Arçelik 3340 S Çamaşır Makinası

Başlatan solidus, 13 Mart 2008, 20:47:15

solidus

Korkulan oldu çamaşır makinamız bozuldu. 500-800 d/d kontrolünde kullanılan hız kartında yanık bir bölge oluşmuş ve iki direnci yanmış. Kart pic16cr58a ile yapılmış ve üzerinde KAREL Y26/YOC CMD1A4 kodlaması mevcut..Acaba elinde böyle bir kartı olup dirençleri söyleyebilecek birileri varmıdır ? Saygılar..
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

Ziya

https://www.picproje.org/index.php/topic,5261&start=26

Dirençler yanmış ise motorun açılıp temizlenmesi gerekebilir. Kömür tozu tako üzerinde birikip kaçak yapmış ve o da tako öncesi dirençleri yakmış olabilir.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Logan

Yanlış hatırlamıyorsam 10cm*5cm bir kart olması lazım. Üzerinde bir adet taş direnç, 5.1 V zener birkaç kondansatör ve birkaç direnç var. Düşen kenar tetikleme ile takodan gelen veriyi sayar. Ziya Bey'in de dediği gibi tako dirençleri yanmış olabilir. Bu kartların genel arızası budur. Fakat üzülerek söylüyorum ki, eğer bahsi geçen dirençler yanmış ise %90 pic bozulmuştur.10K'lık bir direnç olması gerekiyor. Kartın orjinalini bulamazsanız bile yan sanayisi 6 ytl :) tabi İzmir'de. Kolay gelsin...
İmza.

solidus

Çok teşekkürler arkadaşlar. Dediğiniz gibi tako dirençleri yanmış. Yanlız sanırım şans eseri pic kurtulmuş. pic in triyak süren bacaklarını boşa aldığımda motor da dönü yok. Bide BTA 12 triyak bacaklarına bağlı 22nF lık kondansatörün bacaklarında kararma vardı. Değiştirdim ve motor çalışmaya başladı. Yanlız sıkıntı şu.. Yıkama devri sıkma devrine eşitlendi. Ne olabilir ?
@Logan
Ben Malatya'da çalışıyorum. Buradan bana verilen fiyat sıkı durun:
Biz takarsak 150 YTL eğer kartı isterseniz 90 YTL... Nasıl ? :) Kart tamamen elden çıkacak olursa kodlarını alıp bi incelemenin faydası olur mu ?
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

Ziya

Yıkama devrini sıkma devrinde yapıyorsa takodan gelen bilgi pic'e girmiyor demektir. İkinci nesajda verilen linke gidin. Karşınıza çıkan ilk resimde şema var. O şemadakine benzer bir devre ile pic tmr0'a tako bilgisi geliyor. Sizin durumda gelemiyor. Tamir etseniz bile motoru açıp takonun etrafını temizlemedikçe aynı dirençler tekrar yanacaktır. Yanması sorun değil makina hoplamaya zıplamaya başlar. İçerisindeki beton blok kırılır ve ön camı kırarsa cam parçalarının savrulmasında neler olabileceğini tahmin edin.

Makina 10 yıllık ise amortisörlerini de değiştirin.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

solidus

Sevgili Ziya,
"Yıkama devrini sıkma devrinde yapıyorsa takodan gelen bilgi pic'e girmiyor demektir." demişsiniz. Cehaletim için özür dilerim ama Tako dediğiniz motorun hemen arkasında bulunup içi dilim dilim olan bölgemidir ? Eğer ora ise alkol ile temizleyip kurutayım. Link için teşekkürler tamamen aynı olmasada benzer bir transistörlü devre var dediğinize göre buraya tako bilgisi gelemiyor.
1. Tako bozulmuş olabilir mi ?
2. Pic triyağı hala sürüyorsa pic sağlam olabilir mi ?
3. Takonun ürettiği sinyalleri klasik ölçü aletleri ile gözlemleyebilirmiyiz ?

Ziya

Alıntı yapılan: "solidus"Sevgili Ziya,
"Yıkama devrini sıkma devrinde yapıyorsa takodan gelen bilgi pic'e girmiyor demektir." demişsiniz. Cehaletim için özür dilerim ama Tako dediğiniz motorun hemen arkasında bulunup içi dilim dilim olan bölgemidir ? Eğer ora ise alkol ile temizleyip kurutayım. Link için teşekkürler tamamen aynı olmasada benzer bir transistörlü devre var dediğinize göre buraya tako bilgisi gelemiyor.
1. Tako bozulmuş olabilir mi ?
2. Pic triyağı hala sürüyorsa pic sağlam olabilir mi ?
3. Takonun ürettiği sinyalleri klasik ölçü aletleri ile gözlemleyebilirmiyiz ?
Tako eski çamaşır makinalarında kömürlere yakın. Kömür tozların kolayca tako bobininin etrafına toplanacak şekilde de hava akımı var. Motor mili üzerinde bir mıknatıs disk ve diskin dışında ve temas etmeyen bobin sargısınıdan oluşuyor. Tako bozulmamıştır. Basınçlı hava vererek demizleyebilirsiniz. Yeni motorlarda takoyu kömürden etkilenmeyecek şekilde motor bilinin diğer tarafına koymuşlar.

Pic sağlam olabilir, tmr0 girişinde problem olmuş olabilir. Veya tmr0'a giden hattaki transistör problemli olabilir.
Takonun ürettiği sinyali görebilirsiniz. Bobinin iki ucunun çıkışını sokette bulun. Araya bir led takın. Motor milini elinizle biras hızlıca döndürürseniz led yanmaya başlar. Yanmıyorsa mili ters istikamette döndürün.

Ben Arçelik'e sorunu yazmıştım. Hatta mcu yazılımında takodan bilgi gelmiyorsa triyak tetiklemesini durdurun diye tavsiyede bulunmuştum. Cevap gelmedi. Sorunum sizinkinin aynısıydı. Motorla birlikte kartı değiştirdiler. 2 yıl önce 130 YTL aldılar. Piyasadan malzemeleri bulabilseydim kendim değiştirirdim. Neyse şimdi Ankara'da bu malzemelerin nereden temin edilebileceğini öğrendim. Ulus Sanayi Cad. Sanayi Handa pek çok dükkanda satılıyor.

solidus

Dediğiniz gibi tako ya bir led bağladım ve elimle çevirerek denedim led yanmadı. Motoru yerine taktım ve tako uçlarından AC ve DC voltaj ölçmeyi denedim ama göremedim. Bu durumda tako bişey üretmediğinden makina sıkma devrinde çalışıyor olabilirmi ?

Ziya

Alıntı yapılan: "solidus"Dediğiniz gibi tako ya bir led bağladım ve elimle çevirerek denedim led yanmadı. Motoru yerine taktım ve tako uçlarından AC ve DC voltaj ölçmeyi denedim ama göremedim. Bu durumda tako bişey üretmediğinden makina sıkma devrinde çalışıyor olabilirmi ?
Motor milini elinizle çevirebildiğiniz en yüksek hızda çevirin. Led'i uçlara doğrudan bağlayın (bir direnç üzerinde değil). Tako o kadar kolay arızalanmaz.

solidus

Ziya Hocam,
Tavsiyeniz üzere takoya led i direk bağladım. Hatta motoru da çalıştırdım, o şekilde de bağladım led gene yanmadı. Bir forumda tako çıkışının sıkma anında 40-45 VAC olduğu ısrarla vurgulanmış. AVO metre ile de voltaj görülemiyor. Tako bozulmuş demekmidir ? Ya da tako bozuksa motor sürekli sıkma devrinde mi çalışır ?

Ziya

Alıntı yapılan: "solidus"Ziya Hocam,
Tavsiyeniz üzere takoya led i direk bağladım. Hatta motoru da çalıştırdım, o şekilde de bağladım led gene yanmadı. Bir forumda tako çıkışının sıkma anında 40-45 VAC olduğu ısrarla vurgulanmış. AVO metre ile de voltaj görülemiyor. Tako bozulmuş demekmidir ? Ya da tako bozuksa motor sürekli sıkma devrinde mi çalışır ?
motoru elle çevirecektiniz. her iki yönde de çevirerek denediniz mi? Malum led de bir yarıiletkendir.

Hocam takonun uçları arasındaki direnci ölçün. Direnç gösteriyorsa bozulmamıştır.

Bence risk almayın ve motor+kart için piyasadan fiyat alın. arçelik servisinden de fiyat alın. Hangisi uygunsa ona tamir ettirin. Eski motoru ve kartı daha sonra kendiniz tamir ederek başka amaçla kullanırsınız.

solidus

Ziya hocam,
Sorun çözüldü. Makina sürekli sıkma devrinde çalışıyordu malumunuz. Sorun TAKO nun kendisindeymiş. Omaj gösteriyor ama çıkış vermiyor. Bi tane bit pazarından aldım taktım 2 saattir deneme de hala sorun yok.. İlginiz için teşekkür ederim..

Ziya

Alıntı yapılan: "solidus"Ziya hocam,
Sorun çözüldü. Makina sürekli sıkma devrinde çalışıyordu malumunuz. Sorun TAKO nun kendisindeymiş. Omaj gösteriyor ama çıkış vermiyor. Bi tane bit pazarından aldım taktım 2 saattir deneme de hala sorun yok.. İlginiz için teşekkür ederim..
Gözünaydın. Sevindim. Makina eski ise amortisörlerini de değiştir. Yoksa hoplama zıplama yapar. Ben tanesini 5 YTL'den iki tane almıştım. Şimdi gayet iyi çalışıyor.