Pic+H-bridge DC motor sürücü-opto tavsiyesi

Başlatan sezgin05, 22 Mayıs 2008, 17:23:21

sezgin05

Arkadaşlar 16F877 ile çift yönlü DC motor hız kontrol devresi üzerinde çalışıyorum.İlk prototip devresinde direkt olarak 877  çift kanal PWM çıkışlarını L6203 IN1 ve IN2 girişlerine verdim.
Motor voltajı 40 voltDC ve ayrı bir kaynaktan devre logic beslemesi bulunmaktadır.GND ler ortak olduğu için motora 24 volttan fazla verdiğimde oluşan EMC ,sistemin düzgün çalışmasını etkiliyor hatta bazen  pici kilitliyor.
Bunu önlemek içim Motor ve logic beslemeyi opto izolator ile ayırmayı düşünüyorum.Ayrıca filtre koyarak stable çalışmayı sağalaycağım.Tavsiye ve yardımlarınızı bekliyorum.

Erol YILMAZ

@sezgin05;
Birçok DC motor sürücüsü yaptım. (DC 15A seviyelerinde)
Ama bariz şekilde hatalı tasarımlar hariç  hiç kilitlenme vs ile karşılaşmıyorum.

Bir yanlışlık yapıyor olmayasınız ?

Mümkünse bütün halde şemanızı görebilirmiyim ?

sezgin05

Teşekkürler Allegro: Dediğim gibi sadece kod geliştirmek amaçlı yapmış olduğum bir devre olduğu için ayrıntıya fazla girmedim.Omik yükte(lamba) sorunsuz çalışan bir devre.

sezgin05

tyildizak

Selamlar, dc motor kurbanlarından biri olarak birkaç klasik ama olmazsa olmaz önerim olacak:
1. Pic'e yakın 100 nf besleme kapasitörü olmalı.
2. Besleme hatları çok ince.
3. Buton vs girişleri ters olmuş, bu şekilde parazitle başedemezsiniz, pull-down yerine pull-up yapılıp gnd ile aktif olmalı.
4. L6203 pic'e çok yakın.

Bu otomatik kapı kontrol ünitesine benziyor, yanılıyor muyum? Eğer öyleyse bu tip sürücü entegrelerle hiç zaman harcamayın derim.

sezgin05

@tyildizak:
Evet otomatik kapı sürücüsü olacak inşallah.L6203 sürücüsü performans olarak beğenmiştim amagörüğüm uygulamalarda genelde açık tip H-bridge yapılmış.Bende kararsız kaldım. Olmazsa IR-2104 ile birlikte 4 adet Mosfet kullanırım.
Diğer uyarılarınızda da haklısınız asıl devrede bunları gidermeyi düşünüyordum sağolun..

sezgin05

@ALLEGRO:
Sakıncası yoksa örnek bir sürücü devresi yayınlarmısınız?Özellikle EMC açısından temiz bir uygulama bana ilham verebilir.

Erol YILMAZ

Ticari olarak üzerinde çalıştığım devreleri açıkça buraya koymak isterdim,
Yalnız bazı fikirler verebilirim.

Temel olarak şu konular tasarım açısından önemli,
Motorunuz max kaç A. çekiyor ?
2 röle 1 mosfet ile iyi bir sürücü yapılabilir.

Bence EMC için en dikkat edilmesi gereken konulardan birisi;
Akımlı yolların mümkün olduğunca kısa olmasıdır.
Motorun anlık ihtiyaçlarında MCU beslemesi oynamamalıdır !

Ayrıca mevcut sisteminizde OSC nizi;
XT yerine RC yaparak deneyebilirmisiniz ?
Ne gibi bir Fark görüyorsunuz ?