Hangi Receiver'i almalıyız

Başlatan byka, 28 Eylül 2003, 18:54:37

DumrulBey

Merhaba,

Dün gittiğim 10.Uluslararası Uydu İletişimi, Kablo, Yay.Tv-CEBİT-BCS fuarındaki izlenimlerimi paylaşmak isterim. Aslında dün 3-4 fuara birden gittim. Yanlışlıkla MÜSİAD'a gidince şaşkınlık derecesinde şeyler gördüm. Öncelikle fuardaki mescite ek olarak kurulmuş mescit çok hoşuma gitti. Özellikle akşam namazında hepimiz imamın ses dalgalarını binek olarak kullanarak mekkeye yolculuğa çıktık. Yolculuğa uzayan amin sesleriyle biz de icabet ettik. Anlaşılan ek mescit Cuma bereketine kurulmuş. Bir de mekke çevresinde 9900 dolara resort otel satıyorlardı, şaşırdım kaldım. İbadeti nasıl ticaret çevirmişler hayret ettim. Kitap fuarından gıda fuarına kadar konstre bir ortam burası...

Neyse arada çıkıp 9. binaya giderek asıl amacıma da eriştim. Verilen barkodlu giriş kartı ile buraya girmemde bir sorun olmadı. Siz de web sitesinde davetiye alıp her ikisine gidebilirsiniz. Yarın da devam ediyor şiddetle tavsiye ederim. Namaz vakitlerini kaçırmamanız büyük bir nimet zaten. Hele tüm fuar alanında okunan ezan, insanın yüzünde küçük bir gülümsemeye sebep oluyor.

Uydu alıcısı olarak 2'si Türk markası olmak üzere 4 firma dikkatimi çekti. Öncelikle söylemek istediğim USB cihazları bağlayabileceğiniz alıcılar bir harika. İlk olarak Goldstar'ın alıcılarına baktım. USB cihaz içinde kayıtlı olan resim, müzik gibi dosyaları açabildiği gibi görüntü kayıt etme tuşuna bastığınız anda USB üzerinde sıkıştırılmış veri aktarımı yapması bir harika. Anlayacağınız aynı zamanda bu bir DVR (Digital Video Recoder) olmuş. Gerçi USB belleklerde görüntü de bozulma olduğunu gördüm. Görevli USB içi çok dolduğunda böyle yapıyor demesi beni tatmin etmedi. Herhalde USB disk kullanılırsa daha iyi olabilir. Ancak yine de çekincelerim var çünkü USB üzerinden böyle bir cihaz ne kadar süratli veri aktarabilir ki! Her ne kadar artık USB girişleri ile bu cihazlar bir bilgisayara benzemiş olsa da gerçek bir bilgisayar olmayışı kendi içindeki diske değil de USB üzerinde kayıt yapması yavaşlamalara sebep olmakta. Nextstar yine aynı ürün çeşitliliği ile devam ediyor. Hepsinde olduğu gibi bunda da HighDefination ürünler olması dışında söylenebilecek bir şey yok.

Neta ise gurur duyulacak bir Türk firması. Bir de nostalji köşesi yapmışlar insan şaşırıyor. Ben ufakken adamlar neler yapmışlar hayret ettim. Yeni bir ürün çıkarmak üzereler ve yıl bitmeden raflar da görecekmişiz. Bu masaüstündeki bilgisayarlarda kullandığımız 3.5" diskleri kendimiz takıp çıkarabileceğimiz DVR'lı bir uydu alıcısı. Biraz iri bir kutuya monte etmişler ama bir ilkörnek (prototype) olması raflardakinin aynı olacağı anlamına gelmez. Yine de şüpheliyim!

Crea ise Koyuncu'nun markalaştırdığı yeni bir firma. Hepiniz bilgisayar ürünleri ile az çok duymuşsuzdur. Sonuçta içi yurt dışında üretiliyor ama bu bir Türk markası ve yurt dışına açılmak üzere. Bakarsınız Creative ile rekabet edebilir. Ne dersiniz?

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.