Küçük voltajları yükseltmek ??

Başlatan Fixxer, 23 Kasım 2007, 14:38:40

Fixxer

Arkadaşlar 10mv ile 450 mv arasında çıkışı pic in anlayabileceği kadar yükseltmem gerekiyor sitedede araştırma yaptım. Bu kadar küçük voltajları okuya bilmem için ina121 kullanmam gerekiyor sanırım fakat bulmak baya güç olduğu için lm538 kullanılabilinirmi? birde çıkış voltajımı neye göre hesaplayabilirim bunun için basit bir formül varsa bu konuda yardımcı olursanız bende opamp olaylarına girmiş olurum.

Herkeze kolay gelsin
...............................

Erol YILMAZ

LM358 bu işe yeterli gelir,

Non-inverting amplifier yapacaksın kısaca....

http://www.national.com/an/AN/AN-31.pdf

Fixxer

hocam şimdi verdiğiniz pdf i inceliyorum. formülde var. bir diğer sorumda şu olsun instrumentation amp. nasıl devrelerde kullanılıyor? benim için bu bağlantı şekli uygun olurmu?

Erol YILMAZ

Gerilim seviyesi çok düşük olan sinyallerde instrumentasyon anfisi kullanılıyor.
Diferansiyel gerilimleri katlayabilir ve yuksek CMRR değerlerine ulaşmanız mümkün olur.
Bunlar daha çok düşük gerilim seviyelerinde etkili oluyor.
Termokupl çıkışı gibi,
50 uV/derece  çıkışı varsa instrumentasyon anfisi zorunlu oluyor.

Ama senin gerilim seviyelerin yuksek sayılır :D

selvi

pic islemcilerin yazilimindan anliyorsan ADC kullan.forumun bir yerinde 10 bit ADC için
5V /1024 = 0.0048828125 Volt hassasiyet görünüyor. bu da yaklaşık 5 mvolt  eder. adc ozelligi olan pic islemcilerini(16f877,12f625 gibi )kullanabilirsin.ben hic kullanmadim.cok kucuk degerleri algilamada adc  ozelligi kullaniliyor.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

Fixxer

selvi hocam pic in adcsini kullanıyorum ama hassiyet çok önem taşıyor. o bakımdan opamp tercih ettim ayrıca zaten bir gün karşılaşacaktım :lol:  erol hocam sanada çok teşekkürler bu konuda beni bilgilendirdiğin için olaylara biraz daha detay katabilirmiyiz referans voltajı vs.

Erol YILMAZ

Kısaca yapacağın şey,

Gerilimini 10 x kazanç ile çıkışa yansıtmak.

100 mV ile 4.5V arasındaki gerilimleri okuyacaksın böylece.
Opampa Ref vs bağlamayacaksın...
Non-inverting Amplifier diye geçiyor bahsettiğim dökümanda.

Fixxer

Biraz önce potlarla deneme yaptım 10X kullanarak uygulama yaptım gayet güzel çalışıyor. bu arada swordman hocamada teşşekkürler erol hocam sizede madem opmap konusunu yakaladım bir soru daha sorayım ozaman  :P  
Erol hocam verdiğiniz linklerde logaritmik opampları gördüm. Çıkışı logaritmik olan bir sensor var bu sensörün çıkışına opamplı bir devre ile mudahale ederek pic te zorlanmadan linner çıkış gibi okumam mümkünmü ?

Erol YILMAZ

Güzel bir soru,

istersen bu sorunun da cevabını sen bul ve bize söyle.
Hazır elini opamplara atmışken ;)

Fixxer

Erol hocam zaten araştırıyorum ama biliyorsunuzki logaritmik olunca olaylar çok karışık opampla böyle birşey yapılırmı en azından bunu biliyorsanız söyleyinde boşa kürek sallamayayım  ;)