CNC CROPPER YARDIM

Başlatan erkmenliharun, 01 Mayıs 2008, 22:51:16

erkmenliharun

Arkadaşlar mini cnc yaptım fakat step motorları pic 16f84 ve ırfz 44 ile sürüyorum.bu devreye akım sınılayıcı devre lazım 30 v 4amper 30v 2.5 amper 30v 1.5 amper ile sürmem lazım. beslemeye watlı direnç taktım verim alamadım dakikada 200 devire cıktım.şimdiden yardımcı olan arkadaşlara tşk.

tayyar

yeni başlayanlara L297-L298 sürücüsü önerilir ancak sizin 0'dan ilerde olduğunuz göz önüne alınırsa ve motorlarınıza bakılırsa bu sürücü size uygun değil.

L297+2xL6203 lü sürücüleri deneyin 4 ampere kadar olan motorları sürebilirsiniz. ve malzemeleri piyasa bulmak kolay ve ucuzdur.

Kolay gelsin.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "erkmenliharun"Arkadaşlar mini cnc yaptım fakat step motorları pic 16f84 ve ırfz 44 ile sürüyorum.bu devreye akım sınılayıcı devre lazım 30 v 4amper 30v 2.5 amper 30v 1.5 amper ile sürmem lazım. beslemeye watlı direnç taktım verim alamadım dakikada 200 devire cıktım.şimdiden yardımcı olan arkadaşlara tşk.

bendede picli devre var.gelgelelim chopper olayı düşündüğün gibi çok basit sayılmaz.
bence bu akım sınırlama işini bu iş için üretilmiş entegrelere yaptırmak daha kısa ve kesin çözüm.
@sezgin05 hocamın açtığı topicte eklenen birden fazla devre var.
ordan örnekler alabilirsin.
sana tavsiyem,elindeki malzemeler de boşa gitmesin,L297+Irfz44 kullanarak yapabilirsin.
hem ayrıca 200devir/dakika yüksek bir sayı değil  ;)
en basit L297+298 ile bile çok rahat 300d/d görebilirsin.

kolay gelsin

tayyar

Arkadaşın motorları L298 için pek uygun değil. Motorların 4, 2.5 ve 1.5 amper akım çektigini belirtmiş. Bunlardan sadece 1.5 amperlik olanı L298 ile sürülebilir diğerleri sınırları aşıyor.

Devir sayısı olarak bahsediyorsanız haklısınız uygun motorlarla L298 kullanılarak 300d/d nın üzerine çıkılabilir
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

ugurtelefon

L298 devir sayısına örnek teşkil etmesi açısından vermiştim.
arkadaşın kafası karışmasın.
tekrar söyliyim.

tavsiyem
L297 ile sürülen Irfz44

erkmenliharun

arkadaşlar benimdevre besleme olayını halledebilsem dd 800 devire cıkabiliyor denenmiş.

karacammm

Akımı Sınırlamak istiyorsan L6506 kullan işine yaracaktır. Hem picle hemde diğer lojik devrelerle işe yarar.

ugurtelefon

Alıntı yapılan: "erkmenliharun"arkadaşlar benimdevre besleme olayını halledebilsem dd 800 devire cıkabiliyor denenmiş.

arkadaşım
devrenin çaışması seni memnun ediyorsa geriye tek akım sınırlama kalıyorsa,yapman gereken şu;
motorların + uçlarına yani unipolar sürüyorsan hermotorun + besleme girişine motor direnç/akım ve gerilim değerine göre Wattlı taş yada alüminyum direnç seri olarak bağlayacaksın.
bu şekilde bir arkadaş yaptı.1saat ten fazla denediğini adım dahi kaçırmadığını,alüminyum direncin 80derece taş direncin 110derece gibi ısındığını,ama dirençlerin ısı sınırının 15derece olduğunu,mosfetlerin ısınmadığını,motorların ise ılık olduğunu bana mail yoluyla bildirmişti.
sadece yüksek hızlarda torkta biraz düşme görmüş.

erkmenliharun

Alıntı yapılan: "karacammm"Akımı Sınırlamak istiyorsan L6506 kullan işine yaracaktır. Hem picle hemde diğer lojik devrelerle işe yarar.
hocam l6506 nın devresi şeması varmı elinde varsa bir inceleyim.bilği için tkş.

erkmenliharun

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"
Alıntı yapılan: "erkmenliharun"arkadaşlar benimdevre besleme olayını halledebilsem dd 800 devire cıkabiliyor denenmiş.

arkadaşım
devrenin çaışması seni memnun ediyorsa geriye tek akım sınırlama kalıyorsa,yapman gereken şu;
motorların + uçlarına yani unipolar sürüyorsan hermotorun + besleme girişine motor direnç/akım ve gerilim değerine göre Wattlı taş yada alüminyum direnç seri olarak bağlayacaksın.
bu şekilde bir arkadaş yaptı.1saat ten fazla denediğini adım dahi kaçırmadığını,alüminyum direncin 80derece taş direncin 110derece gibi ısındığını,ama dirençlerin ısı sınırının 15derece olduğunu,mosfetlerin ısınmadığını,motorların ise ılık olduğunu bana mail yoluyla bildirmişti.
sadece yüksek hızlarda torkta biraz düşme görmüş.
arkadaş taş direç ve aliminyum soğutmalı direncle denedim dirençler ısıdan catladı vede yandı direncle 30voltta olmadı hızı arttırmam içi voltajı yüksetmem gerekli,ama 12 voltda  deviri düşük olarak taş direnç iş ğörüyor yüksek voltajda işe yaramaz.
.tkş

mustaphaerdem

ordaki taş dirençlerin watt i önemli. örneğin 30 voltta 5 amperlik bir motora bağlamak için 30*5=150watt lık bir güce ihtiyacınız oluyorki çok fazla ısınmaması için bundan daha büyük bir watt ta direnç bağlamanız gerekir. doğru hesabı yaparsanız dirençlere hiçbirşey olmaz. chopping kullanırsanız büyük watt lı dirence ihtiyacınız olmaz.
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.