirsin. eğer giriş gerilimini bilemiyorsan ayarlı trafo ile giriş gerilimini arttırarak oranı bulabilirsin.

nominal akımını hesaplayabilmek için sargı kalınlığı, direnci ve geriliminden hesaplayabilirsin.

gokhankeven

teşekür ederim en kısa zamanda deneyeceğim
bilgi paylaştıkça artar, aynı sevgi gibi.

eds

slm arkadaşlar konuyu başka yere açıp formu doldurmak istemedim benimde elimde 500W lık bir UPS den çıkma trafo var 220V giriş uçlarını bütün denemelerime rağmen bulamadım yardımcı olursanız çok sevinirim

files

ommetre ile ölçersin  220 kısmındaki "direnç" büyük olur. ayrıca tel kalınlığından da anlaşılır. 220 kısmında ince tel, düşük gerilim kısmında kalın tel olur.