19 Ekim 2021, 10:48:14

Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME


Pic e nerden başlayabilirim

Başlatan husonet, 16 Eylül 2003, 17:17:49

husonet

Arkadaşlar Pic programlama nedir, ne işe yarar.

Almam gereken malzemeler nelerdir, nasıl temin edebilirim.(Bilgisayar la nasıl bağlantı kurdurabilirim?)

Kulanmam gereken editör ve programlama dili nedir.(C biliyorum yeterlimidir.)

Kaynak olarak hangi kitab'ı tafsiye edersiniz.

Pic programcılığı için elektronik bilgisi gereklimidir. Gerekliyse bilgi seviyesi ne olmalıdır.

Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

AlundrA

merhaba pic'i bir entegrenin içine yerleştirilmiş bir mikrobilgisayar gibi düşünebilsin. bir bilgisayar sisteminde bulunaması gereken herşey bir entegrenin içine yerleştirilmiştir (işlemci, RAM, I/O, timer, kesinti kontrolörü, ROM, hatta A/D konvertor ve uygulamaya özel daha bir çok şey) tek yapman gereken picin çalışma frekansını belirleyip pice bir osilator bağlaman (genellikle bir kristal yeterlidir) ve picin enerjilendiğinde ne yapmasını istediğini belirleyen bir program yazman (bunu bilgisayarın BIOS'u gibi düşünebiliriz) ve tabi yaptığın programa göre devrenin bağlantılarını yapmalısın (mesela bir led yakıp söndürmek istiyorsan bu işi yapması için görevlendirdiğin porta bir direnç ve bir led bağlamak gibi) işte elektronik bilgisi burada devreye giriyor.

birçok proje için elektronik bilgisi pek gerekmez hiç bilmiyorsan bile kısa zamanda öğrenirsin fakat ileri düzeyde projeler için tabiki iyi bir elektronik bilgisi şart.

pic programlama öğrenmek için en iyi yol bilen birinin sana öğretmesidir. eğer etrafında pic programlamayı bilen biri varsa işin kolay.

eğer ankaradaysan gazi üniversitesinde ücretsiz beltek kursları veriliyor, burada pic programlama veren bir kursta var.

ben pic programlama için C dilini kullanıyorum ve herkese tavsiye ederim çoğu zaman sizi çok fazla zaman harcamaktan ve kod yazmaktan kurtarıyor. fakat assembly öğrenmekte olmazsa olmaz bişey. C ile başlayıp daha sonra yavaş yavaş assembly öğrenebilirsin.

C ile program yazmak için bir pic c compiler'ına ihtiyacın var forumda arat bu konuda birçok link var . ben şiddele CCS'yi tavsiye ederim

yazdığın programı pic'e yüklemek için bir programcıya ihtiyacın var bu konuda sitede biraz arama yaparsan birçok seçeneğin olduğunu göreceksin. kitap konusunda sanırım arkadaşlar yardımcı olacaktır, çünkü ben kitaplarla pek uğraşmadım.
yapabilirim!

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.