Bir çeşit UPS

Başlatan , 06 Kasım 2003, 19:14:45

Selam;
benim bir istegim olucak var sayalımkı benim 12 volt dc ile calican bir devrem var ve ben bunun 24 saat calısmasını ıstıyorum ogle bır sey lagzımkı elektrık kesıldıgı an ben 12voltluk akumu devreye sokabılım yanlız bunun cok hızlı olması lagzım cunku devre mıcrocontrollerlı kıtlenme yapmaması lagzım yanı bana voltaj cevrımlerı harıc bır UPS seması lagzım acaba elınde olan varmıdır
sımdıden cok teşekkürler

fsan

selam
kardes benim calistigim sirket bu tip sistemler yapiyor.

yaptiklari power supply sistemlerin cikisina aku(ler) güclü bir röle üzerinden direkt parelel bagli ve (gerkince) doluyor. elektrikler kesilince devre akuler tarfindan besleniyor. akulerin gerilimi bir microchip tarafindan kontrol ediliyor ve belirli bir seviyenin altina düsunce röle kapatiliyor..
(tabi buradaki kullandiklari güc kaynaklari baya gelismis tipler ve aku(ler) doldurabilecek akim kapasitesine sahip)

ama senin bahsettigin devre fazla akim cekmiyorsa  akunun +ucundan devreyi seri bir diyot baglayarak besleyebilirsin.. (diyotun +ucunu akunun +ucuna bagliyarak) ama tabiki elektirikler kesilince devreye bu kez 12-0.7V  (11.3V) gidecektir..

DumrulBey

Merhaba,

Arkadaşım bence yapmak istediğin anahtarlama sistemi için UPS gibi karmaşık sistemler ile kafanı yorma. Tek bir transistör kullanarak yapacağın anahtarlama yeterli olacaktır. Öyle yüksek hızlı transistör kullanmana da gerek yok. Vaktim olmadığı için şema veremiyorum. Kısaca devreyi nasıl yapacağını ifade etmeye çalışayım. Zaten olay basit.

Öncelikle adaptörde filitre amaçlı kullanılan kondansatör büyük olsun. En az 1000 uf iyi sonuç verir. Neden büyük olsun dersen elektrik kesilince oluşan olası gecikme problemini kondansatör ortadan kaldıracaktır. Zaten bir mikrodenetleyici ne kadar güçte elektrik harcar ki...

Sonra pil ile adaptörün eksi kutuplarını birleştirip pilin pozitif kutpunu bir transistör sayesinde ama adaptörden gelen ters polarma ile mikrodenetleyici beslemesine giden irtibatını koparacaksın.  Ters polarmayı bir direnç ile transistörün beyzine ama kondansatörden önce alarak vermelisin. Ters polarma ortadan kalkınca pilden aldığın diğerine göre daha büyük bir direnç ile gerçekleşen doğru polarma gerekli anahatarlamayı sağlayacaktır. En iyi sonuç için çift transistörlü bir devre tasarlanabilir.

Pil şarj devrelerindeki gibi hazır güç devreleri mutlaka vardır. Ama bence işin zevkli kısmı devreyi kendin tasarlamaktır. Vaktim yok dersen sanırım yakında diğer arkadaşlar hazır devre örnekleri gönderirler.

Kolay gelsin...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

es-es

Eğer dc 12 v lazımsa fsan ın son söylediği oldukça mantıklı, güç kaynağı ile akünün + uçlarını birer diyotla birleştir. işte sana kesintisiz 12v gerilim. yalnız burda kritik bir konu var, güç kaynağının çıkışını en az 13.5v yapman gerek. Akü tam şajda iken gerilimi 13.5 tur. eğer senin güç kaynağının çıkışıda 12 olursa, akü 12 v oluncaya kadar sistemin aküden beslenir. Buda akünün ömrüne zarar.

fsan

Alıntı yapılan: "memonic"bana voltaj cevrımlerı harıc bır UPS seması lagzım acaba elınde olan varmıdır
burada bir arkadas böyle bir yöntem uygulamis..

ılgı gosteren herkeze cok teşekkür ederım oldukca yardımcı oldunuz bunlar benımıcın yeterlı olucaktır hersey ıcın cok sagolun

Rusi

slm @fsan dostum verdğin şemaının hex i varmı elinde varsa rica etsem bi  mali atarmısın ?
rusi_1982@yahoo.com

fsan

selam
arkadasim malesef bende yok, bu proje

www.eproje.com adresinde verilmisti belki orada bulabilirsin.