24V-240V AC/DC Power Switch

Başlatan ErsinErce, 13 Ocak 2008, 22:34:32

ErsinErce

Merhabalar
Hem AC hem DC yi anahtarlıyacak bir devre arıyorum. Şimdi ki kartımın tek çıkışından 2 selenoide enerji veriyorum bazen sayısını arttırabiliyolar o yüzden 50W lık bi güce sahip olması gerekiyor. Şuan için AC kullanılan yerlerde triac, DC kullanılan yerlerde transistor kullanıyorum fakat 2 farklı kart yaptırmak zorunda kalıyorum bunu tek kart haline getirmek için 2 sinide anahtarlayabilecek bi şema arıyorum. Nette biraz araştırma yaptım bunun için mosfet kullanmak gerekiyor ama bulduğum şemalar ya DC ya da 220V AC anahtarlıyor. 2 sinide anahtarlayabilmek için AC şema üzerinden çalışmak gerekicek galiba ama 24V dan 240V a kadar anahtarlayabilmek için ne yapmam gerekiyor? Ve ya elinizde bu prensipte çalışan örnek bi devre mevcut mu ?

Bulduğum AC de çalışan şemalar ;

Saygılarımla

ErsinErce

Arkadaşlar hala işin içinden çıkamadım bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

gallavi

Sana solidstate röle gibi çalışan bi devre lazım ama nasıl olur tam emin değilim sadece fikir vermesi açısından bişiler yazıyorum. GTO larvar Gate ucundan kesime gidebilen tristörler bunlar pek hızlı değillerdir. Hızlı anahtarlamak için muhtemelen Drain-Source lerinden sırt sırta bağlı iki mosfet olabilir ama mosfetleri sürmek ve korumak için iyi bi devre tasarlamak gerekir.

"solide state relay" diye bi arattır istersen belki bişiler çıkar.
kolay gelsin
DemirHan=gallavi;