dijital osilaskop tavsivesi

Başlatan refik1, 20 Kasım 2007, 16:43:43

refik1

dijital osilaskop
Arkadaşlar bu işler nekadar zor karar veremedim.
skop için ayrılan bütce 2ile 3 bin dolar lojik aneleyzırlı birşey olsun istiyorum.
bu işleri bilen arkadaşımız yokmu yada kullanıp menmun kalan.

tavsiyeleriniz için teşekkürler.

tae

Ben Tek 2014 kullanıyorum, memnun değilim.

Hafıza az , kanallarda gürültü var düşük gerilim ölçümler zamanı.

refik1

tae söylediğin marka yı bulamadım
http://www.datametral.com/osiloskop/
bu sidedeki WITTIG 2014 mü  yoksa tekronix mi ?

http://www.cihazpazari.com/urun_list.asp?pg=2&AltKat=17&fRecPerPage=10

bu sitedeki Rigol DS5202CA alacağım başka tavsiye olmassa

arkadaşlar yokmu yorumu olan

tae

özür dilerim ismini tam doğru söylemedim :

http://www.tek.com/products/oscilloscopes/tds1000_tds2000/index.html

imho dijital için önemli olan özellikler :

sampling tezliği (1-2 bin scope için en azı 1-2 Gs/sec olmalıdır)
dijital hafıza hacmi
sonra ise digerleri geliyor

Agilent için de bakabilirsiniz. Hameg de bir kaç dijital scope var.
İnstekle bağli farklı farklı yazılar var. Ben kendi Tek dışında bir şey kullanmadım ve diger scopelar la bağlı objectiv konuşamam .

Yurtdışı forumları detaylı incelemek gerekiyor , 1-2 bin usd scopelar da olan opsyonları araştırmak ki modeller arası kıyslamanı yapabilesiniz.

alayli

Ben Tektronix TDS3012B (Dijital fosfor) ve Tektronix 2445A analog readout osiloskopları kullanıyorum ve çok memnunum. 2 kanal 100MHz 1.25GS/s dijital olanın; 4 kanal 150 MHz analog olanın genel teknik özellikleri. Orijinal propları ile kullandığım zamanlarda tae arkadaşımızın bahsettiği tarzda gürültü problemleri ile karşılaşmadım. Orijinal proplar 10X olarak geliyor. 100X için dandik problarla çalıştığımda da topraklamasını yapınca yada ölçüm sınırlarını 20MHz ile sınırlayınca sorun kalmıyor. Dandik prop kullanımında topraklama iyi değilse gürültü olduğunu ben de gözlemledim ama mağduriyet yaşamadım.

Skop denince Tektronix'i ölçü aletinde Fluke'yi tek geçerim. Bir süredir birlikte çalıştığımız caFFeiNe arkadaşımız TDS3012B'ye hasta oldu. Bir takım RF ve infra projelerini ve seri iletişim konularını bu skop ile çalışmanın ayrı bir zevk olduğunu bizzat yaşayarak gördü.

Tektronix'i şiddetle tavsiye ederim...

Saygılar...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

tae

Maalesef bu tekin  fiyatı 1-2 bin arası değil :
http://www.metrictest.com/CatalogServlet?object=CATALOG&action=KEYWORD_SEARCH&searchTerm=TEK%20TDS3012B(R)&option=sitems

Türkiyeye gelince fiyatları 1.2-1.5 çarpılıb euro cinsinden satılıyor.

Eskiden gate elektronik satıyordu sonra iki kardeş kavga yapınca distribütorluk Ankaradaki şirkete keçti.

Bir de unutdun kanalların izoleli olması bazı ölçümler için şart.
Basit modellerde scopun topraği direkt 220 V kaynak toprağına bağlı , bu durumda 220 V AC beslenen dc kaynak gürültü ekleyebilir.

gallavi

Tektronix TDS1002 kullanıyorum bu toprak gürültüsü özellikle düşük sinyal ölçümlerinde çok problem oluyo osiloskobun yakınında 2 tanede PC olduğu için pc beslemelerinin gürültüsü çok etkiliyo PC kapalı bile olsa güç kaynağı çalışıyo fişini çekmek veya üzerinde anahtar varsa onu kapatmak gerekebiliyo AC hat filtrelerinden de denedik ama hiç faydası olmadı osiloskopu sağlıklı kullanmak için nasıl bi bağlantı yapmak gerek konu açılmışken bilen varsa paylaşsın
DemirHan=gallavi;

remzi

Bende osilaskop almayı planlıyorum. Rigol alacaktım ama Gate elektronikte çalışan tanıdığım bir kişi Rigola hiç bulaşmamı söyledi. Alacaksan biraz daha para ver tektronix al dedi. Bende biraz fiyat Araştırması yaptım. Tektronix TDS1002B 60 Mhz / 1Gspb osilaskop için Ankaradaki Epsilon firmasından 1120 dolar + KDV fiyat teklifi aldım. Yanlız testlim süresi 4-6 hafta. Bu cihazı Ülkemize getiren başka bir firma yokmudur acaba.

Birde TDS1002 yi kullanan arkadaşa sormak istiyorum. Cihazın bilgisayar bağlantısı varmış. Bilgisayara bağlı ölçüm yaptınmı?

Kayıt süresi nasıl iyimi? 2,5K yazıyor ama ne anlama geldiğini bilmiyorum.

Herkese iyi çalışmalar...

remzi

Gallavi arkadaşım siz osilaskobu nerden almıştınız. Kaça almıştınız rica etsem yazabilirisiniz?...

aYe

Benim tavsiyem bu ürün olur;

http://www.lecroy.com/tm/products/Scopes/WaveJet/default.asp

320*240 ekranı olan dijital skopa verilen para çöpe atılan para demektir.

640*480 ekran WITTIG de var ama onlarında yazılımları sorunlu.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

tae

Alıntı yapılan: "remzi"Bende osilaskop almayı planlıyorum. Rigol alacaktım ama Gate elektronikte çalışan tanıdığım bir kişi Rigola hiç bulaşmamı söyledi. Alacaksan biraz daha para ver tektronix al dedi. Bende biraz fiyat Araştırması yaptım. Tektronix TDS1002B 60 Mhz / 1Gspb osilaskop için Ankaradaki Epsilon firmasından 1120 dolar + KDV fiyat teklifi aldım. Yanlız testlim süresi 4-6 hafta. Bu cihazı Ülkemize getiren başka bir firma yokmudur acaba.

Birde TDS1002 yi kullanan arkadaşa sormak istiyorum. Cihazın bilgisayar bağlantısı varmış. Bilgisayara bağlı ölçüm yaptınmı?

Kayıt süresi nasıl iyimi? 2,5K yazıyor ama ne anlama geldiğini bilmiyorum.

Herkese iyi çalışmalar...

Bir az önce bahs etmişdim - gate electronik ve epsilon iki kardeşin şirketi . aralarında anlaşmazlık olmuş arılmışdılar, sonra galiba sorun çözüldü . Yani verilen tavsiye objektiv olmayabilir.

Galiba tektronix'i sadece getiren epsilon şirketidir (tek'in sitesinden distribütör listelerine bakabilirsiniz). Bazı forumlarda Agilent'i tavsiye ediyordular . Araştırsanız iyi olur.  Tekin 2000 serilerinde düşük ölçümlerde gürültü sorunu var , bunu sadece ben demiyorum farklı forumlarda duydum.

imho :
gerçek sampling frekansı (bazıları strob modu için bunu söylüyorlar ki bu doğru değıl, bunnan strob modunda çalışan 10-20 GHz scopeları kast etmiyorum  )
- hafıza boyutu (tek 2000 serilerde digerlere kiyaslıyınca çok az )
- izoleli girişler (normalde bu özellik pahalı modellerde olur )
- diger özellikleri (math, pc bağlantısı ... )

Bence herkes kendi tecrübelerinden döğan ve kullandığı scope'da bulunmayan özellik ihtiyacını burada yazsa iyi olur .

remzi

E peki hangi osilaskop u tercih edelim hocam. Tektronix dünya markası diye tercih ettim. Oda sorunluysa gidip Çin malı Rigol ü alayım...

MICROCEBEL

Arkadaşlar merhaba,

Ben 1 ay önce GW INSTEK marka 60MHz osilaskop aldım bu marka için neler söyleyebilirsiniz.Kullananlar var ise tabi.Ben kullandığımda memnun kaldım ama bide profesyonellerden duymak isterim.

remzi

Özelliklerini yazarmısın hocam osilaskobunun. Cihazı nerden kaça aldın?
Yazabilirsen bir değerledirme yapabilirim...

iyi çalışmalar...

Erol YILMAZ

2.5K ve 4Kpoint   Dijital skop için  KOMİK kayıt uzunluklarıdır.

Bu Tektronix te olsa sonuç aynıdır.

Bir görüntüyü durduruyorsunuz ve karşınızda sadece 4 bin nokta ile
örneklenmiş bir görüntü var,  

Lecroy un Wavesurfer modelinde ve Picoscope un 3206 modelinde
bile en az 1Mpoint kayıt derinliği var. Dijital skop almanın manası bence bu.