Projemde kullanmak üzere dac arıyorum.

Başlatan sigmoid, 15 Mart 2008, 17:58:55

sigmoid

Bitirme projemde kullanmak üzere piyasada bulabileceğim DAC arıyorum. Projemde dspic30f3012 kullanıyorum. analog olarak almış olduğum veriyi işleyip tekrar analog yapmam gerekli.

Piyasada hangi dac lar var, kaçbitliktir, fiyat durumları ne kadardır, seri mi paralel ler mi. siz ne tavsiye edersiniz.

Benim için önemli olan hızlı ve en azından 10bit bir şey olması, eğer fiyat ekonomik değilse 8 bittede rağzı olacaz gibi. Az portum olduğundan eğer serilerin hızları bana yeterse seribir dac da alabilirim.

teşekkürler.

serdar1973

Advantech firması national var benim bildiğim bu dac kart konusunda.
national firmasının dac kartlarını www.e3tam.com.tr adresinden ulaşabilirsin.

dspic konusunda ciddi projeler çıkarttınız mı?  bende dspic öğrenmek için uğraşıyorum

leblebitozu

www.int-el.com.tr

burada 8 bit dac var  kodu=DAC08 E, 1$ gibi de fiyatı var

Prof.EleCTroN

Alıntı yapılan: "serdar1973"Advantech firması national var benim bildiğim bu dac kart konusunda.

dspic konusunda ciddi projeler çıkarttınız mı?  bende dspic öğrenmek için uğraşıyorum
O bahsettiğiniz DAC değilde DAQ (Data Acquisition) kartı olabilir mi?

DAC0800 kullandım 8 bit ucuz ve kolayca bulunabilir http://www.national.com/mpf/DA/DAC0800.html

sigmoid

Alıntı yapılan: "serdar1973"Advantech firması national var benim bildiğim bu dac kart konusunda.

dsp anlamında ciddi birşey yaptım sayılmaz. dspic in assembly komut yapısına belli bir hakimiyet kurdum. dsp mantığını tam bilmediğimden dspic in güçünü kullanamıyorum. dac kartı değil entegresi arıyordum.

@leblebitozu
intelin sitesinden fiyat listesini indirdim. ürünler herhangi bir katagorize edilmemiş.

bildiğiniz başka DAC larda varsa onlarıda yazın. İçlerinden bana en uygun olanına karar verip projemde kullanmayı planlıyorum. özellikle 10bit veya 12bit hızlı bir şey arıyorum.

sigmoid

Alıntı yapılan: "SpeedyX"12 bit serial dac

12 bit parallel dac

Böyle google da arayıpta bulduklarımız acaba malzemecilerde de bulunuyor mu?

SpeedyX

Istanbuldaki bazı malzemecilerin internet sitelerinden arama yapılabiliyor. Böyle de bulabilirsiniz. Mesela dac yazarak ellerindeki bütün dac ların modellerini görebilirsiniz.
Web adresi aklımda yok.

Gökhan BEKEN

r-2r dac diye aratırsanız dirençler ile başka bir eleman kullanmadan dac yapabilirsiniz.
Benim anlamadığım seri dac , paralel dac nasıl oluyor?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

sigmoid

sağol, mezun olalı 2 sene oldu. Bu başlığı 2008de açmışım.

Seri iletişim protokolleri ile kontrol edilebilen bir DAC demek istemişim. SPI, I2C vb protokollerle mikrodenetleyiciye bağlanan DAClar var. Örneğin http://www.microchip.com/wwwproducts/Devices.aspx?dDocName=en547815

Salih

Geçenlerde bir arkadaş Beti'den almış ve çalıştırmış.
mcp4921: Spi, 12 Bitlik

picmanya

bahsedilen işlemcinin pwm çıkışı ile 10-12 bit dac rahatca yapılabilir bu işlemcinin üreticisi AN538 uygulama notunu yayınlamış orda nasıl yapıldığı mevcut sitesinde daha farklı bilgilerede rastlamıştım sizin elinize gelen analog veriyi bit kapasitesi ne olursa olsun 10-12 gibi bir takım işlemden geçirip yine 10-12 bit çözünürlükde pwm çıkışından dac olarak alabilirsiniz yeterki elde etmek istediğiniz dac çıkışı işlemcinizin pwm kanal sayısını geçmesin bu dac çıkışını nerede ne amaçla kullanacağınızı sorabilirmiyim

sigmoid

az yukarıda da yazdığım gibi bu soruyu 2008de sormuştum. meftun eski olan bu postu canlandırmış. O zaman yapmayı düşündüğüm projeden vazgeçip başka bir şey yapmıştım. Aradan 2 sene geçti.

erkan614

Alıntı yapılan: abdullaho - 01 Haziran 2010, 15:47:21
az yukarıda da yazdığım gibi bu soruyu 2008de sormuştum. meftun eski olan bu postu canlandırmış. O zaman yapmayı düşündüğüm projeden vazgeçip başka bir şey yapmıştım. Aradan 2 sene geçti.
karaköyde selanik pasajı veya youn karşısındaki handaki dükkenlarda 10-12 bit mutlaka bulursun