Power Led için bağlantı önerisi.

Başlatan simplex, 24 Ocak 2008, 20:19:43

simplex

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"Bu tür LED'lere wattlı direnç bağlanırsa LED'in yaptığı tasarufu direnç üzerinden yine kaybederiz. Yani pek mantıklı ve denildiği gibi çok uzun ömürlü birşey olmaz.
Hem 1W LED'de bile 2W'lik bir direnç zor dayanır.

MC34063 gibi bir DC-DC Konverter entegresi ile çok daha uygun olur...

Ustacım bu yazdıklarınız beni karamsarlığa götürüyor. Yani tahmin ettiğim gibi bu ledleri kullanmak hem dikkat isteyen hem de masraflı birşey.

Step-down converterleri biraz daha incelemem lazım. Belki ilerde karşıma çıkacak olan dimming e uyumlu olmalı.

bcavlak

Selam Arkadaşlar,
Bu tür LED leri PWM ile kullanmak gerekir sürekli kullanacaksanız.
Bunun için PWM(Pulse Width Modulasyon) PIC ile 1Khz gibi bir frekans ile yada siz bunu LED nin parlaklığına göre frekansı değiştirerek deneyebilrsiniz. Yani bir adet puls üretici(555) ve güç mosfet transistörlerle direnç kullanmadan sürebilirsiniz. Eğer devre felan isterseniz şimdi veremem. Nede olsa bir şeyi kendin tasarlaman olaya hakim olman için şart.
İyi çalışmalar.
Bilgiler, paylaşıldıkça değer kazanır.

aslan_korhan

PIC12F675 ile bile gayet güzel PWM elde edersin. Çıkışınada bir MOSFET ile sürüp birde akım sınırlama yaptınmı bir sorun çıkmaz...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

stlg

Asagıdaki devre ile 3w kadar ledleri surebilirsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

simplex

@aslan_korhan
Dediğinizi anladım fakat akım sınırlamayı nasıl yapabilirim.

@stlg
LM2576'nın datasheet inde 3A yazmakta. Bundan şu anlam çıkarmı? : Bu devre çıkışına birkaç grup daha eklenebilirmi.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.