keypad? ve 0-10v adc? ???

Başlatan erkan614, 08 Ocak 2008, 17:28:21

erkan614

buna benzer bir keypadi istanbulda nerde bulabilirim

ayrıca 0-10v çevirim işlemi yapabilen adc için ne önerirsiniz

Erol YILMAZ

R-R gerilim bölücü ile bölüp PIC in ADC sine gir derim. :D

ddavut

bencede gerilim bölücü kullan ama illda adc entegresi dersen max197 güzel bir adc, hemde çeşitli voltajlarda ölçüm yapabilme özelliklerde var.

arslan74

Alıntı yapılan: "Erol"R-R gerilim bölücü ile bölüp PIC in ADC sine gir derim. :D

Burada kullanacağın direnclerin toleranlarının cok kucuk olması gerek. En az %1 hassasitete olmasına özen göster. Bu dikkat etmez isen aynı cıhazlar farklı değerleri gösterebilir. 10bit cözünürlük yetiyorsa macera aramaya hiç gerek yok. Direkt PIC in ADC kullan.

Selamlar

bigbey

böyle bir tuş takımı var 4x5 anadolu yakası intel elektronik
büyüklüğünü anlayabilmen için yanına telefon yerleştirip resim çektim.
TA6R

CLR

Alıntı yapılan: "arslan74"
Alıntı yapılan: "Erol"R-R gerilim bölücü ile bölüp PIC in ADC sine gir derim. :D

Burada kullanacağın direnclerin toleranlarının cok kucuk olması gerek. En az %1 hassasitete olmasına özen göster. Bu dikkat etmez isen aynı cıhazlar farklı değerleri gösterebilir. 10bit cözünürlük yetiyorsa macera aramaya hiç gerek yok. Direkt PIC in ADC kullan.

Merhaba ,

Direk PIC adc'sini kullan fakat dirençle gerilim bölücü yapacaksan, PIC giriş empedansını hesaba katman gerekir çünkü PIC portu bölücüye paralel olduğu için gerilim bölücü hesabı ile pratik uygulama sonuçları tutmuyacaktır.
Bunun çözümü :
Bir tane yapacaksan , ya trimpot veya POT ile istediğin referans voltajına ayarlaman gerekir.(arslan74'ün dediği gibi ince ayar ve sapmaların olmaması için çok turlu trimpot kullanabilirsin)
Çok sayıda yapacaksan gerilim bölücüyle elde ettiğin voltajı bir opampa gir , opamp çıkışını pice gir (voltage flower ,gerilim takipcisi yöntemiyle)  Burada opamp çıkış empedansı çok küçük olduğu için , PIC'in giriş empedansı gerilim bölücü  hesabını etkileyemiyecektir.

Kolay gelsin
Knowledge and Experience are Power

erkan614

@bigbey bu intel elektronik anadolu yakasında nerdedir. ve acaba daha farklı tuştakımları varmıdır?

adc konusu ile ilgili olarak basit bi işlem olsa picin kendi adcsini kullanırdım ama hem giriş valtjı dğişken hemde gerilim bölücü de ince ayarlar bozulabilir ayrıca bi voltaj dalgalanmasında pici bozabilir. çünkü kötü şartlarda çalışcak o sebepten pici mümkün olduğunca dış faktorlerden korumaya çalışıyorum

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "erkan614"
adc konusu ile ilgili olarak basit bi işlem olsa picin kendi adcsini kullanırdım ama hem giriş valtjı dğişken hemde gerilim bölücü de ince ayarlar bozulabilir ayrıca bi voltaj dalgalanmasında pici bozabilir. çünkü kötü şartlarda çalışcak o sebepten pici mümkün olduğunca dış faktorlerden korumaya çalışıyorum

Pic i bozabilen bi durum varsa oraya koyduğunuz her IC yi bozabilecek
durum vardır. Harici elemanların stabiliteyi azaltacağını da hesaba katarsanız dahili ADC nin kıymetini anlayabilirsiniz.

erkan614

anladım yani picin kendi adcsi yerine harici bir adc kullansam tasarım mantığı açısından bir hata mı yapmış olurum?
açıklama babında, mesela herhangi bir elektronikçi bu tasarımı gördüğünde "yuh kekoya bak ne gereksiz iş yapmış" şeklinde bi eleştiri yapar mı?

Klein

:D
Rahat ol , Eğer sisteminin gereklerine uygun bir tasarım yaptıysan , gereksiz abartıya kaçmadıysan kimse böyle bir yorum yapmaz.

Tasarım yaparken temel olan şey kullanacağın parçaların ihtiyacını karşılayıp karşılamadığıdır. Eğer  sana 10bit bir adc yetiyorken gereksiz yere ( bazen gerekli olabilir ) 24 bit ADC kullanıyorsan saçma bir iş yapmış olabilirsin. Ama bu durum dışarıdan bakınca hemen anlaşılabilecek bir durum değildir.  Belki 10 bitlik bir ölçüme ihtiyacın vardır , Ama giriş sinyalin küçüktür amplifikatör kullanmak istemezsin ve 24 bit ADC kullanırsın, veyahut ortamda gürültü yüksektir  donanım filtrelerin yetersiz kalıyordur , son birkaç dijitteki dalgalanmayı engellemek için yüksek çözünürlüklü ADC kullanıp sonucu bölme yoluna gitmiş olabilirsin.  Ya da dahili ADC çözünürlük olarak işini görüyordur ama hız yetersizdir veyahut linearizasyon hatası senin limitlerinin dışındadır , harici bir ADC kullanırsın. Sırf tasarıma bakarak , tasarımın neden böyle gereksinimi olduğunu anlamaya çalışmadan bununla dalga geçen biri , aslında kendisi ile dalga geçilmesi gereken kişidir.

bigbey

Alıntı yapılan: "erkan614"@bigbey bu intel elektronik anadolu yakasında nerdedir.
özelden cevapladım.
TA6R