2,8Amper stepmotor 2,2Amperde çalıştırılırsa??

Başlatan ugurtelefon, 04 Haziran 2008, 14:59:42

ugurtelefon

arkadaşlar elimizde 2,8Amper step motorlar var.
sürücüm ise max 2,5Ampere kadar çalışabiliyor.(TA8435)
ama atabiki bu değere set etmek pek akıllıca gelmiyor.
en uygunu 2,2Amper diye düşünüyorum.oluşabilecek dalgalanmalarda arıza çıkarmasın diye.
birde çalışma voltajını 36Volt düşünüyorum.sürücü 40Volta kadar çalışabiliyor.besleme trafosu AC28Volt veriyor.doğrulttuktan sonra yaklaşık 36Volt gibi bir değer çıkıyor.

sormak istediğim bu durumda yaşanacak tork kaybının kayda değer olup olmadığı??
hesaplamalrda hatalarım olabilir,uyarılarınız için şimdiden teşekkürler :D

bymrz

Kullandığın trafonun gücü(W) de önemli.Ve trafo çıkış değeri doğrulttuktan sonra Vacx1.41 => 39Volt ediyor, Fakat dediğim gibi trafonun gücü düşükse, Sen bu 2.2 A akımı çekerken bu değer 30V lara doğru düşebilir. Bunu da dikkate almalısın...

Fakat beslemede bir değişiklik olmuyorsa bu bahsettiğin değişiklikler çok fazla kayda değer bir tork kaybına neden olmaz, tutuculuğu biraz zayıflar...

ugurtelefon

besleme trafoları yeterince güçlü,selenoid trafo.
dediğiniz gibi sanırım tutma torkunda bir miktar düşme olacaktır.

Erol YILMAZ

Torkta illa ki biraz düşme olacaktır fakat,
2.2A de torku yeterli ise bu akımda kalmasını tercih ederdim.

Böylece bi nebze olsun daha az ısınmış bi motor olurdu :)

ugurtelefon

eyvallah hocam.
bende aynı düşünüyordum.ama emin olamadım.sizlere de danışma gereği duydum.
forumdan bir arkadaşımıza yaptığımız sürücü ile uğraşıyorum.karizma çizilmesin hesabı hani.. :D

şöyle bir test yöntemi deneyebilirmiyiz acaba.??

sürücü çıkışına motor takmak yerine,motorun bobin dirençleri değerine göre wattlı direnç bağlasak(örneğin motor 1,3ohm/faz ise 1,3ohmluk wattlı direnç) bu dirençlerede seri ampermetre..
sürücü sonuçta aynı yük ile çalışacak.amaç motor üzerindeki akımı gözlemlemek.
unipolar bağlantılı bir motor ve sürücüde Vmotor hattından ölçmek kolay,ama bipolar motor ve sürücüde bu şekilde bir yöntem herhalde uygun olur,diye düşünüyorum.