1.2volt-3v 6v dcdc Konverter

Başlatan gevv, 05 Şubat 2008, 22:28:21

gevv

En ucuz dc-dc konverter devresi :) bir okurum dcdc devrelere ağırlık vermemi istemişti özellikle düşük voltajlar için hatta bir projesi olduğunu fakat bulunduğu yerde entegre bulamadığını söyledi yardımcı olacağıma dair mailimi ilettim kendisine sonrasında benimde kafama takıldı :D bu iş daha basit olabilir ama nasıl ? ucuz basit hıım biraz araştırayım derken yine bobin trafo sarma derdi olmadan bilgisayar powersupply sürücü trafosu ile basit bir dcdc konverter devresi yaptım

devremiz çok basit zor olan bobini sarmak devrede 2×20 tur büyük ihtimal halka nüve üzerine hatırladığım kadarı ile pc powersupply sürücü trafosunun primer bölümü 2×30 tur idi devre basit olduğundan nede olsa kurulumu kolay :) denemelere başladım

olabildiğince basit bir şema hazırlamaya çalıştım :) ilk denemelerde beyz direncini 1k kullandım bir adet beyaz led ile çalıştırdım sonrasında bir led yetmez dedim voltajı biraz daha yükseltmek istedim aklıma gelen direnç değerini düşürmek oldu iki adet 1k paralel bağladım 500ohm ile 6.2v aldım iki adet seri led ile yaklaşık bir saat test ettim sorunsuz çalıştı şaşırtıcı :D çıkışta yük olmadığı zaman yaklaşık 100volt dc gerilim var :) ama çok güçsüz ledler bağlandığında 6.2volta düşüyor şimdi buraya kadar iyi fakat anlamadığım bir olay var :) testler sonrasında fark ettim pekte önemli değil benim için sonuçta testlerde sorun çıkmadı ama paylaşmak isterim

şimdi 6volt için beyz direncini düşürdüm iki led ile 6.2volt ölçtüm (ture rms destekli multimetre ile) hiç bir değişiklik yapmadan sadece tek led bağladım çıkıştaki voltaj 3volt oldu led sorunsuz çalıştı :D sonrasında yük olarak 560ohm direnç bağladım 6.2volt gerilim ölçtüm :) neyse dedim iki ledi bir bir pil ile çalıştırdıkmı ok gerisini boş ver :D  en güzelide elimizdeki malzemeyi değerlendirdik trafo ve hızlı diyot pc powersupply devresinden kondansatör ve direnç bizden :) maliyet düşük

mustafa_cmbz

hocam uygulamanız çok güzel olmuş size bir şey soracağım..ben bir aralar 9 ile çalışan basit bir elektro şok aleti yapmıştım gayet güzel çalışıyordu ama benim bu uygulamada 2 sorunum vardı..

1. bu devrede sadece 5552'li (osilatör),bd244 ve birde trafo vardı..ben yükselteç trafosu bulamadım bunun yerine bildiğimiz 2x12 trafo kullanmıştım trafoyu ters bağladığımda 300v çıkış alabiliyordum ama pil 4-5sn'ye sonra acayip ısınmaya başlıyordu...acaba diyorum bu pc powersupplay'lerinde ki ufak trafoları kullanabilirmiyiz?eğer olur ise boyuttan büyük bir kazancımız olacak...

2. normalde piyasada satılan cihazlarda mesela bu aletlerin jop çeklinde olanlarında sanırsam tek bir uç var ve cihazdan çıkan akım insanın üzerinde akarak topraklıyor ve böyle insanı biraz titretiyor...benim devre ise 2 tane uç var bu devrenın çarpabilmesi için canlı bir varlığın o 2 uca aynı anda değmesi gerekiyor...

birde özel bir sorum olacak  cep telefonu şeklinde olan şok cihazlarında akım 2 pin arasında akıyor ve resmen gözüküyor..bu tür cihazların devrelerini nerelerden bulabilirim..

kolay gelsin  hocam...

debi

Alıntı yapılan: "gevv"(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
En ucuz dc-dc konverter devresi :) bir okurum dcdc devrelere ağırlık vermemi istemişti özellikle düşük voltajlar için hatta bir projesi olduğunu fakat bulunduğu yerde entegre bulamadığını söyledi yardımcı olacağıma dair mailimi ilettim kendisine sonrasında benimde kafama takıldı :D bu iş daha basit olabilir ama nasıl ? ucuz basit hıım biraz araştırayım derken yine bobin trafo sarma derdi olmadan bilgisayar powersupply sürücü trafosu ile basit bir dcdc konverter devresi yaptım

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

devremiz çok basit zor olan bobini sarmak devrede 2×20 tur büyük ihtimal halka nüve üzerine hatırladığım kadarı ile pc powersupply sürücü trafosunun primer bölümü 2×30 tur idi devre basit olduğundan nede olsa kurulumu kolay :) denemelere başladım

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

olabildiğince basit bir şema hazırlamaya çalıştım :) ilk denemelerde beyz direncini 1k kullandım bir adet beyaz led ile çalıştırdım sonrasında bir led yetmez dedim voltajı biraz daha yükseltmek istedim aklıma gelen direnç değerini düşürmek oldu iki adet 1k paralel bağladım 500ohm ile 6.2v aldım iki adet seri led ile yaklaşık bir saat test ettim sorunsuz çalıştı şaşırtıcı :D çıkışta yük olmadığı zaman yaklaşık 100volt dc gerilim var :) ama çok güçsüz ledler bağlandığında 6.2volta düşüyor şimdi buraya kadar iyi fakat anlamadığım bir olay var :) testler sonrasında fark ettim pekte önemli değil benim için sonuçta testlerde sorun çıkmadı ama paylaşmak isterim

şimdi 6volt için beyz direncini düşürdüm iki led ile 6.2volt ölçtüm (ture rms destekli multimetre ile) hiç bir değişiklik yapmadan sadece tek led bağladım çıkıştaki voltaj 3volt oldu led sorunsuz çalıştı :D sonrasında yük olarak 560ohm direnç bağladım 6.2volt gerilim ölçtüm :) neyse dedim iki ledi bir bir pil ile çalıştırdıkmı ok gerisini boş ver :D  en güzelide elimizdeki malzemeyi değerlendirdik trafo ve hızlı diyot pc powersupply devresinden kondansatör ve direnç bizden :) maliyet düşük

Paylaşımın için teşekkürler.. Bir ara ben de buna benzer bir devre yapmıştım.. Böyle bir devre ile çıkıştan fazla akım çekilemiyor die biliyorumm Yanlışsam affola.. Çıkış gerilmini 4 kat(6.2 Volt) arttırmışsın.. Çıkış akımın yaklaşık(tahminen) 30-50 mA değerinde olur.. Bir de niye bobin kullanmadın? sorgu değil öğrenmek için sotuyorum.. yaklaşık(hesap yapmadım) 400-500 uH yeter diye düşüüyorum..
Tekrardan yanlşım varsa affola.

gevv

@mustafa_cmbz pc trafoları kullanılabilir ama güç trafosu daha uygun olur digerleri işlemek için bence fazla küçük :) bazı dandik powerlerde EI28 var Standart Powerlerde kullanılan EI33den biraz daha küçük bende yakında şok çihazı yapacağım bu trafoyu kullanmayı düşünüyorum büyük ihtimal buradaki devrelerden biri olur sayfa sonlarına doğru güzel devreler var
2 ve 3 sorularının cevabıda verdiğim linkte var büyük ihtimal :)

@debi devrede şuan 2 beyaz led ile denem yaptım amaç sadece ledleri çalıştırmak olduğundan ne kadar akım verdigini test etmedim :) ama ledler çalışırken yaptığım ölçümde voltajın hiç düşmediğini gördüm akım testleri yaparım yakında
bobin sarmak işime gelmiyor :D elimdekini değerlendirmek benim için daha önemli en azından belli projeler için