ödevime yardımcı olmanızı bekliyorum?

Başlatan rasimm, 02 Aralık 2007, 10:48:11

rasimm

Arakadaşlar ya kusura bakmayın belki konuyla alakası yok ama  ben pcpise diye bir programda devre çözümü gerçekleştirdim ama burda buluğum akım ve gerilim değerleri (1.000E+02) gibi sayılar çıkıyo.Elle çözüm yaptığım da ise E değeri olmayan tam yada virgüllü sayılar çıkıyor ve arasında baya fark var benim ödevimde ise hoca bu ikisi arasındaki farkı açıklayınız ona göre yorum yapın demiş, benim aklıma hiç bişey gelmedi bana bu konuda yardımçı olacak arkadaşımız var mı ? şimdiden çooook teşekkür ederim cvplarınızı bekliyorum

ferdem

Sanırım PSPice dan bahsediyorsunuz.

Her şeyden önce (1.000E+02) = 1* 10^2 dir yani 100 dür. E den sonra gelen sayı + veya - 10 üzerine yazılır ve önceki sayı ile çarpılır.

Spice da neyi simüle ettiğiniz önemli, direnç devresi mi simüle ediyorsunuz transistor devresi mi... Kullandığınız elemanların kendi içlerindeki parametrelerini gözden kaçırıyor olabilirsiniz.

rasimm

kardeşim ne demek isteğini anladım şimdi benim bunu elimle çözdüğüm zaman atıyorum 10 buldum ama programda 11.34 çıktı işte hoca bu ikisi arasındaki farkı açıklayın bununla ilgili yorum yapın diyo bu konudaki düşüncelerinizi bekliyorum