Cnc için Lpt_interface

Başlatan mustaphaerdem, 19 Mayıs 2008, 15:43:58

mustaphaerdem

pcb+şema+resim BURADA

Devre tarafımdan denenmiştir.

Forumda bu aralar cnc yapma işleri baya bi hızlandı. Lpt_interface arayışları arttı bu yüzden kendi kullandığım devreyi ekleyeyim dedim. Bizim devre çıkarma işlerimiz hep el ile olduğu için autorouter yapınca yollar vialar hep ince oluyor. Bu ince olan yolları ütü yöntemi ile çıkarmak çok zor oluyor. Bu yüzden ben internetten bulduğum bi devreyi yeniden çizip yolları ve viaları kalınlaştırdım.

Devre gayet uygun fiyata toplanabilecek bir devre ve çıkarması oldukça kolay oldu. Devrenin deneme devrelerinde kullanılması oldukça kolay çünkü paralel portun çıkışlarının tamamı dışarı alınmış ve herhangi bir soket kullanılmamış bildiğimiz klemens takılıyor ve deneme devrelerine oldukça uygun. Devrede 4 adet röle, 4 adet giriş, 4 adette enable çıkışlı motor kontrol uçları var. Yani 4 eksen cnc yi kontrol edebilirsiniz. 1 adette enable stop girişi var. Devrede optocoupler kullanacaktım fakat böyle devrelerde kullanılması gereken optolar logic olması gerekiyor diğer optolarda sinyal kaybı olabiliyor. logic optolar da çok pahalı bu yüzden opto kullanmadım.

Devrenin orjinal hali :arrow:

Benim yolları kalınlaştırdığım hali :arrow:

Devrenin baskı devresine paralel porttaki port numaralarını yazdım sonra mach3 tarzı programlara tanıtırken zor oluyor hangisi giriş hangisi çıkıştı diye  :D

iyi çalışmalar.
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

sunalk

Gözüm bir yerlerden ısırmıyor değil bunu, tekrar incelemek isterseniz

https://www.picproje.org/index.php/topic,19980&start=80

ilkser

Alıntı yapılan: "sunalk"Gözüm bir yerlerden ısırmıyor değil bunu, tekrar incelemek isterseniz

https://www.picproje.org/index.php/topic,19980&start=80

BURASI daha ısırık olmasın... ;)

Korkmayın Mustafa'nın verdiği devre sizin interface değil.....
Uçmak,düşmeyi göze almaktır....

sunalk

Version 1.1 yazısına dikkat ediniz.

mustaphaerdem

Devrenin yollarını kalınlaştırmak için komple yeniden çizdim bakarak. Zor oldu biraz ama baskı devre çıkarması kolay oldu bu haliyle.

Bu yüzden yayınladım ayrıca ilkser arkadaşın sözünü ettiği linkten almıştım bir zamanlar. şu anda da kullanıyorum.

Çalışır bir devre arayanlar için bütün dosyaları içeride işte kolay gelsin herkese.

iyi çalışmalar.
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.