VB.NET ile seri port iletişimi yardımı...

Başlatan Altuntas_erhan, 29 Şubat 2008, 21:59:15

Altuntas_erhan

Arkadaşlar merhabalar, VB.NET'de seri porta nasıl veri gönderileceği hakkında bilgisi olan arkadaşlar var mı? Sanırım üzerinde hazır bir component'i var ancak forma ekledikten sonra gerekli hangi kodları yazmak gerekiyor?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

mehmetugursoy

Merhaba

Google 'da Visual Basic + Serial Port diye aratırsan 740 bin adetcik ornek cıkıyor. Bu arada vb6 mscomm objesini kullanırsan comport lara ulaşabilirsin.  VB6  bir micro$haft ürünü , kendi ürünleri (XP Vista ) ile bile düzgün çalışmıyor.  Ayrıca Vb6 Multithreaded değildir , demem şu ki aynı anda sadece bir code işleyebilir. Özellikle dış dünya ile haberleşen programlarda ileride başına ciddi problemler açabilir.Program porttan bilgi alırken, donup kalır, porttan bilgiyi okuyana kadar   Bu yüzden Delphi kullanmanı öneririm.

picusta

Arkadas zaten VB.NET kullaniyorum demis, yani VB6 ile alakasi yok.
VB .NET, Visual C++ gibi neredeyse (.NET sayesinde) ve tamamen nesneye yönelik programlama yöntemi ile programlaniyor.

mehmetugursoy

VB6 da object oreianted (Nesneye Dayalı) bir programlama dilidir. Yanlış anlaşılma olmasın object oreianted ile Mutithreaded(Aynı programın içinde iki yada fazla ayrı programcıklar calıştırmak) ayrı kavramlardır.  

Soran Arkadaşımızın , VB6 ile ilgili bir sorunu vardı onun üzerine VB6 konusunu actım.  

Bana sorarsanız. Bırakın .Net onu bunu , Eskiden bizim DOS umuz vardı orda C de yazar bide onu do - while icine aldık mı alın size süperinden programcık olur cıkardı. :)

elektronik

muhittin_kaplan

www.pscode.com da istediğiniz her dilin kaynağı mevcut
ayrıca net te serial port adında bir nesne mevcut aşağıdaki img da bunun özellikleri mevcut
herşey açık zaten.

Lütfi AYYILDIZ

Biraz geç oldu ama yinede yazayım
formun load ına

serialport1.open()

butonun click olayına veya sen ne yapmak istersen
serialport1.write(chr("veri"))
şeklinde yapabilirsin.

Başka bir konu açmak istemedim aynı başlık altında benimde sorunum var.

Pic e veri gönderirken 127 den sonraki değerlerin hepsini nedense hep 63 olarak alıyorum. hyper terminal ile sorun yok ama nedense vb.net ile yazdığım program 127 den sonraki değerleri 63 olarak gönderiyor.

transistor

ilk önce ascii kodunu al sonra sayıya çevir.

aşağıdaki örnekte say değişkeninin 63 ncü karakterinin ilk önce ascii kodu alınıyor sonrada bu değer sayıya çeviriliyor.

h1 = Val(Asc(Mid(say, 63, 1)))
Herşey Vatan İçin.

Digimensch

Serial Porta veriler ascii olarak mi  char olarakmi gönderilmeli?
Birde bir veri örnegin bir string , harf harf mi yoksa tüm string olarak göndermek mümkünmü?
Bu Serial Port'a veriler nasil islenip gönderilmeli bunu anlatan döüküman veya makale varmi bildiginiz??