Işıldak Aküsü Şarj Etmek

Başlatan POWER, 13 Aralık 2007, 23:03:57

POWER

Arkadaşlar evde kullandığım ışıldak yanmıyordu,açtım baktım bataryası bitmiş.Yeni batarya aldım çalıştı.Şarj kısmını inceledim 4 adet diyot birde kondansatörle yapılmış çok basit bir doğrultucu.Açıkcası bu bana sağlıklı gelmedi en azından akım sınırlaması yapacak bir kaç eleman olmalıydı.Bende kendi imkanlarımla şarj devresi yapacağım.Şimdi sormak istedim konu:Bu tip bataryalar hangi sınıfta yer alıyor,Şarj altında süreklimi kalacak, tamamını bitirmeden tekrar şarj etmek sakıncalımı?
TB6BKG

ipek

LM317 nin data shett'inde uygulamalar kısmında istedigin mevcut

örnek klasik olarak çıkış voltajı 12 volt için yapılmış devrenin çıkışındaki

akü'yü ayırıp 10....15 ohm bir direnci geçiçi olarak yük olarak bağlayın 1 watt yeter voltajı 13.2 volta ayarlayın ve yükü kaldırıp aküyü baglayın

sistem 6 volt ise haliyle 1/2

12 volt olan yıllarca kullandğım bir devre applikasyon notundan yapmış idim...
iç direncinin kötülüğünden dolayı çin malı akü kullanıyor iseniz mecburen her yıl değiştirmek kaçınılmaz..

POWER

Evet söylediğiniz gibi LM317 bu devre için ideal.Fakat ben daha ziyade
bu bataryaya uygulanan şarj akımının devamlımı uygulanması gerektiğini ve bataryayı tamamen bitirmeden yani deşarj etmeden tekrar doldurmanın her hangi bir mahsuru olup olmadığını sormuştum.Şayet tamamını bitirmeden şarj etmek mahsurlu ise işin içine pic  de girecek onunla belirli vakitlerde deşarj işlemi yaptırmak istiyorum.
TB6BKG

stlg

Sevgili kardesim

Bildigim kadarıyla bu akuler kuru aku sınıfına girer, bu akulerde dikkat etmen gereken en onemli nokta onları bos olarak bekletmemen, eger bos olarak uzunca bir sure beklerlerse birdaha sarj edemezsin ,yani dolu bir sekilde beklemelerinde yarar var tamamen bosalmadan sarj etme konusunda bu akuler icin bir sorun yok bahsettigin akuler ni-cd sınıfı icin gecerlidir kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

emperor

ben akü şarjı için bir devre yapmıştım zamanında, çalışıyor ve şu an kullanıyorum, düşük gerilim seviyesini ayarlıyorsun akü gerilimi o seviyenin altına düştüğünde şarja başlıyor, yüksek gerilim seviyesinde de ayarlayıp şarjı kestiriyorsun.devre şeması, çizim, yerleşim planı hepsinin pdf linkini verdim, ütüyle çok rahat çıkartılabilir.

Otomatik Akü Redresörü Şarj Kesici Şema

Otomatik Akü Redresörü Şarj Kesici Bottom Layer

Otomatik Akü Redresörü Şarj Kesici Top Silkscreen Overlay

POWER

@emperor
verdiğin 1. link çalışmıyor,gözden geçirirsen sevinirim.
@stlg
verdiğin bilgileri toparlayacak olursak,şarj akımının sürekli olmasının bir mahsuru yok,aksine dolduktan sonra şarj akımı kesilirse mahsurlu.Ben batarya tam dolduktan sonra 50ma uygulayacak şekilde tasarlayacağım.
TB6BKG

OG

Akü dolduktan sonra normal şarja devam etmek doğru değil, en azından  damla (trickle) şarja geçilmeli.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

POWER

Alıntı yapılan: "OG"Akü dolduktan sonra normal şarja devam etmek doğru değil, en azından damla (trickle) şarja geçilmeli.
Sevgili OG damla(trickle) şarjı biraz daha açabilirmisin?
TB6BKG

OG

Küçük bir akım ile, yani en fazla şarj akımı kapasite/15 oranında şarja devam edilmesi. Değeri daha da düşerseniz daha sağlıklı olur.

POWER

hocam benim batarya 12v 4 ampersaat.Ben normal şarjda yani batarya tam dolmadan 200 ma ile şarja devam ediyorum batarya tam dolduğu zaman yani 14v ulaştığı zaman 50ma sürekli uyguluyorum.Yapmaya çalıştığım mantık sağlıklımı değilmi hocam?
TB6BKG

OG

Sağlıklı, onu da kesik kesik yaparsanız örneğin 1sn şarj, 3sn kes gibi daha da sağlıklı olur.

POWER

evet çok doğru kesik kesik verirsek çok daha uygun olur.Bunu deneyeceğim.
TB6BKG