Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

derleme hatası

Başlatan avignon, 15 Mart 2008, 18:43:44

avignon

MPlab'de program derlemeye çalışıyorum fakat derlemde hep hata veriyor. Önceden yazdığım programlarda hata aradım fakat önceden MPLAB'de derlediğim programı tekrar derlemeye çalıştığımda ondada hata verdi. Bu sorunu nasıl çözebilirim nerde hata olabilceği hakkında yardım

ilker_32

Bir sürü hata çeşiti var hangi hatadan bahsediyoruz.

avignon

Clean: Deleting intermediary and output files.
Clean: Done.
Executing: "C:\Program Files\Microchip\MPASM Suite\MPAsmWin.exe" /q /p16F628A "LEDyakma.asm" /l"LEDyakma.lst" /e"LEDyakma.err"
Warning[205] C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\OZAN\DESKTOP\ASSEMBLY\KODLAR\ASM\BöLüM6\PROGRAM1\LEDYAKMA.ASM 1 : Found directive in column 1. (LIST)
Warning[205] C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\OZAN\DESKTOP\ASSEMBLY\KODLAR\ASM\BöLüM6\PROGRAM1\LEDYAKMA.ASM 2 : Found directive in column 1. (INCLUDE)
Warning[205] C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\OZAN\DESKTOP\ASSEMBLY\KODLAR\ASM\BöLüM6\PROGRAM1\LEDYAKMA.ASM 3 : Found directive in column 1. (ORG)
Warning[205] C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\OZAN\DESKTOP\ASSEMBLY\KODLAR\ASM\BöLüM6\PROGRAM1\LEDYAKMA.ASM 4 : Found directive in column 1. (BANKSEL)
Warning[203] C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\OZAN\DESKTOP\ASSEMBLY\KODLAR\ASM\BöLüM6\PROGRAM1\LEDYAKMA.ASM 5 : Found opcode in column 1. (CLRF)
Warning[205] C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\OZAN\DESKTOP\ASSEMBLY\KODLAR\ASM\BöLüM6\PROGRAM1\LEDYAKMA.ASM 6 : Found directive in column 1. (BANKSEL)
Warning[203] C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\OZAN\DESKTOP\ASSEMBLY\KODLAR\ASM\BöLüM6\PROGRAM1\LEDYAKMA.ASM 7 : Found opcode in column 1. (CLRF)
Message[302] C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\OZAN\DESKTOP\ASSEMBLY\KODLAR\ASM\BöLüM6\PROGRAM1\LEDYAKMA.ASM 7 : Register in operand not in bank 0.  Ensure that bank bits are correct.
Warning[205] C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\OZAN\DESKTOP\ASSEMBLY\KODLAR\ASM\BöLüM6\PROGRAM1\LEDYAKMA.ASM 8 : Found directive in column 1. (BANKSEL)
Warning[203] C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\OZAN\DESKTOP\ASSEMBLY\KODLAR\ASM\BöLüM6\PROGRAM1\LEDYAKMA.ASM 9 : Found opcode in column 1. (MOVLW)
Warning[203] C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\OZAN\DESKTOP\ASSEMBLY\KODLAR\ASM\BöLüM6\PROGRAM1\LEDYAKMA.ASM 10 : Found opcode in column 1. (MOVWF)
Warning[205] C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\OZAN\DESKTOP\ASSEMBLY\KODLAR\ASM\BöLüM6\PROGRAM1\LEDYAKMA.ASM 13 : Found directive in column 1. (END)
Error[173]   C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\OZAN\DESKTOP\ASSEMBLY\KODLAR\ASM\BöLüM6\PROGRAM1\LEDYAKMA.ASM 14 : Source file path exceeds 62 characters (C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\OZAN\DESKTOP\ASSEMBLY\KODLAR\ASM\BöLüM6\PROGRAM1\LEDYAKMA.ASM)
Halting build on first failure as requested.
BUILD FAILED: Sat Mar 15 21:35:58 2008

Mesela bu önceden derlediğim bir program fakat daha sonra aynı kodları derlemeye çalıştığımda böyle bir hata verdi

ilker_32

Kaynak dosyanın adını kısalt.

LEDYAKMA.ASM yerine led.asm gibi. Türkçe karakter kullanma.

Kaynak kodlarında birçok gereksiz yük satır var onları temizle.

avignon

LIST P=16F628A
INCLUDE "P16F628A.INC"
ORG h'0000'
BANKSEL PORTB
CLRF PORTB
BANKSEL TRISB
CLRF TRISB
BANKSEL PORTB
MOVLW h'55'
MOVWF PORTB
DONGU
   GOTO DONGU
END

Derlemek istediğim kod bu ben bir hata bulamadım zaten basit kod önceden bu programı derleyebiliyordum fakat artık derlemeye çalıştığımda hata veriyor. MPLAB derleyicisinde hiçbir programı derleyemiyorum. İsmini kısalttım ama yinede olmadı. MPLAB'i bilgisayardan kaldırdım yeniden kurdum fakat yinede olmadı. Bir ara basic pro kodlarını derlemek için kullanmıştım ondan dolayı olabilirmi

CLR

Merhaba,

Hatan şudur :
Source file path exceeds 62 characters (yani source codunun yol uzunluğu 62 karakterden fazla bu nedenle derliyemiyor.)

C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\OZAN\DESKTOP\ASSEMBLY\KODLAR\ASM\BöLüM6\PROGRAM1\LEDYAKMA.ASM

masa üstündeki ASSEMBLY klasörünü c sürücüsüne kopyala ve path(yol) olarak orayı göster, derliyecektir.
(C:\ASSEMBLY\KODLAR\ASM\BöLüM6\PROGRAM1\LEDYAKMA.ASM gibi)

Kolay gelsin
Knowledge and Experience are Power

avignon

teşekkürler sorunu çözdüm yol uzun olduğundan derlemiyormuş

Extreme

Bir sorunu ararken bu sayfaya düştüm

Bazı açıkmaları tamamlayalım benim gibi arayan arkadaşlar gelirse eksiklerini gidersin.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
3 farklı seviyede çıkış var.
Messages - Çok önemli bir şey değil. sadece kontrol edin. (derlenmesini engellemez )
Warnings - Mplab sizin yanlış bir şey yaptığınızı düşünüyor. (derlenmesini engellemez )
Errors - Ciddi bir sorun var derlenme yapılamaz.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Error[173]   C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\OZAN\DESKTOP\ASSEMBLY\KODLAR\ASM\BöLüM6\PROGRAM1\LEDYAKMA.ASM 14 : Source file path exceeds 62 characters (C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\OZAN\DESKTOP\ASSEMBLY\KODLAR\ASM\BöLüM6\PROGRAM1\LEDYAKMA.ASM)
Halting build on first failure as requested.

Evet bu hatanın çözümü dosya ismiyle ilgili
Bunun cevabı verilmiş.
------------------------------------
Ayrıca

Warning[205] C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\OZAN\DESKTOP\ASSEMBLY\KODLAR\ASM\BöLüM6\PROGRAM1\LEDYAKMA.ASM 3 : Found directive in column 1. (ORG)

bu uyarı çıkarsa kodun bulunduğu bölümde tab kullanın geçiyor.
Derlenmesini engellemez.

----------------------------------------------------------------------
Message[302] C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\OZAN\DESKTOP\ASSEMBLY\KODLAR\ASM\BöLüM6\PROGRAM1\LEDYAKMA.ASM 7 : Register in operand not in bank 0.  Ensure that bank bits are correct.

Kodunuzun en başına
errorlevel -302

ekleyin  bu hatada kalkıyor.