Neden Parsicle Pic Programlamalıyız?

Başlatan ayhani, 06 Ocak 2008, 04:56:54

ayhani

Neden Parsicle Pic Programlamalıyız?
Bu dökümanın amacı Parsic programını tanıtmaktır.
Bu dökümanı forum sitelerinden birine sorulan aşağıdaki sorudan dolayı hazırladım.
Aşağıdaki soruda bir elektronik meraklısı pic programlama öğrenmek istediğini fakat yeterli alt yapısının olmadığını belirtiyor ve pic programı için yardım istiyor.

Pic programlamaya merak saran birçok kişi maalesef programlama dillerine hakim olmadığı için pic programlamayı başaramıyor halbuki PARSİC ile temel elektronik bilgisi olan herkes tek satır kod yazmadan pic programlayabilir.
NASILMI? Sıkıldaman aşağıdaki yazıyı okumaya devam edin o zaman.

Önce soruyu okuyalım;
Arkadaşlar ben bir kamu kuruluşunda memur olarak çalışıyor ve boş vakitlerimde hobi olarak elektronikle uğraşıyorum. PIC ile tesedüfen yollarımız kesişti,o kadr araştırma yaptım ama temel olmadığı için olaya fıransız kaldım.
Pıc 16F84A ile yapacağım devre için asmle veya hex yazılımı lazım lütfen yardım edin.
jampırla 1. pine +5V verdiğimde 17.pineine bir an +5V verip kestiğimde 5.ve6. pinlerden sıra ile 1 er sn süre ve arayla 10sn süre ile +5V vercek(filpflop tarzında).
Jampırla 2pine +5V verdiğimde ise 5 ve 6. pinlerin çıkış süresi 15 sn.
Jampırla 3.pine +5V verdiğimde ise 5 ve 6.pinlerin çıkış süresi 20 sn.olacak.
Birde 18.pin den ise bu zamanlar süre boyunca kesintisiz +5V çıkş olacak.
Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Hadi başlayalım:
Bu arkadaşımız bir pic programı yazmak istiyor. Bu programı çok araştırmasına rağmen pic programlayacak bilgiye sahip olmadığını yazıyor.

Hadi problemi çözelim:
Arkadaşımızın devresinde üç adet jumper(biz jumper yerine buton bağlayacağız isterseniz buton yerine jumper bağlayabilirsiniz-Jumper ne diye soranmı var-Bilmiyorsanız google amcaya sorabilirsiniz.)

Problemi Toparlayalım:
Devremizde iki adet led var bu ledler 1.butona basıldığında 10 saniye, 2 butona basıldığında 15 saniye 3.butona basıldığında 20 saniye süreyle flip-flop şeklinde yanıp sönecekler. Aynı zamanda 18.pin belirtilen sürede sürekli aktif olacakmış, biz bu uca röle bağlayalım.(18 numaralı pini biz başka bir pine atadık-Öylesine)

Problemi Tasarlayalım:
Problemi yazan arkadaşın pic bilgisinin yetersiz olduğunu bildiğimiz için pinleri kendi isteğimize göre düzenleyelim.
Aşağıdaki listede buton ve ledleri hangi portlara bağlayacağımızı yazdım. Port seçimleri tamamen keyfidir özel bir sebebi yoktur. Bilgidiğiniz gibi port Piclerin giriş-çıkış olarak ayarlanabilen pinleridir. A portunda 4 tane(RA.0-RA1.-RA.2-RA.3), B portunda 8 tane(RB.0-RB.1-RB.2……RB.6-RB.7) pin vardır.
1.Butonu  RA..0' a bağlayalım
2.Botunu RA.1'e bağlayalım
3.Butonu RA.2'ye bağlayalım

1.ledi RB.7'ye bağlayalım
2.ledi RB.6'ya bağlayalım
Röleyi RB.5 pinine bağlayalım
Parsic ile programını yapalım:
Evet geldik en önemli aşamaya aşağıda resimde gördüğünüz gibi parsic ile pic programını tek satır kod yazmadan VE-VEYA gibi mantık kapılarını kullanarak hazırladım. Bu program benim 5 dakikamı bile almadı.


Deneyelim bakalım çalışıyormu:
Evet parsic'in benzersiz özelliklerinden biride yaptığınız pic programını anında test edebilmenizdir. Bu müthiş özellik başka hiçbir programlama tekniğinde bulunmamaktadır.
Mesela pic basic ile yazdığınız pic programını denemek için proteus programını kullanmalısınız.

Devrenin simülasyon videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.
[flash width=640 height=480]http://img229.imageshack.us/img229/4729/p1on0.swf[/flash]
http://img229.imageshack.us/my.php?image=p1on0.swf

Elimiz değmişken birde devre şemasını çizelim:
Parsic ile hazırladığımız programları anında test edebildiğimiz için baskı devresini Eagle ile çizmeyi tercih ediyorum. Siz isterseniz başka bir program kullanabilirsiniz.


Ve projenin asm-hex ve eagle çizim dosyalarını buradan indirebilirsiniz
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

ayhani

Parsic ile yaptığınız programların asembler ve hex dosyaları otomatik olarak çıkartılır.
Eğer asembler öğrenmek istiyorsanız parsic ile yaptığınız projelerin asembler dosyalarını inceleyerek eşsiz bir kaynağa sahip olabilirsiniz.

Parsic genelde endüstriyel uygulamalar geliştirmek için kullanılabilir. Grafik LCD gibi uygulamalar için uygun değildir.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

veliusta

Çok güzel bir program.
programlaması logroplc ye çok benziyor.
Paylaştığınız için Teşekkür Ederim.

tektabancadadas

merhaba bende parsicde bir dersim var ve yapmam gerekiyor ama bazı yerlerde tıkandım bu konuda yardımcı ola bilirmisiniz acaba bana

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.