Kristallerde kalite farkı varmıdır?

Başlatan remzi, 25 Aralık 2007, 13:47:03

remzi

DS1302 ile saat derece yaptım.32768 Hz kristal kullanıyorum. Saat 4 günde 17 sn ileri gitti. Acaba kristallerde kalite farkı varmıdır. Kristalin kaliteli olup olmadığını nasıl anlarım.

İyi çalışmalar...

Klein

Vardır.  Merkez frekansını ölçerek ve sıcaklığa bağlı kaymasını tespit ederek anlarsınız.  Bunları ölçecek ekipmanım yok derseniz , bağlayıp bir saat devresine en az geri kalan ,  ya da en az ileri gideni seçebilirsiniz.

mavi

kristal değerinde bile olsa sıcaklık pcb ve lehimlerin kalın ince oluşu gibi etkenler saatin ileri geri oynamasına neden olabilir.
Telecommander Monster Of Network

remzi

3 günde 15 sn ileri gitmesi çok saçma değilmi arkadaşlar. Benim kullandığım DS1302 patates baskı felan olmasın. Ayrıca kristali nereden satın alırsam sizce daha iyi olur. Bildiğiniz güvenilir satıcı varmı?

Teşekkürler iyi çalışmalar...

Klein

Alıntı yapılan: "remzi"3 günde 15 sn ileri gitmesi çok saçma değilmi arkadaşlar. Benim kullandığım DS1302 patates baskı felan olmasın. Ayrıca kristali nereden satın alırsam sizce daha iyi olur. Bildiğiniz güvenilir satıcı varmı?

Teşekkürler iyi çalışmalar...

:lol:  eğer miktar az ise çin malı saat al , kristalini kullanabilirsin.

remzi

aslan_korhan

Kristale trimmer kondensatör bağlayıp frekansını tam olarak ayarlaman gerekir. Yani senin sorunun Kristalin kalitesiz olmasından kaynaklanmıyor...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

remzi

Kristalin bacaklarına paralelmi bağlıycam trimer kondansatörü?. Kondansatörün değeri ne olması gerekiyor?

İyi çalışmalar...

remzi

Ayrıca kristal frekansını osilaskop ile ölçemedim. Başka bir yöntem varmı acaba frekans ölçmek için?

teknikelektronikci

merhabalar
bende demin bi saat derece devresini bitirdim fakat bendede 30 dakikada 1 saniye ileride calisiyor remzi hocam siz bi cözüm yolu buldunuzmu ? trimer kondansatör bagladinizmi ? acaba bilgi verirseniz seviniirm simididen tesekürler
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

remzi

maalesef bendede aynı sorun var. Herkes trimer kondansatör bağlayın diyor ama hiç kimse nereye bağlıycağımı söylemiyor. Bende bir iki saattir PCF8583 e bakıyorum. Çözüm bulursanız haber verinde devreyi bitirelim. iyi çalışmalar...

aslan_korhan

Kristale parallel veya kristalin bacağından şaseye doğru olur...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.