Sabit akım led?

Başlatan mahoaga, 16 Aralık 2007, 14:19:46

mahoaga

Merhaba

USB den bilgisayara bağlandığım bir devrem var. Devre bilgisayar programı sayesinde usb üzerinden devreyle haberleşiyor.  Devreye harici bir besleme yok. USB beslemesi var sadece 5V

Devrede optik rgb algılayıcı sensör var. 12 bitlik sensör reflektif özellikteki yüzeyden okuduğu ışık sayesinde cismin renk profilini çıkarıyor. Ancak bir sorun var. Aynı kağıdı okuttuğum halde değer 5-6 sayı geziniyor.

Ben 5V usb beslemesini direk npn transistörle beyaz lede vermiştim. Farkettimki bilgisayar üstünde bir şey çalışınca bu besleme 0.1V civarı geziniyor. Bu çok büyük bir oynama. Ledin parlaklığı değişiyor ve değerlerim oynuyor.

Şimdi elimde 5V var ama 0.1V oynuyor. Birde beyaz led. Lede 20mA akım verecek olalım. Lede sabit 20mA verebilirmiyiz. 0 regulasyonla. Yurt dışında özel led sürücü entegreler var. Son çare onları kullanacam. 0.6$ filan. Ama tr de olması bu malzemenin çok daha ii olur.

Benim 5V girişi olan ve beyaz ledi çok stabil yakabilecek bir şeye ihtiyacım var.  Bilgisi olan varsa cevabını beklemekteyim.

askuzucu

bir adet lm317 ve bir direnç yardımı ile yapabilirsin.
lm317 nin adj ve çıkış uçları arasına bir direnç bağla.adj ucundan çıkış alacaksın.
i=1,2 / R  formulu ile r değerini hesaplayabilirsin.
http://cache.national.com/ds/LM/LM117.pdf
datasheette ayrıntılı bilgiler var.

mahoaga

lm317 7-8V üzerinde iyi kullanılabilir belki
ama usb 5V bu voltaj civarında salınımı çok fazla bu malzemenin.

Benim çok hassa bir yapıya ihtiyacım var.
1uA bile fazla olabilir

Lütfi AYYILDIZ

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

files

bu devreyi ben çok yerde kullanıyorum. ama hassasiyeti ölçüm işleri için kullanılabilecek gibi iyi değildir. besleme gerilimine az da olsa bağımlı. sıcaklığa da bağlı .

bu LED akımı regülasyonu  için  TL431 öneririm. SAbit akımkaynağı yapılarak kullanılır.

OG

Tüm bu component ve devre yapıları 1uA hassasiyet için yeterli değil. Ayrıca LED ler de ısıya bağlı olarak çalışma noktasını, ışık seviyesini değiştirirler.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Semasını verdiğim devre led akımına çok küçük bir ilave akım getirir. Besleme voltajı değişimlerinden led akımını değiştirmez. Ancak sıcaklık değişimlerine duyarlıdır.

Ledin ışığını sabit tutmak için led akımını sabit tutmak yerine, ledin karşısına konmuş fotodiyoddan alınan gerbesleme ile led akımını otomatik olarak ayarlatmak gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

files

besleme voltajından gerçekten etkileniyor.  5volt -50 volt arası  besleme düşünelim.  +- 10 mikroamper olsa razıyım. Pic out kısmını beslemenin kendisine  bağlamıştım. ondandır.