osiloskop ile malzeme testi

Başlatan a.zorba, 21 Mart 2008, 08:41:08

a.zorba

http://picproje.org/index.php/topic,19765&highlight=

yukardaki konu hakkında yogun şekilde özel mesaj aldıgım için bu konuyu açıklama ihıyacı hısseddım .
    osiloskopu 220 $+KDV ye MOS620 http://www.infotek.com.tr/osiloskop.htm buradan aldım benzer fiyatları ankarada yıldırım elektronık, gittigidiyor da rastladım.
  aşagıda anlatdıklarım mos620 için olsada X Y özellıgı olan her osıloskopda      
çalışır butip işler için en temel devre  

Bu devre nın dez avantajı degişik  malzemelerın farklı frekans ve gerılım altında farklı ozellik gostermesınden dolayı saglıklı bir ölçüm yapamazlar bunu aşmak için frekans ve genlıği ayarlanabilir bir osılator e ihtiyac var internetde gezınırken
http://kudelsko.free.fr/  bu lınkde yapılmış bir devreye rastladım ve dogal olarak hemen denemeye karar verdım (bu sitede gezmek kolay olmuyor onun için ilğili dosyaları http://picproje.4shared.com/  picproje dokumanları başlıgında bulabılırsınız
Bu devrede eksık olan bir olay var frekans ayarlamak için gereklı kondansator kademesine bir kaç ilave kademe daha yaptım .iyi oldu tek sorunu açık devre ıken çızgının X eksenı boyunca olması gerekırken bunda sankı direnc olcer gıbı  X ıle Y arasında 45derece lık acı ıle sabıt duruyor bu çızgı yı X eksenıne alsam standart goruntu anlamında ıyı olacakdı aşagıda resımlerde gorulecegı gıbı çalışmasına engel bır durum degıl

22nf kondansator

2*7,5 v klasık bır transformator [/URL][/img]
çalışması için gereklı testere dişi dalga
[/URL][/img]

47 uF kondansator

2N3055   E B  gosterimi

BC337

devrenın bitmiş halı

osıloskop baglantısı XY modu giriş duyarlılıgı 5 V yada 2 V daha aşagısını tavsıye edmıyorum

buda evde ufak defek işlerimi yaptıgım  bodrum katdaki hobby atelyem
l
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

Maxim

eline sağlık ,

fakat benim merak ettiğim nokta şu ;
biz zaten multimetre ile bütün bu malzemeleri rahat rahat kontrol edebiliyoruz ,bu devrenin tam olarak bize sağladığı avantaj nedir ?

slm

a.zorba

multimetre de aynı şekılde bir frekans ve gerılım de ölçum yapar ve ters polarizede gormezsın (dıyot ancak dogru yonde ıletımını gorurusun ) halbukı bu devre de farklı frekans ve gerılımlerde devre elemanının karekterısıtıgını göz ile çok hızlı bir şekılde test yaparsın
Aynı şekılde elınde biri bozuk bir saglam ıkı entegre oldugunu varsayarsak entegrelerın pinlerının vdd gnd ye göre şekıllerını karşılaştırısın.
cok kezde arızalı entegre de şu durumda oluyor örnegın  12 v 1 khz de karekterısıtlık bozuk ıle saglamda aynı ıken 18  V  2 khz de arızalı entegrede  bozukluk goruluyor
  En onemlı faydasından bırıde bobın gıbı enduktıf devre elemanlarının şekılerını ızleyebılıyorusun. Göz ile gormek bıle başlı başına bir avantaj demi. .
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

ipek

Sony ve panasonic servislerinde atıyorum aynı model bir camera gelmiş biri sağlam biri bozuk deger değiştirmiş elko kapasitör varmı diye devreye kesinlikle gerilim vermeden karşılaştırma yapıyorlar her halde onarım zamanını kısaltıyor.  Hameg osilaskopların bazılarında component tester özelliği mevcut sanırım yayınladığınız devre ile benzer özelliklere sahip....

a.zorba

Alıntı yapılan: "ipek"Sony ve panasonic servislerinde atıyorum aynı model bir camera gelmiş biri sağlam biri bozuk deger değiştirmiş elko kapasitör varmı diye devreye kesinlikle gerilim vermeden karşılaştırma yapıyorlar her halde onarım zamanını kısaltıyor.  Hameg osilaskopların bazılarında component tester özelliği mevcut sanırım yayınladığınız devre ile benzer özelliklere sahip....

Evet devreye kesınlıkle ölçme gerılımı dışında elektrık gırmıyor ve yalnızca kapasıte degıl yarı ıletken yapıyı ,diyot ,transıstor hafıza elemanları dışında kalan klasık TTL CMOS OPAMP ve  enduktans larıda kontrol edıyor  benım yaptıgım devredeki   fark frekans ve gerılımı ayarlayarak ölçu sahasını genişledmek.

aster

a.zorba verdiğin bilgiler için teşekkürler, izninle 1-2 ekleme yapmak isterim.

Sen, bağlantıları dışarıdan yapmışsın arzu eden ön panele bir buton anahtar koyarak devreyi içeriye taşıyabilir.

Anlamayanlar olabilir X girişi CH 1......Y girişi CH 2 olacak
açık devre giriş voltajı 12V rms (şebeke frekansı 50 Hz de)
kısa devre giriş akımı 15mA rms olmalı (50 Hz de)

a.zorba

aster hocam acık devrede iken çizgının X eksenı boyunca olması gerekır  normalde ama ben bır turlu alamadım bu konuda fıkrınız varmı

aster

Evet öyle olması gerekiyor, ölçüm yokken yatay düz çizgi olacak
propları kısa devre ettiğinizde dikey düz çizgi olacak
verdiğim ilk resmin alt satırlarında bunu anlatıyor. ölçüm yokken T/div i baştan sona bir gezdir bakim çizgi çıkacak mı ?

a.zorba

eve gidince bir deneyeyım

M_B

@a.zorba hocam paylasımın ıcın tskler.
Benimde kullandıgım bır tane 20Mhz. osiloskopum var. Onda  compenent
test kısmı yok. Simdi ona nasıl bır mudahale yapmalıyım kı compenet test kısmı olsun. Verdin semadan tam olarak bır sey anlayamadım.
Semanda bir Trafo 2 direnc var. Ve uclarında Vertikal ve horzantıl yazıyor. Simdi bunları ben nereye nasıl baglamam gerekiyor.
http://picproje.4shared.com/  burdan da ev yapımı kompenent test dosyasını ındırdım orda burdakı semaya ek olarak Temel osiloskop seması var. Şimdi ben Trafolu semayi mi uygulamam gerekiyor ve nasıl uygulama yapılması lazım.
Birde osiloskopa mudahale etmeden ( zorunlu olarak olacaksa nasıl ) nasıl uygulama yapabilirim.  mumkunse biraz acıklayabilirmisin.  
Tesekkurler
M_B

Not: @a.zorba hocam kusura bakmayın yanlıs dosyayı ındırmısım sımdı tekrar baktım. Tskler sorularımın cevabını buldum.
kolay gelsın
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

a.zorba

Alıntı yapılan: "M_B"
Birde osiloskopa mudahale etmeden ( zorunlu olarak olacaksa nasıl ) nasıl uygulama yapabilirim.  mumkunse biraz acıklayabilirmisin.  
Tesekkurler
M_B

scopa içden bir mudahele yok 1kanal ve 2 kanalı kullanmaız yetıyor yukardakı fotografda net olarak gözukuyor

tam link  http://www.4shared.com/file/41437207/afc1c689/osloskola_malzeme_test.html?dirPwdVerified=1229a23a

Cetinal

download linkinde problem var ...

picproje paylaşım alanında da bulamadım o isimde bi dosya...

osiloskop hakkında diye bi dosya var onu da indiremiyorum...

a.zorba

gevv

Teşekkürler yapılacaklar listesindeydi :) birilerinin uyguladığını görmek güzel

aster

Scopta, malzeme test kısmı olmazsa olmaz dır.
Bir alışan bir daha bırakamaz.

Bir ara buradan bir arkadaş bize skop satmıştı ve ustünde test kısmı vardı ama satan arkadaş test kısmını hiç kullanmamış. Yani o kısım tertemiz duruyordu, bence biraz kirlenecekti. Sanırım 3502C idi