elektrik izalasyon malzemesi

Başlatan salim ALTIN, 13 Ekim 2003, 13:27:00

salim ALTIN

Merhaba.
Yüksek voltaj izalasyonu yapmak için daha doğrusu elektrik baralarını izole etmek için izalasyon maddesine ihtiyacım var. ısı dayanımıda gerekiyor. Bara distanslarını yaptıkları kızıl kahverengi bir madde var. sıvı olarak kullanılıyor sanırım. bu konuda bilgisi olan varmı. ?
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

OG

Trafo yağı diyorlar, bobinajcılar bilir herhalde.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

salim ALTIN

ALCE isimli bir firma var akım trafosu yapan o firmada kullanırlarken görmüştüm. Bir harf ve bir numara ile isimlendirmişler. Kalıp içine döküyorlar orada sertleşiyor fakat ismini bulamıyorum.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aster

dur bizim arkadaş bunları iyi bilir ona bir sorayim bildiririm
bir ara alce bu konuda bayagı iyiydi çine akım trafoları gönderiyordu
abb yede bir sorayim
dostum sen bunları tam olarak nerede kullanacaksın

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

pruva

http://www.meges.com/UruGru/Yalitim.htm#Tepe

Meges'in IC Megawatt 321 ürünü sanırım işine yarar..

Kolay gelsin..

aster

açık alandaki malzemeyi Epoksi
kapalı alandaki Poliüretan la yapılıyor (kaplanıyor)
bu herter veya memer tozu ile karıştırılıp
bir kalıbın içinde şekillendiriliyor ve 120 derecede ısıtılıp donduruluyor
malzeme 70kv testte uygun
malzemeyi gebze çıkışındaki Bayer firması
Shell firmasından temin edebilirsin
sonucta bunlarda ithal edip satıyor ama varille bilgine

salim ALTIN

Teşekkürler arkadaşlar.
Ben bunları DC motor hız kontrol cihazının bara tutucuları olarak kullanmak için düşünüyordum.  Hem bara tutucu olacak hemde cihaz kutusunun tamamlayıcı parçası olacaklar. Bunları imal eden birisi vardı ümraniye sanayide ama vefat etti ve iş kapandı. tabi iş başa düştü.  Yük (soğutucuların ağırlığı) taşıyorlar bu nedenle dayanımı olmalı, gevrek ve kırılgan olmamalı. birde kalıptan küçük delikleri çıkarmak zor o nedenle matkap ile delinebilir olmalı. Maliyet ise önemli tabi. Bir aleminyum soğutucu kestiriyorum bu cihaz için 56 milyon lira. Kutusunu filan düşünürsen anlayın maliyetini ve maliyetin önemini.

aster

Dostum bunun için zaten hazır izoleli bara tutucular mevcut istediğin boyutta da var
niye böyle bir yola gittin
birde soğutucu frofil çekme ise fiyat fazla geldi kg işi almıyormusun
şimdi eloksallı dersen varsın olmasın atv, simovert serisinde hiç bir kaplamalı soğutucu bulamazsın sadece kumlanmıştır (döküm olanı)
aslında sana 1 ton kadar (döküm) ayarladım ama adam satmış geç kaldık

salim ALTIN

Sağlık olsun hocam.
Benim hazır bir kutum var dc konusunda, dolayısıyla ihtiyacım bu hazır sistem için. Yani şekil verilmiş cihaza özel bir şey. Armadan alıyorum aleminyumları. Şekle göre değişiyor fiyatlar neredeyse kilosu 20 milyona geleni var. eleksal artı fiyat. benim bir dizaynım var o dizayn için pançta bir kutu yaptırdım soğutucu tabanı oluşturuyor, tristörler buna monte, elektrik bağlantıları ise bara ile tristörlere yapılıyor o baralar ise giriş ve çıkış  uçlarını ve bağlantı terminalini oluşturuyor. Şimdi bu baralarım bir yalıtkan malzeme ile aleminyum ve de gövdeye tutturulması gerekli. Bunu frezede polyamidden yaptırabiliyorum. ama maliyet tabii herşey.

salim ALTIN

Hocam aleminyum kutu konusuna gerek kalmıyor. Bir kutu ve kapak genelde plastik parçaya gerek oluyor ya, aleminyumu bulsak hem miktarlı hemde sınırlayıcı olacak onun yerine exturuzyon aleminyum var elimde. Kapağıda aleminyum. ön ve arka kapanması gereken açıklıklar için plastik kapaklar yaptırdım. cihaz gücü büyüyünce aleminyum boyunu uzatıyorum. :D  Böyle çok kullanışlı oluyor. AC kontrol için bu kutuyu kullanıyorum. bide dc yapıyorum şu sıralar bunun içine.