Duvardan Çekilebilecek Akım Limiti

Başlatan bkrtncr, 17 Aralık 2007, 11:31:52

bkrtncr

Arkadaşlar,

Bir cihazin duvara bagladigimiz pirizinden maximum kaç amper akim çekebiliriz. Standartlarin bize sagladigi limit ne kadardir? Biraz araştırdım ama tam olarak bir sonuç bulamadim.

110V'da ve 220V'da bu deger kaç amperdir acaba?
Bildigini paylaşan, ALİM'dir...

Salih

Prizlerin besleme hattına bağlı sigortalar vardır. Bundan dolayı prizden çekeceğiniz akım sigortanın izin verdiği kadardır. Genellikle evlerde
20-25 Amper dir. Dahada düşük olabilir. Prizin verebileceği akımı bilebilmek bağlı olduğu sigortayı bulup üzerindeki değeri okumak gerekir. Söylediklerim otomatik sigortalar içindir. Eğer sigorta buşonlu tip ve üzeri telle sarılıp kullanılıyorsa bu durumda akım tespit etmek çok zordur.

bkrtncr

Aslında benim sormak istedigim. Bu işin standartlarda geçen maximum akım degeri kaçtır.

Yani ben bir cihaz yaptim ve standartlar bana diyor ki; sen pirizden ancak şu kadar akım çekebilirsin diyor mu?
Bildigini paylaşan, ALİM'dir...

Chan86

Bak şimdi evden genelde en çok akımı çamaşır ve bulaşım makinalarına ayrılan prizlerden çekersin o prizler max 2500W güce dayanır 2500W/220V dersen yaklaşık 11 küsür amper eder ama o prizin sigortası 16A dir.Kulanacağın prizin gücüne bakman lazım.Alalede ev prizleri 300W lıktır.Dediğim gibi kullanacağın cihazın gücü önemli.

XX_CİHAN_XX

Teorik olarak şehir şebekesinden istediğiniz kadar akım çekebilirsiniz.Ancak tabiiki enerji hattınız o akımı kaldırabilecek kalınlıkta olmalıdır.Binalarda döşenen elektrik hattının kaldırabileceği akım ve sigortaların belirlediği sınır dışına çıkmak tehlikelidir.Bu hattın kalınlığını ve sigortanın değerini çekmek istediğiniz akıma göre değiştirdiğiniz sürece şehir şebekesinden istediğiniz kadar akım alabilirsiniz.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mert3162

Sizin icin ufak bir soru sordum google amcaya

http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=i%C3%A7+tesisat+y%C3%B6netmeli%C4%9Fi+elektrik&btnG=Google%27da+Ara&meta=

Umarım işinize yarar direk olarak belirtmiyor içeriği ama bu işin bir yönetmeliği var.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

Elektron74

@bkrtncr

Duvardan akım çekilmez! Teknik bir eleman için hatalı cümle. Elektrik enerji hattından akım çekebilirsin.
Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.

pwm_007

Alıntı yapılan: "Elektron74"@bkrtncr

Duvardan akım çekilmez! Teknik bir eleman için hatalı cümle. Elektrik enerji hattından akım çekebilirsin.
teknik eleman için söylenmemesi gereken bir terim katılıyorum