Selenoidin hareketini yumusatmak.

Başlatan z, 11 Ocak 2008, 19:33:01

z

Elimdeki selenoide elektrik verdigimde cok sarsiliyor ve fazlaca ses cikartiyor.

Selenoidin hareketini yavaslatacak minyatur bir aparat ariyorum. (Mini amortisor vs)

Lastik takoz haricinde oneriniz varmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

buiba

Analyzer

Üşeniyorum, öyleyse yarın!

z

Hocam bunlar cok iri. Elimdeki selenoid 30x30x50 (mm) ebatlarinda. Hareket mesafesi 10-15mm.

RC model arabalar icin gazli, yagli mini amortisorler varmis fakat henuz bilgilerine ulasamadim.

ayhani

Merhaba. selonoidin bobinine gerilimi pic ile veriyorsan pwm metodu ile yavaş yavaş arttırarak vermek işe yaramazmı acaba.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

z

Az bir faydasi olur ancak selenoidler dogrusal eleman değiller. Bu nedenle hareket mesafesinin tum araliginda kontrolu cok zor.

bigbey

Selenoid bobinin içinde hareket eden mil'e karşı, hava sıkıştırmalı bir direnç oluşturmak.hava pistonu mantığı.
TA6R

KAZIMUGUR

İlla ise, yerim dar ama elim yeter dersen.
Bobini özel sar,yan yana bir kaç bobin,nüveyi mıknastıs yap(şart değil) ve ya içerisine yerleştir,son olarakda sıra ile bobinleri sür.

Yumuşak hareket için maxon un yakışıklı bebeleri vardı.Ama ülkemizde temsilcisi ya da satıcısı yok galiba.

Maxim

içerisinde silikon sıvı bulunan bir düzen iş görecektir ,

evet bu mantık rc maket otolarında kullanılan amortisörler gibidir ,

veya eski kasetli teyp kapaklarında ,hatırlarsınız aç düğmesine bastığınızda kapak yavaş yavaş sönümlenerek açılırdı .

mmuhittin

Bobin enerjilendiğinde çekirdek nüveye hemen girmezde biraz oyalanırsa
sonucun ne olacağını sanırım hocalar bizden iyi bilir.
Bırakın kendine has "ben çektim" sesini çıkarmaya devam etsin

KAZIMUGUR

Elinin altında aletler olan için yay sorun değilde,yay kuvveti lineer,magnetik alan kuvveti 3. dereceden...
Havalı-yağlı uygun ama beğenmedi.O yüzden pnömatik demeye dilim varmıyor :)

Mahsuru yoksa kullanılacağı yer ve ondan beklenenler nedir ,biraz açıklayabilirseniz daha isabetli atışlar olabilir.

z

Yüksek performanslı bir o kadar da ucuz PCB kazıma makinesi üretimi için çalışıyorum ve Z eksininde takıldım.

Şimdilik Z ekseninde maliyeti düşürmek adına step yada servo vs kullanmak yerine selenoid kullanmayı düşünüyorum.

Ancak selenoid kullandığım takdirde sönümleyici ilave etmem gerekecek.

Tabiki malzemeyi Türkiye'den temin etmeyi arzularım. Fiyatı yüksek olacaksa mümkünse kendim üretebilmeliyim.

Pünomatik yada hidrolik sönümlendirici işimi görecek. Öncelikle ucuz yollu bir şey arıyorum.

Bütün sorunum bu.

KAZIMUGUR

Z ekseninin sadece 2 konumu var,aşağı yukarı,ayrıca değişmez konumlar.
Strok 15mm.
Peki taşıdığı ağırlık ?

Selenoid yerine basit ucuz motor - somun olabilir.Alt üst konum switchi servo yerine olabilir.

Selenoidin sarsıntısı için:Selenoidin yönünü değiştir,bir mafsal etrafında kam mili gibi (eksantirik) kullanarak ileri geri yapabilirsin.Böyle bir yapıda Z yayla yukarı çekilebilir.Selenoidin sesi devam eder ama sarsıntı olmaz.

Selenoid, özellikle kilitleyecekse,nüve ucu konik + 3/5 kadar girecek şekilde olmalı.Gerisinde sabit + giren koniğin tersi nüve olmalı.
Kendiniz yapacaksanız,nüve karkas arasını çok az toleranslı(tatlı geçme) yapmanız zaten hava yastığını oluşturur.Normalde bu etkiden kurtulmak için nüve üzerinde yarık açılır + karkas dibinde delik bırakılır.

Z ve etrafının şeklini görebilsek ...

arslan74

Merhaba,

Selenoid yumşak hareket vermek için. dıştan harici bir eleman eklemene gerek yok. Eğer yazlım bilgin iyi ise. Örneğin Selenoid 24Volt ile çalışıyorsa o zaman direkt 24Volt verdiğinizde güclü bir kuvvet uygulanır. Ama selenoide vereceğiniz voltajı lineer bir şekilde artırarak verirseniz. cekme hareketide o oranda yavaş olur. Bunu en basit PWM mantığı ile cözebilirsin. Aynı şekilde bırakma işleminde yumşatmayı voltajı azaltarak yapabilrsin. O zaman selenoide yumşak bir hareket vermiş olursun.

Selamlar