Akım mı çarpar gerilimmi ? Güzel bir soru sizlere

Başlatan mert3162, 19 Aralık 2007, 14:04:54

tayyar

Benim bildiğim elektronlar yüklenmez atomlar yüklenir. Akım iletkenler üzerinden akar en iyi bidiğimiz iletkenler metallerdir. metallerin elektronları metal içerisinde serbest olarak dolaşabilir ancak bu dolaşma hızı oldukca düşüktür.

Eğer biz gider iletkenin iki ucu arasında potansiyel fark yaratırsak bu elektronların hızı bir anda artar(1 metreyi 10 üssü eksi18 saniyede alıyor diye hatırlıyorum)

Demek istediğim akım akması icin illaki atomlar arası elektron alışverişi olması gerekmez. Elektron alış verişi varsa iyonik bağ söz konusudur bu durumda pozitif ve negatif iyonlar oluşur ve akımın iletimini sağlarlar.(  Tuzlu su [NaCl+H2O] daki elektrik iletimi iyonlarla olmaktadır) kovalent bağlı (elektronların ortak kullanıldığı) bileşikler zaten elektrik iletini yapmazlar onlara hiç girmeyelim.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

mcan

Alıntı yapılan: "tayyar"

Eğer biz gider iletkenin iki ucu arasında potansiyel fark yaratırsak bu elektronların hızı bir anda artar(1 metreyi 10 üssü eksi18 saniyede alıyor diye hatırlıyorum)
şöyle bir durum var aslında elektronların gelişigüzel hareketlerini sağlayan sürati oldukça hızlıdır  fakat bir elektron net olarak metal içindeki hızı oldukça düşüktür yani saniyede milimetre mertebesinden ilerler,hızlı iletilen şey elektrik sinyalidir elektron hızlı olarak iletilmiyor.
diye okuduğumu hatırlıyorum.

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: "mcan"şimdi hocam sen benim dediklerime bakma,açıp bi atomun içini incelemiş bu olayları yemiş bitirmiş birisi değilim

aynen hocam, beyin jimnastiği yapıyoruz güzel birşey oluyor :)

neyse konunun atomlarına indik, kuarklarına gelmeden @mert3162 arkadaşımızın cevabını bekliyoruz :)

dentaytr

sordunuz soruyu tam net anlayamadım ama çarpılmaktan kasıt elektron akışı ise her iletkenden elektron koparmak için farklı voltaj gerkir örneğin 1mm plastikten elektirik geçirmek isterseniz 10.000v gibi bir değer gerekir

deri dışında vicut iletken olduğu için çok az potansiyel farkı ile (voltaj ile) akım geçer (30 v dan sonra kuru deri iletken olmaya başlar)

özet olarak, voltaj akım geçmesi için gerekli potansiyel farkıdır
insanı kömür eden akım,kalp sinyallerini bozarak kalbi durduran ise voltajdır
"İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz."  hayat 1 ve 0 dan ibaret değildir insanlar hayatı 1 ve 0 a indirgeyerek anlamaya ve çözümlemeye calışır hayat sonsuz sayıda rakam ve sonsuz ilimden meydana gelir   http://www.robo-cards.blogspot

mcan

Alıntı yapılan: "dentaytr"sordunuz soruyu tam net anlayamadım ama çarpılmaktan kasıt elektron akışı ise her iletkenden elektron koparmak için farklı voltaj gerkir örneğin 1mm plastikten elektirik geçirmek isterseniz 10.000v gibi bir değer gerekir

deri dışında vicut iletken olduğu için çok az potansiyel farkı ile (voltaj ile) akım geçer (30 v dan sonra kuru deri iletken olmaya başlar)

özet olarak, voltaj akım geçmesi için gerekli potansiyel farkıdır
insanı kömür eden akım,kalp sinyallerini bozarak kalbi durduran ise voltajdır
kalp sinyallerini bozmak için voltaj gerekseydi prizdeki voltajda hava yoluyla bi kalbimize kadar etkisi var,bu şekilde sinyaller kalp ritmini bozması gerekmezmiydi?kalp ritmini bozan şey voltaj olmaması gerekiyor.kalp ritmini sağlayan şey kası uyaran elektrik akımlarıdır.kalp ritmini bozmak için kalp kaslarına bağlı olan sinir hücrelerinden ekstradan akım geçirmek gerekir.

metallerde elektrik sinyallerini ileten şey kopan elektronlar değildir serbest yük gibi davranan en dış yörüngedeki serbets elektronlardır.akım akması için illaki voltaj gerekmez.

arslan74

Merhaba,

Bu konu üzerine fazla konuşacak birşey yok bence. elektriğin formülü belli zaten.

I = V / R.

V = I * R.

R = V / I.

Eğer elektrikten bahs ediyorsanız mutlaka bu üç olgu olması gerek. Yoksa elektrik akımından bahs etmemiz söz konusu olmaz.
Alıntı Yap
metallerde elektrik sinyallerini ileten şey kopan elektronlar değildir serbest yük gibi davranan en dış yörüngedeki serbets elektronlardır.akım akması için illaki voltaj gerekmez.

Arkadaşımızın dediği şey,o yüzden yanlış. Birde akan bir akım var ise mutlaka voltaj ve bir direnc vardır. Ama değerler cok düşük olabilir ama asla sıfır olmaz. Aslında burada asıl ömenli olan burada Elektriğin sahib olduğu güçtür.

W = I * V. dir

Eğer bir yerden akım akiyor ama voltaj sıfırsa o zaman güçte sıfırdır. Elektriğin hiç bir gücü yoktur. Zaten voltaj yok ise elektrik akımın akşından söz etmemiz söz konusu olmaz.

Eğer Elektriğin güçü düşükse siz etkiside düşük olur. Ama akım ile voltajların davranışları farklılık gösterir. Yüksek voltaj daha rahat akar ve havadan atlama özelliği vardır, yüksek voltaj ayrıca sinirleride uyardığı için, carpmasa bile kasların kasılmasına neden olur. Ancak akım için bu söz konusu değildir. Akım gördüğü dirence karşılık üzerinde üzerine voltaj bırakır. Elektriği aktarmak için yüksek Voltaja dönüştürülür. Taki kayıb az olsun ve fazla kalın telere ihtiyac duymadan iletilebilsin.

Bunu daha iyi anlamak için borudan akan suya benzetebilisiniz. Borudan akan suyun tazikini voltaj olarak, Borunun capına göre akan suyun debiside Akım olarak ele alabilirsiniz.

Boru ucundaki vanayıda direnc olarak ele alalım. Akan suyun bir başka ortama geçmesini olarak düşünelim. Yani Kalın borundan ince boruya veya tam tersi ince borudan kalın boruya gecmesi olarak düşünelim. Oluşabilecek kurguyu kafada canlandırdığımızda olayı iyi kavrarız.

Selamlar

mcan

Alıntı yapılan: "arslan74"Merhaba,

Bu konu üzerine fazla konuşacak birşey yok bence. elektriğin formülü belli zaten.

I = V / R.

V = I * R.

R = V / I.

Eğer elektrikten bahs ediyorsanız mutlaka bu üç olgu olması gerek. Yoksa elektrik akımından bahs etmemiz söz konusu olmaz.
Alıntı Yap

Arkadaşımızın dediği şey,o yüzden yanlış. Birde akan bir akım var ise mutlaka voltaj ve bir direnc vardır. Ama değerler cok düşük olabilir ama asla sıfır olmaz. Aslında burada asıl ömenli olan burada Elektriğin sahib olduğu güçtür.
peki hocam daha önce yazdığımız hakkında görüşünüz nedir ? bir metal halka içinden değişken manyetik alan akısı geçirdiğimizde halka içinde akım oluşur ve kendisini oluşturan manyetik alana zıt yönlü manyetik alan oluşturur.. bu durumda hangi iki nokta arasında gerilim vardır? yada metal üzerine belli frekansda ışık düşürdüğümüzde bir akım gözleriz bu durumda gerilim nerededir? akımı sağlamak için emf ye gerek vardır bu bir çok yolla yapılabilir.sonuçta akımın tanımı v=ır değildir. bu 3 olguyu birbirine bağlar ama her akan akım v den dolayı akar denmiyor,yani yüklü parçacıkların hareketini biz sağlasak bile bunun adı akım oluyor,emf kaynağıda biz oluyoruz gerilim değil.

arslan74

Merhaba,

Alıntı yapılan: "mcan"
peki hocam daha önce yazdığımız hakkında görüşünüz nedir ? bir metal halka içinden değişken manyetik alan akısı geçirdiğimizde halka içinde akım oluşur ve kendisini oluşturan manyetik alana zıt yönlü manyetik alan oluşturur.. bu durumda hangi iki nokta arasında gerilim vardır?

Bu konuyu söyle ele alalım. Bobine mıklatıs yaklaştırdığında iki ucundan Voltaj okursur. Miknatıs mekanik bir hareketle bobini indükler ve eletrkik üretir. Bunu zaten bütün elektrikciler ve elektronikciler bilir. Barajlarda elektrik zaten bu yolla elde edilir.

Senin örneğinde ise metal halka kullanmışsın. O zaman bunu bir Bobin olarak ele alırsan, bu iki ucu bağlanmış(kısa devre) bir bobindir. Manyetik alandan elde edilen elektrik kendi içinde tamamlanacağı için. Bu elektrik ısıya dönüşür. Eğer halka kesik olmuş olsaydı o zaman voltajı görebilirdin. Ama bu voltaj cok düşük olurdu, cünkü halkanın endüklenmesi cok düşük, tek tur bir bobin olduğu için.

yada metal üzerine belli frekansda ışık düşürdüğümüzde bir akım gözleriz bu durumda gerilim nerededir?

Böyle bir olayı ilk defa senden duyuyorum. Işıkla elektrik üretilen güneş pilleri var. Ama onlar adı üstünde güneş pilleri, Işıkla Volaj ve akım üretir.

akımı sağlamak için emf ye gerek vardır bu bir çok yolla yapılabilir. sonuçta akımın tanımı v=ır değildir. bu 3 olguyu birbirine bağlar ama her akan akım v den dolayı akar denmiyor,yani yüklü parçacıkların hareketini biz sağlasak bile bunun adı akım oluyor,emf kaynağıda biz oluyoruz gerilim değil.

Bu üç oldu birbirleriye sıkı ilişki içindedir. Akım Voltajdan dolayı akar denmez, zaten biri var ise diğeri ister istemez oluyor. Ne sıfır akımlı voltaj nede sıfır Voltajı akım üretilemez. Bunu üretilebildiğini idda ediyorsan, kanıtlamak zorundasın. Kanıt içinde hem akımı hemde voltajı ölcmen gerek. Bunu nasıl kanıtlayabilirsiniz?

Selamlar

mcan

Alıntı yapılan: "arslan74"Merhaba,

Bu konuyu söyle ele alalım. Bobine mıklatıs yaklaştırdığında iki ucundan Voltaj okursur. Miknatıs mekanik bir hareketle bobini indükler ve eletrkik üretir. Bunu zaten bütün elektrikciler ve elektronikciler bilir. Barajlarda elektrik zaten bu yolla elde edilir.
bobine mıknatıs yaklaştırdığımızda bobinin içinden geçen manyetik alan akısında değişim olacağı için yükler üzerinde kuvvet uygulamış oluruz,bu kuvvet o yükleri harekete geçirir ve telin üzerinde elektrik sinyali oluşur yani akım telin iki ucu açıksa yani sonsuz drenç bağlanmış olduğu gibi ya da volt metre bağlarsak bir buradan doğacak gerilimi yük dağılımı sonucu görebiliriz çünki telin arasındaki şey akımın akmasını engellemeye çalışıyor.yani manyetik alanı kullanarak akım oluşturduk ve akımı akıtmasını engellemek için tele drenç bağladık drenç uçlarında gerilim oluştu. yani gerilim olmadan akım oluşuyor zira buradaki akımın kaynağı önceden var olan bir gerilim değildir manyetik alanla ilgili bişeydir.

Alıntı yapılan: "arslan74"
Senin örneğinde ise metal halka kullanmışsın. O zaman bunu bir Bobin olarak ele alırsan, bu iki ucu bağlanmış(kısa devre) bir bobindir. Manyetik alandan elde edilen elektrik kendi içinde tamamlanacağı için. Bu elektrik ısıya dönüşür. Eğer halka kesik olmuş olsaydı o zaman voltajı görebilirdin. Ama bu voltaj cok düşük olurdu, cünkü halkanın endüklenmesi cok düşük, tek tur bir bobin olduğu için.
sorun zaten halkayı kesmediğimiz halde halkadan bir akım akıyor yani gerilim yok ama akım akıyor ,ısıya dönüştüğü zaten ortada ama ısıya dönüşmedende akım akıyor.bence halkayı kestiğimiz anda akımın önüne bir engel koymuş oluyoruz ve bu engel sebebiyle gerilim(potansiyel fark) oluşuyor

Böyle bir olayı ilk defa senden duyuyorum. Işıkla elektrik üretilen güneş pilleri var. Ama onlar adı üstünde güneş pilleri, Işıkla Volaj ve akım üretir.
bu etkinin ismi fotoelektrik olaydır,einsteine nobel kazandıran buluş bir metale ışık düşürürsek gelen ışığın frekansına bağlı olarak bir elektronu koparabilir eğer yeterli enerji aktarabilirsek ona bir kinetik enerji vermiş oluruz metalden kopan elektronlar verilen kinetik enerji ile harekete geçerler ve kesit alana bakarsak yük akışı söz konusu yani bir akım var.

akımı sağlamak için emf ye gerek vardır bu bir çok yolla yapılabilir. sonuçta akımın tanımı v=ır değildir. bu 3 olguyu birbirine bağlar ama her akan akım v den dolayı akar denmiyor,yani yüklü parçacıkların hareketini biz sağlasak bile bunun adı akım oluyor,emf kaynağıda biz oluyoruz gerilim değil.

Bu üç oldu birbirleriye sıkı ilişki içindedir. Akım Voltajdan dolayı akar denmez, zaten biri var ise diğeri ister istemez oluyor. Ne sıfır akımlı voltaj nede sıfır Voltajı akım üretilemez. Bunu üretilebildiğini idda ediyorsan, kanıtlamak zorundasın. Kanıt içinde hem akımı hemde voltajı ölcmen gerek. Bunu nasıl kanıtlayabilirsiniz?
halka örneğine geri dönersek bi demir boruya bobin sarıp, yine aynı boruya aliminyum halka geçirirseniz ve bu boruya gerekli akımı anlık olarak sağlarsanız aliminyum halka zıplar,üzerinde akım indüklenmiş bu akım sonucu kendisini oluşturan alana zıt bir alan oluşturan halka zıplar,işte en basit örneği bence budur.hesaplama halkanın ağırlığından yola çıkılarak oluşan manyetik itmenin etkisi ölçülüp oradan akım hakkında bir fikir edinilebilinir ayrıca halkanın her yeri heryerine göre simetrik olduğundan iki nokta arasında  gerilim yoktur.

ikincisi elektronlar zaten ısı enerjisi vbg. sebepler yüzünden metal içinde akımlar oluşmasına neden oluyorlar fakat akan net akım sıfırdır, bunun kanıtı ise fizik kitaplarında var.ayrıca atomun etrafında dönen elektronun oluşturduğu etkide akımdır ,atomun manyetik dipolü buradan meydana geliyor. ve elektron sürekli dönmekde enerji açığa çıkmamakta direnç olsaydı oluşan ısı sebebiyle elektron sürekli enerji kaybedip çekirdeğe girmesi gerekirdi.bir yerde daha görmüştüm kalıcı manyetiklerde yüzey akımları diye tam hatırlamıyorum ama alakalı işeyler vardı.

sonuç olarak akım: birim zamanda birim kesitten geçen yük miktarı ise bunu biz elimizle de sağlasak akım akımdır. gerilim uygulayarak akımı oluşturmak bir yoldur ama bir sürü yol daha var, düşünceleriniz nedir?

dentaytr

düşüncelerim bukadar teorik bilgi okunduğu anda yorumlanamaz bence biraz daha kafanıza oturmasını beklemelisiniz yukarıda yazdığınız paragrafın içinde planck deneyinden ve bobin teli ile induklemeden bikaç konudan bahsetmişsiniz bunlar hala gelişen teknolojilerdir ve quantum  boyutunda hala cevaplanmayan sorular vardır.

sadece bir soru atıcam ortaya, kızıl ötesi bir ışın yaymak istiyosunuz kızıl ötesi ledde yok ortada nasıl yayarsınız tarihte her zaman kızılötesi led yoktu değilmi?

umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir
bu kadar basit bakarsak olaylara ,
her konuyu tamam anladım deyip çalışmayı bırakırız
eleştirilerim kendim dahil herkkese
burada beyin fırtınası yapmak çok güzel bişey aslında ama voltajı inkar etmek doru bi davranış değil Allah çarpar adamı walla :D
Alıntı Yapmetallerde elektrik sinyallerini ileten şey kopan elektronlar değildir serbest yük gibi davranan en dış yörüngedeki serbets elektronlardır.akım akması için illaki voltaj gerekmez.

v=i.r formulunde delta v dir yani potansiyel farkı 0 ise formule koyarsak;
0=i.r, i-->0 a gider
mindstormsa dvm
saygılar iyi bayramlar
"İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz."  hayat 1 ve 0 dan ibaret değildir insanlar hayatı 1 ve 0 a indirgeyerek anlamaya ve çözümlemeye calışır hayat sonsuz sayıda rakam ve sonsuz ilimden meydana gelir   http://www.robo-cards.blogspot

dentaytr

fişteki elektirik kalbimize zarar vermez çünkü havadan geçebilmesi için 50kv civarı elektirik gerekir 220 den bişey olmaz yani

mcan

Alıntı yapılan: "dentaytr"düşüncelerim bukadar teorik bilgi okunduğu anda yorumlanamaz bence biraz daha kafanıza oturmasını beklemelisiniz yukarıda yazdığınız paragrafın içinde planck deneyinden ve bobin teli ile induklemeden bikaç konudan bahsetmişsiniz bunlar hala gelişen teknolojilerdir ve quantum  boyutunda hala cevaplanmayan sorular vardır.

sadece bir soru atıcam ortaya, kızıl ötesi bir ışın yaymak istiyosunuz kızıl ötesi ledde yok ortada nasıl yayarsınız tarihte her zaman kızılötesi led yoktu değilmi?

umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir
bu kadar basit bakarsak olaylara ,
her konuyu tamam anladım deyip çalışmayı bırakırız
eleştirilerim kendim dahil herkkese
burada beyin fırtınası yapmak çok güzel bişey aslında ama voltajı inkar etmek doru bi davranış değil Allah çarpar adamı walla :D
Alıntı Yapmetallerde elektrik sinyallerini ileten şey kopan elektronlar değildir serbest yük gibi davranan en dış yörüngedeki serbets elektronlardır.akım akması için illaki voltaj gerekmez.

v=i.r formulunde delta v dir yani potansiyel farkı 0 ise formule koyarsak;
0=i.r, i-->0 a gider
mindstormsa dvm
saygılar iyi bayramlar
yanlış olan o teorik şeyleri teoride kaldığını sanmak bence ,gelişmekte olan teknoloji diye bi kavram olamaz teknolojinin her dalı gelişmektedir.quantum mekaniği teorikmi sizce? her konuda teorik kısımlar vardır ve hepsi işe yaradığı yerler vardır. kızıl ötesi ışını yayamak istiyorsanız bir çok yolu var hali hazırda zaten yayıyorsunuz. neyse benim kafamdaki şeyler oturmadı denemez...voltaj inkar edilmediğini söyleyebilirim,çünki en azından ben böyle davranmadım.v=i.r bu formülden anladığınız o kadarsa,şunu söyleyebilirim ben akım deyince v=ir den ibaret bişey olarak anlamıyorum. akımın tanımı açık ve içerisinde potansiyel fark adına bişey ben göremedim.
foto elektrik olayı nasıl açıklayacaksınız? benim gösterdiğim örenekler gerçek örneklerdir fotoelektrik olayda bunlardan biri ve teorik değildir deneysel olarak çımıştır sonraları açıklanabilmiştir.. yazılar hakkında fikir yürütürseniz daha iyi olur,beyin fırtınası yapıyoruz diye kafadan sallamıyorum  :)

mcan

Alıntı yapılan: "dentaytr"fişteki elektirik kalbimize zarar vermez çünkü havadan geçebilmesi için 50kv civarı elektirik gerekir 220 den bişey olmaz yani
tamam işte fişteki elektrik neden zarar vermez?
çünki havadan geçemez.
neden geçemez direnç çok yüksektir vs...?
50kv verince ne olur?
geçer
ne geçer?
akım.
demekki bizi çarpan akımdır.

akımın tanımı nedir?
birim kesitten birim zamanda geçen yük miktarı.
ya da
suyu basarsak boruda basınç oluşur su hareket eder.ama her hareket eden su pompa tarafından hareket ettirilmemiş olabilir.
benim düşüncem bu şekildedir

Klein

sevgili mcan...

Akımı biz v=i.r olarak algılıyoruz.  Ama yanıldığımızı da pek zannetmiyorum.
Yüklü bir nesne ile üzerinden akım geçen nesne farklı şeylerdir. kauçuk tabanlı bir ayakkabı ile bir süre yürürsek üzerimizdeki pamuklu giysiler , belki vücudumuz vs... elektrik yükü ile yüklenir.  Ancak bütün vüvudumuzdaki potansiyel aynı olduğu için , yani bir potansiyel farktan bahsedemediğimiz için bir akıştan sözedemeyiz. Ta ki toprak gibi veya yüksüz bir nesne gibi , yani  aramızda potansiyel fark oluşturacak bir şeye dokunduğumuzda yükümüz boşalır. Yani üzerimizden akım geçer. Ve bu da çarpılmamıza neden olur.

Akım için şöyle demişsin:  
birim kesitten birim zamanda geçen yük miktarı.  Evet haklısın.  Ama atladığın şey şu. Bu yükün bir kesitten geçebilmesi için arasında bir potansiyel fark olmalı. Yani bir tarafın yükü diğer taraftan farklı olmalı ki , o taraf ya da o taraftan bir akış olsun.

Verdiğin su örneğine gelirsek : Boruya su basarsak  , ve borunun iki ucundaki basınç aynı olursa  su biyere akmaz. Ancak borunun bir ucundaki basınç diğer ucundaki basınçtan yüksek olursa, su daha düşük basınçlı  olan uca doğru akar. Elektrik akımında da durum farklı değildir. Bir tarafın yükü daha az  , ya da fazla olacak ki  bir akıştan sözedebilelim.
İşte iki tarafın yükleri arasındaki farka da potansiyel fark diyoruz.

Bir kaba su doldur. eğer kap dengede ise yani , kabın iki ucu arasında bir yükseklik farkı yok ise ( bu bizim potansiyel farkımıza denk gelir) su atıl halde bekleyecektir. Bu yüksüz olduğu anlamına gelmez.  Ancak ne zaman ki kabın bir ucu ile diğer ucu arasında yükseklik farkı oluştu , o zaman akmaya başlar. Bu durumda sen şöyle diyebilirsin. Kabın iki ucunda fark olmasa bile  eğer biz kabı çok yüklersek yine de akacaktır. Evet haklısın.  Elektrikte de aynı şey sözkonusu. Eğer bir nesneyi yüklersek ve yüklediğimiz nesnenin  herhangi iki ucunda potansiyel bir fark yoksa  kabımızdaki su gibi duracaktır. Biz nesneyi yüklemeye devam edersek   bir süre sonra  en yakınındaki yüksüz nesne ile  arasındaki yalıtkanın delinme gerilimini aşacak ve akım akmaya başlayacaktır. İşte potansiyel fark bırada yüksüz nesne ile yüklü nesne arasındadır.