Thermistor hesabı ? (Stein-Hart linearising)

Başlatan Maxim, 03 Ocak 2008, 15:25:17

Maxim

Stein-Hart linearising diye bir formülden bahsediliyor ,
thermistorlerin linear olmayışlarından dolayı bir kaç hesap ile 1 derecelik bir sapma ile ölçüm sıcaklığı görülüyormuş ,

bu konuda bilgisi olan varmıdır ?

slm

Maxim

meraba ,
bunun daha sade bir formülü yokmudur acaba ?

mesela " ln " nedir ?

pdf de 3 farklı yol izlenerek yapılmış örnekler var ,
floating point matematiğinden bahsediliyor ,bilen arkadaşlar bunun proton+ karşılığı nedir ?

slm

SpeedyX

ln - natural logaritmadır. Önceden assembly ile nasıl logaritma alınır yazmıştık diye hatırlıyorum. floating point ise virgüllü sayılar demek oluyor. pbp de değilde proton+ da sanırım float vardı. hatta ln de vardır.

Belki daha kolay bir yöntemi vardır, ben sadece bildiğim bir dökümanı verdim.

Maxim

teşekkürler ,

biraz bakındımda ,protonda float point natural logaritma kullanabilmem için " log " komutu var ama sadece 18 serisi piclerde kullanıldığını yazıyor ,çünkü hem çok hafıza lazımmış hemde kolay bir işlem değilmiş ,

hımm belkide başka bir yöntem kullanmalıyım ,
mesela lookup table ile birşeyler yapabilirim ,gerçi onun içinde çok hafıza lazım ,en iyisi bi yerden başlamak

arslan74

Merhaba,

NTC veya PTC ile sıcaklık okumanın en basit yöntemi şudur. Kaliteli NTC lerin datasheetleri vardır. Bu datasheetlerinde zaten her sıcaklık için NTC'nin göstermesi gereken değeri yaziyor. Dolaysıyla NTC direncini bulduktan sonra, NTC datasheetine göre önceden hazırlamış olduğun tablodan bu direncin hangi sıcaklık aralığında olduğunu bulmaktır. Örneğin 10K NTC nin anlamı 25 derecede 10K direnc gösterir. Eğer NTC direnci tam 10K ise o zaman ortam sıcaklığı 25 derecedir. Sırayla bunu olçmek istediğin tüm sıcaklık aralığı için yapman gerek.

Selamlar