osiloskop ile malzeme testi

Başlatan a.zorba, 21 Mart 2008, 08:41:08

gevv

Alıntı yapılan: "aster"Scopta, malzeme test kısmı olmazsa olmaz dır.
Bir alışan bir daha bırakamaz.

Bir ara buradan bir arkadaş bize skop satmıştı ve ustünde test kısmı vardı ama satan arkadaş test kısmını hiç kullanmamış. Yani o kısım tertemiz duruyordu, bence biraz kirlenecekti. Sanırım 3502C idi

Doğrudur hocam ama görmeyince duymayınca bilinmiyor işte benim ustalarım kullanmazdı ya da alışkanlıkları yoktu sağolsun Kutay abim olmasa hiç haberim olmazdı

tahir549

a.zorba üstad ben eklediğiniz konudaki dosya ve resimleri göremiyorum x işaretliler tıklayıncada dosya slinmiş gibi dosya yükleme sitesne yönlendiriyor yenilemeniz mümkünmü konuyu

gevv

klax

aradıgınız V/I curve tracer
TB2EOS

hsmstf

Bu devreyi proteusta çalıştıra bilen biri varmı ve anlata bilecek ben denedim faka olmadı U1 a TL084 ilk etapta kare dalga üretmesi gerekirken kare dalga sinyal üretmiyor sanırım problem buradan kaynaklanıyor deneyeler varmı?

a.zorba

..........
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

microem

bu devreyi 3 kez plakete döktüm her seferinde ben bir yanlış yapıyorum dur dedim ama  olmadı çalışmadı.... :(

a.zorba

devre çalışıyor muhtemelen
1- x y ve ölçüm noktaların yanlış
2- kullandıgın opamp kalitesiz
3- osilatorun çalışmıyor
4- osıloskop u xy moduna almıyorsun

çalışmama ile ilgili daha ayrıntılı yazarsan yardımcı olurum .
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

M.Salim GÜLLÜCE

a.Zorba. halen 45 derece eğikmi çıkıyo devrendeki yatay çizgi?
Düzeltebildinmi ?

a.zorba

düzeltdim . şu an hameg 203 dü yanılmıyorsam onun devresini kullanıyorum

şema sayfa 6 da 
http://www.eserviceinfo.com/download.php?fileid=616

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: a.zorba - 14 Nisan 2013, 09:13:12
düzeltdim . şu an hameg 203 dü yanılmıyorsam onun devresini kullanıyorum

şema sayfa 6 da 
http://www.eserviceinfo.com/download.php?fileid=616

Bu devreden Component tester ı ayırıp x y ye uygulamak kalın bi iş. Epeyce baba yiğit olmak lazım tabiiki birazda genç.
Üstelik 50 Hz ile sınırlısın.
Ben aslında ilk yapmaya kalktığın üçgen dalga devresini sormuştum.  ;)

a.zorba

onu tam hatırlayamıyorum uzun zaman geçdi üzerinden.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: a.zorba - 14 Nisan 2013, 16:47:00
onu tam hatırlayamıyorum uzun zaman geçdi üzerinden.
Devrenin hatasını buldum
Sadece x ve y bağlantı noktalarında topraklama hatası. Yanlış yerden Osilaskopa GND veriliyor :)
İlgilenen arkadaşların bilgilerine Sunulur.

Benim tasarladığımıda ilave edeyim işne yarayan olursa eğer.
https://www.picproje.org/index.php/topic,45989.msg340554.html