Selenoidin hareketini yumusatmak.

Başlatan z, 11 Ocak 2008, 19:33:01

z

Kazım hocam Z eksenindeki dalma hızı kontrol altında tutulmak zorunda. Step motor vs kullansaydım iş kolaydı ancak selenoid kullandığımda amartisör tarzı bir eleman gerekli. Selenoid enerjilendiği anda palet  son surat değil  yavaş yavaş max stroke mesafesine gitmeli.

Spindle ucuna 0.2 mm lik uç bağladığımızı ve yüksek devirde döndürdüğümüzü düşünürsek en küçük yanlış harekette uç kırılacaktır.

Gavur bu işi çözmüş ve bu tür makinelerde selenoid yada punomatik silindir kullanabiliyor.

Z yapısı çok basit. Dikey vaziyette duran 2 paralel mil var. Bu miller  üzerinde aşağı yukarı hareket sözkonusu. Yaklaşık 300gr lık bir kütle yukarı aşağı hareket edecek.

Selenoid doğası gereği kontrolu çok zor bir malzeme.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

KAZIMUGUR

Umarım sıkmıyorumdur.

Sürtünmeli - havalı gibi şeylerle uzun süreli rijidlik sağlayamayacağına göre senenoidi doğrudan kontrolu unut.
Hala illa dersen dolaylı olabilir.
Dairesel hareketi düzgün doğrusal harekete çevirirken başımıza bela olan şey işine yarayabilir.
Selenoid nüvesi giderek hızlansada,bağlı olduğu diskin dönüşü eğrinin tepe noktasına doğru öteleme olarak sıfıra yaklaşır.
Bir kaç modelden sonra uygun mafsal kolu acısı (+-45 derece) ve eksantirik diskin ilk-son konumu netlik kazanır.
Z , uygun şekilde diske (disk üzerindeki uygun şekilli kanal) oturtulursa yukarı alma kendiliğinden olur.Ama basit ucuz oluşuna karşılık uğraştırıcı bir imalattır.
Her halükarda yukarı alma için asansörlerin karşıt ağırlığı gibi ama ağırlık yerine yay iyi olur(yukarı doğruda olabilir).Yaklaşık 300 gr dediğiniz ağırlığı sıfırladığınız taktirde hem mekanik rahatlar hemde yukarı aşağı hareketi eşitlenir.
Belki bu durumda sizi rahatsız eden aşırı sert selenoid de daha uygunu ile değiştirilerek iş görür olur.

Dişcilerin koltuklarını hatırlayın(hidrolik olanları değil) içlerinde mini buzdolabı kompresörü(hermetik de derler) ve ufak bir depo.50 ytl ye mal edilebilir.Hemde sessizdir.mini piston+valf en fazla 30ytl.her sorununuzu çözer.Hatta vakumu bile kullanılabilir.
Ucuz derken dandik bir şey olmasında... :)

z

Anladim hocam. Ozel bir kam tasarimi yapacagiz. Dogrusal hareket hizini dizginleyecegiz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

KAZIMUGUR

Hatırlatma :Toplam sürede toplam hareketin olacağını unutmayın.Birim zamandaki yolu değişken yapan bir yöntem...