kare dişli mil nereden bulabilirim?

Başlatan hunterxt41, 30 Mayıs 2008, 22:26:04

hunterxt41

arkadaşlar cnc macerasına bende atıldım.yaklaşık 2 aydır uğraşmaktayım.aktarım elemanı olarak kare dişli mil kullanmak istiyorum.nereden ve nasıl temin edebilirim?teşekkürler..

trademy

hurdacılara bakman gerek. yada tornacıda yaptırabilirsin-nekadar sağlıklı olur bilemem.
bu konu forumda çok tartışıldı birçok arkadaş deneyimlerini paylaştı- tüm bu paylaşımlara göre orjinal malzeme kullanmak en ekonomik yol olarak gözüküyor.

ayrıca çanak çevirici motorunun içindeki sonsuz vida milini tavsiye eden arkadaşlarda var....

ugurtelefon

premier 3618 harl motor
ben hepsi burada com dan almıştım.nakit alım indirimi ile 25ytl ye geldi.
içerisinden 50cm boyunda 3,27mm hatvesi olan Delrinden yapılmış somunlu bir mil çıkıyor.kalitesi güzel.boşluk yok sayılır.

cyurdalan

Alıntı yapılan: "ugurtelefon"premier 3618 harl motor
ben hepsi burada com dan almıştım.nakit alım indirimi ile 25ytl ye geldi.
içerisinden 50cm boyunda 3,27mm hatvesi olan Delrinden yapılmış somunlu bir mil çıkıyor.kalitesi güzel.boşluk yok sayılır.

Mil uzunluğu nedir uğur bey?
Daha detaylı vidalı milin resmi varmı?

ugurtelefon

https://www.picproje.org/index.php/topic,18828&postdays=0&postorder=asc&start=500

buraya foto eklemiştim

yaklaşık tam boy 55cm gibi
dişli kısmı yani tırtırlı olan kısım 50cm gibi
mil çapı 14mm
içinden 30mm çapında iç çapı 10mm olan 1 adet rulman çıkıyor.
milin bir tarafı 10mm rulman için tornalanmış.
ayrıca iyi birşey değil ama bir adet dc motorda var.
dişli kutusu var içinde.sanırım 6 yada 7 adet değişik dişli var.ama içinden çıkan 2 adet dişli hem boyut açısından hemde tırnak yapısı açısından büyük ve güçlü.Z ekseni gibi yerlerde kullanılabilir.
1 adette kaliteli switch çıkıyor.oda güzel bir switch.işe yarar yani

somun ise delrinden yapılmış.mil üzerinde çok ama çok rahat çalışıyor.
sanırım onunda dış çapı 24mm olması lazım.ama ben o delrin somunu çıkartmadım.çünkü bulunduğu boru çok sağlam,26mm çapında bir boru.zaten somunda onun içine preslenmiş.çıkartmak için uğraşmak yerine borusunu kestim.boru ile beraber kullanmıştım.hemde montaj durumunda delrine hasar gelmiyor.nede olsa demir bir boru içinde sapasağlam duruyor.

ne yazıkki daha önce de belirttiğim gibi,elimizdeki imkanlarla yapabildiğim 2 adet mekanikte hiç umduğum gibi olmadı,zevk almadım,rijitliği yakalayamadığım için projeyi rafa attım.
bazı arkadaşlarda biliyor.optimum BF16 yada BF20 satın alıp CNCye çevireceğim.nasipse hafta içi anlaştığım firmadan haber gelecek,gidip teslim alacağım.
bahsini ettiğim millerin bu iş için uygun olduğuna inanıyorum.
BF serisi conversion mekanik ile kafaya koydum.yine çalışma alanı daha büyük bir router yapacağım ve yine o bahsi geçen milleri kullanacağım.
yani ilk çalışmanın rafa kalkmasının sebebi harlmotor milleri değil,lineer rulman sistemleri kullanmayışım ve işimi yaptırtabileceğim,tornacı-frezeci adam gibi birini bulamayışımdır.bilginize.