Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

IAR ARM7

Başlatan burak_82, 04 Kasım 2007, 13:09:16

burak_82

Elinde IAR ARM ve Keil'in nin çalışır versiyonu olan var mı? Forumda bulunanların süresi dolmuş.

parda

Merhaba ;
IAR arm derleyicisinin 30 gunluk deneme versiyonunu www.iar.com dan indir 30 gun bitince uninstall yap ve tekrar kur, ikinci kurulum için yeni şifre vs alman gerekiyor programı yeniden  indirmenize gerek yok
ayda 10 dakika harcayarak kullanmaya devam.
NOT: ben 3 aydır boyle yapıyorum maili bile değiştirmedim
ayrıca bu tarz programlarda crack vs güvenilmez şeylerdir eninde sonunda zararıı acısını çekersiniz.

kolay gelsin
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

Cetinal

keil ile de devam edebilirsin neredeyse hiç fark yok header tanımlamaları filan farkı var saedece

rehber

Merhaba,

Ben de Arm öğrenmeye çalışıyorum ama Pic'den Arm'a geçmek zor olacak galiba. Üstelik Pic'i hep ASM olarak kullandım. C'yi biraz biliyorum ama hiç C ile Pic programı yazmadım.
Forumda sürekli araştırıyorum. Sanıyorum en iyi derleyiciler IAR ve KEIL. Galiba IAR'ın biraz daha iyi olduğu söyleniyor.
Benim için önemli olan hangisinde daha kolay öğrenebilirim.

ARM işlemcisi farklı firmalar tarafından üretiliyor. Peki IAR derleyicisi her firma için ayrı ayrı mı yoksa tek bir derleyici ile farklı firmaların ARM'ları üzerinde program geliştirebiliyormuyuz?

ilker_32

Elimde hangisi bilmiyorum fakat bir keil var.

C51V806 olarak geçiyor.

http://rapidshare.com/files/67479980/c51v806.exe

Cetinal

sizin verdiğiniz linktekiş 8051 için keil in sitesinden son arm versiyonunu indirin kürek forumumuzda mevcut

burak_82

Keili kurdum. ledleri yakmak söndürmek gibi basit bir uygulamayı çalıştırdım. Elimde olimex lpc2148 var. programı bu kartta deniyorum. ancak keil de (iar ı henüz düzgün çalıştıramadım) gecikme yapmak bile çok zor. gecikme için for döngüsü kullandım. bu mikro çok hızlı. iç içe for döngüsü kullandığımda ancak bir miktar gecikme elde edebiliyorum. CCS deki gibi osc hızını tanımlayıp kullanabileceğim delay_ms() veya delay_us() hazır fonksiyonları olan varsa çok iyi olur. paylaşımlarınızı bekliyorum.

mp3dragon

dilimiz döndüğünce ANSI C kullanmaya ve öğrenmeye gayret edin arkadaşlar diyoruz sebebi işte budur. Bir gecikme fonksiyonu bile taşınabilir değil. Keil, IAR vs %100 ANCS uyumludur bu sebeple CSS gibi hazır fonksiyonlar içermez. Fonksiyonları senin tanimlaman lazım. Bir kere ANSI C öğrendin mi artık hangi işlemci ile çalıştığın önemini yitirir. Ufak tefek ayarlar hariç tabii. Binlerce satırdan oluşan programımı yarım saatte PIC ten ARM ye taşıyabildiğimi söylesem yeterli olur herhalde.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

rehber

Merhaba,

Bir şey soracağım, programını PIC'den ARM'ye taşırken iki işlemciyi de destekleyen aynı derleyici içerisinde taşıyabiliyorsun değil mi? Keil'de yazılan bir program IAR'da çalışır mı? ANSI C uyumundan dolayı.
ARM öğrenmeye  çalışıyorum. Hangisinde çalışacağıma karar veremedim. Rahat işlemci değiştirebileceğim programda öğrenmek istiyorum.

burak_82

Aynı işlemci için Keil den IAR a taşırken include dosyaları ve ayarlarda problem çıkıyor bildiğim kadarıyla. Zaten bu derleyicilerde hazır fonksiyon yok. çıkış işlemi için bile registerlere atama yapılıyor. Aynı derleyicide işlemciden işlemciye geçerken ise bu kısımlar değiştiriyor. Örneğin PIC de TRIS registerleri ile port yönlendirmeyi yapıyoruz. ARM de bunun yerine IODIR larla yapıyoruz. Keil ve IAR ile ilgilenen arkadaşlara bir önerim olacak. Kenidimiz .h dosyaları oluşturup burada paylaşalım.

mp3dragon

Alıntı yapılan: "rehber"Merhaba,

Bir şey soracağım, programını PIC'den ARM'ye taşırken iki işlemciyi de destekleyen aynı derleyici içerisinde taşıyabiliyorsun değil mi? Keil'de yazılan bir program IAR'da çalışır mı? ANSI C uyumundan dolayı.

Evet IAR da çalışan Keil'da da çalışır. Microchip C de Hitex de çalışan da çalışır. derleyci ANCI C desteği varsa farketmez sadece işlemci donanımından kaynaklanan giriş-çikiş vs gibi ayarları derleyicinin içinden değiştirmen yeterlidir.

Cetinal

Alıntı YapHangisinde çalışacağıma karar veremedim. Rahat işlemci değiştirebileceğim programda öğrenmek istiyorum.

Keil ve Arm mükemmel bir ikilidir bunu öneririm ;)

Eğer hiç uğraşmadıysanız ansi-c ile ,,,ilkten direk arm ye girmeyin
keil 8051 ile temel olarak ansi-c yi öğrenin sonra arm ye geçin..

burak_82

keil de 12Mhz de hassas olarak çalışan gecikme fonksiyonu:

void delay_ms(long k)
{
   long p,q;

for(p=0;p<k;p++)
      for(q=0;q<7500;q++);
}

picusta

Alıntı yapılan: "burak_82"keil de 12Mhz de hassas olarak çalışan gecikme fonksiyonu:

void delay_ms(long k)
{
   long p,q;

for(p=0;p<k;p++)
      for(q=0;q<7500;q++);
}
Derleyicinin hangi seçeneklerini kullaniyorsunuz (optimizasyon vs..)?
GCC için de olur mu?
Ben derledim, 0 gecikme yapiyor, nasil oluyor bu?

mp3dragon

derleyicide optimizasyon açıktır. Optimizasyon ayarları max. optimize olunca boş döngüleri kaldırıyorlar genelde. GCC, Keil ve IAR da başıma geldi.

son söz:Ev yapacaksan tuğladan, ARM kullanacaksan Keil'dan şaşmayın.