gecko drive g210 24v ile sürülürmü?

Başlatan erkan614, 26 Nisan 2008, 14:29:15

erkan614

iyi çalışmalar
plc ile geckodrive g210 step ve dır palslerini 24v ile süesem bi problem olurmu acaba.
normalde hcpl-2531 opto max 50ma akım limiti var 2.2k drençle 24v ta problem olmaz diye düşünüyorum acaba doğrumuyum?

erkan614

ugurtelefon

erkanım
öyle bir soru sormuşsun ki ne desek faydası yok

kaç kişide gedco'nun driveri var ki???

hani l298,sla,L6203 vs. desen neyse :D

erkan614

doğrudur pek fazla kişide olmayabilir iş için lazım olmasa bende kullanma fırsatı bulamazdım büyük ihtimal :)

ama bu gün tekrar hayal kırıklığına uğradım çünkü iki adet sürücü biri g201 diğeri g210 ikisi ile de yaptığım denemelerde 300 rpm de adım kaçırmalar oluşuyor ve motor milini elimle durabiliyorum.
çok sıkıntılı bi durum. motorlar oldukça kaliteli sanyo-denki marka daha önce de yazmıştım bu problemi. offff
tek eksiklik güç kaynağı 24v

haciman

@ erkan614

Hocam daha öncede yazmıştım bu konu ile ilgili.

G201 veya G210 farketmez bu sürücüler için 300 RPM çok komik bir değer. Elinizdeki motorların etiket voltajı çok yüksek olmalıki motorlar yeterince hızlanamıyor veya 24V besleme voltajı yetersiz geliyor. TAbii motorların sargı akımınıda doğru ayarlamak önemli. Motorlarınız kaç amper ve set direncini kaç ohm kullandınız?
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

erkan614

elimdeki motorları söyliyim önce

1) sanyodenki, 8 kablolu, 12-300v dc, 3.05A, stall torque 1.05 N.m, 1.8deg, WDG.B, IP43, type 103-807-6341, lot no 01511 2005

2)oriental motor, 8 kablolu, model 2888-9412, 2 phalse, 1.8v dc, 4.7A, t06 00290
(bu motorun kablo bağlantılarını kesin olarak bilmiyorum  osebepten tam bir deneme yapamadım)

3)fufi elektrik, 6 kablolu, 4.5v dc, 1.4A, 2 deg., ibm pn6838068

4)tdk marka etiket değerleri tam olarak yok

sürücünün currentset değeri 33k 2.9A'e denk geliyor.

haciman

@ erkan614

Hocam 1. motorun etiket voltajı 12V mu yoksa 300V mu? 300V olamaz herhlade. Neyse 12V kabul edelim birinci motorun etiket voltajını. Siz 24V uyguladınız G201'e değilmi. Mariss abi diyorki, step motor sürerken motordan verim alabilmek için motorun etiket voltajının 10-20 katı arası voltaj uygulamalısınız. Ama 15 katı ile 20 katı arası en iyi verimi alırsınız diyor. Şimdi 1. motorun etiket voltajı 12V değilmi. 24/12=2 yaparki 2 katı voltaj uygularsanız motordan elde edeceğiniz tork ve hız çok düşük olur.

2. motora bakacak olursak etiket voltajı 1.8V. Siz bu motoru sürerken G201'e 36V uygulayın ve akımı 4.5A'e set edin (tabii motoru bipolar paralel bağlayacaksınız). Sonuçta motorun nasıl çıldırdığını görün diyorum başkada birşey demiyorum.

3. motoru sürerken G201'e 90V uygulayın diyecem ama sınır 80V. en güzeli 15 kat voltaj uygulamak olur. G201'e 67.5V uygulayın ve akımı 1.4A'e set edin.

Benim favorim 2. motor baştan söyliyeyim.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

erkan614

Alıntı yapılan: "haciman".......
2. motora bakacak olursak etiket voltajı 1.8V. Siz bu motoru sürerken G201'e 36V uygulayın ve akımı 4.5A'e set edin (tabii motoru bipolar paralel bağlayacaksınız). Sonuçta motorun nasıl çıldırdığını görün diyorum başkada birşey demiyorum.
.....
Benim favorim 2. motor baştan söyliyeyim.

motoru bipolar seri bağladım 48v dc (seri iki 24v smps) ve 4.1A (set rezistor=66k) ile 10000 hz lik pals verdim sonuç : motor miline taktığım 31mm çaplı kasnaktan tutunca motoru durdurulorum ayrıca palsi rampasız verirsem adım kaçırmalar oluşuyor

yalnız current set değerini belirleyen direnci 100k takmama rağmen sürücü güçkaynağından 1.4A den fazla akım çekmedi
acaba negibi bi problem olabilir?

çok canımı sıktı bu olaylar

haciman

@ erkan614

Allah Allah 2. motor benim yüzümü kara çıkardı. Ama yinede kabahat motorun değil diye düşünüyorum.

G201 kullanım klavuzunu okudum az önce. Fakat bundan önce biliyorumki Mariss step motor sürücüleri için SMPS güç kaynağı tavsiye etmiyor. Toroid trafo çıkışını köprü diyotla doğrultup, köprü diyot çıkışınada yüksek kapasiteli kondansatör (22000 Mf ve daha üstü) bağlanmasını tavsiye ediyor. ama muhtemel sorunlar şunlar olabilir.

1- Current set direnci 1/4W ve uygun değerde seçilmemiş olabilir.
2- Teminal 1 ve 2 arasına 470 mf /100V kondansatör bağlamayı unutmuş olabilirsin.
3- 3A den fazla akım çektiğin için mutlaka soğutucu kullanmalısın. Kullanmamışsan moslar ısınmış ve sorun çıkarmış olabilirler.
4- 10000 hz (10 Khz) sinyal basmışsın sürücüye. Elindeki motor 1.8 derece ve bir turu 200 adımda tamamlıyor. G201 1/10 mikrostep modda çalıştığı için motor 2000 adımda bir turu tamamlar. 10000/2000=5 yani saniyede 5 devir dönüyor motorun ve 1 dakikada 60*5=300 devir yapar ki buda neden motorun fazla hızlanamadığını açıklar.

Mach3'ü 45 Khz'e ayarlarsan motorun 2250 RPM yapacaktır. Motor adım kaçırıyor demişsin. Midband rezonans damping (orta bölge rezonansı engelleme) fonksiyonu çalışmıyormu? Düşük ve yüksek devirlerde motorun rezonansa girmesini engellemeli. G201'in üzerinde "ADJUST" trimpotu var o tirmpotu kullanarak bu adım kaçırmaları önlemen lazım.

Hala 2. motor benim favorim.

erkan614

bitane trafolu ayarlı güç kaynağı var beslemeyi bi de onla deniyim

set direnci 1/4W ve 300 rpm den fazla bi hıza ihtiyacım yok yeterki adım kaçırmadan torklu bir şekilde dönsün. bu iş çok canımı sıktı.

sinyali mac3 le değil plc ile uyguluyorum

erkan614

sürücüyü aldığım arkadaşıma sordum 300 devir için çok yüksek dedi. kendi yatığı plazma kesim makinesini gösterdi motor saniyede 1 tur yani 60 rpm de hareket ediyordu. tabla hareketide oldukça iyiydi

gelelim benim deneyimime trafo çıkışını 48 v, köprü düyot ile doğrultuğ 400v 530Uf kond ile süzdüm 300 devirde adım kaçırmadan çok iyi döndü ama motor (sanyo denki 3 a) çok fazla ısındı.

ben geckoyu tavsiye etmiyorum 4 adet motorla denedim hiçbirinden 300rpm alamadım ya motorların hiç biri uygun dağil ya ben kabiletsizim :evil:
bi insan bu kadarda zorlanmazki

@haciman sen daha önce hiç geçko kullandınmı? veya genel itibari ile hangi sürücüyü kuullanıyosun

şuan current dirancini çıkardım normalde 7A akması gerekirken güç kaynağından .60A çekiyor bu nedir ya
adjust arkasındaki 4 çift jumper ile oynuyorum denemediğim versiyon kalmadı gene yok gene yok

haciman

@ erkan614

Trafo ile sürdüğünde sorun kalmadı değilmi güzel. Motor ısınsın o kadar önemli değil (48V verdiğiniz için sürücüye motor etiket voltajının 20 katını aşıyorsun bu nedenle motor ekstra ısınıyor)step motor  sürücüyü soğut yeter.

G201 üzerindeki 4 adet jumper çok önemli. O jumperları rastgele oynamayın bence. Birde G201 çok nazik bir sürücü hiçbir koruma özelliği yok üzerinde.

Arkadaşınızın plazma tezgahı nasıl tahrik edliyor. Sonsuz vida mili ilemi yoksa kramayer+pinyon dişli sistemi ilemi? Motor çıkışında dişli kutusu felanmı var devri yükseltecek? 60 RPM plazma tezgahı için çok düşük bir devir. Kağnı gibi hareket eder o tezgah, tabii sonsuz vida milinin hatvesi çok yüksek değilse veya kramayer milin dişleri çok seyrek değilse.

Elimde L297+L298'den başka sürücü yok. Ben şu an dört gözle G251 sürücüsünü bekliyorum. Mariss abiye mail attım, aman abi bana 3 tane ayır diye  :D Piyasaya sürülür sürülmez 3 tane getirtmeyi düşünüyorum.

erkan614

tekrar trafoyu taktım ama olmadı :(
8000Hz ile pals verdiğimde dönüyor ama yön belirsiz :) kafasına göre bazen sağa bazen sola :) belirtiyim dır sinyali sabit olmasına rağmen yapıyor bunu
1000 500 4000 6000 Hz gibi frekanslarda motor sadece titriyor :)
galiba ben elimdeki iki sürücüyü de bozdum ve bozuk sürücülerle debelenip duruyorum yoksa böyle birşeyin olması akla mantığa ters. küfür etmekten nefret etmiyo olsam "ben böyle.......... ..... dııııt ...." diycem ama demiyorum.
evet evet kesin sürücü bozuk hemde ikisi birden

zaten benim hiç çalışan bi step sürücüm olmadı inanırmısın biz dokuz kardeş açlıktan süpürge topuğu yerdik :lol:  :lol:

yarında sıkıntı devam ederse gitcem 400w servo alıcam 900 Ytl için akıl sağlığını yitirmeye gerek yok hele para kendi cebinizden çıkmıyosa ama bi kaç gün uykumun kaçıcağı kesin :evil:

haciman

@ erkan614

Hocam sürücüler arızalanmış olabilir.

Ama başıma geldiği için bi söyliyeyim. L297+L298 ikilisini kullanarak step motorları sürmek için MAch2 ile paralel porttan Dır ve Step sinyallerini veriyordum. Motorları her türlü bağladım ama bir sağa bir sola dönüyor, sıtma olmuş gibi titriyordu motorlar. Cnczone'da kısa bir araştırmadan sonra sürücüyü besleyen güç kaynağının şasesi ile paralel portun şasesini birleştirilmesi gerektiğini öğrendim. İki şaseyi birleştirince motorlar canavar gibi çalışmaya başladı.

Acaba sizinde böyle bir sorununuz olabilirmi?

ugurtelefon

''motorlar dönüyor belli belirsiz'' diyorsun.

bende picli bir devre ile uğraşırken ilk başta yapmıştı.
sebebide mach ayarlarındanmış.
giriş sinyali gelmeyince yapıyor.
birde lpt kabloyu çıkartınca yapıyor.
buda demek oluyorki senin devreye sinyal girişi yok.

sen direk plc yerine birkerede mach3 den sürmeyi denedinmi.
bakıyorum hep işin tekniğine gidiyorsun.
bazen en kolay yol,basit olanıdır.bağla mach prosuna.ver 25Khz.
bas yön tuşlarına.