mplab de hi-tec pic c SİMÜLASYONU

Başlatan ferhat, 08 Kasım 2003, 01:50:59

ferhat

arkadaşlar mplab üzerinde  hi-tec pic c de hangi ayarları yapmalıyız ki disassembly kodu üretebilsin ..böylece simülasyon yapabilelim...ara sıra üretebiliyorum ki çoğu zamanda üretemiyorum...

bunun command line  komutlarını gönderebilecek arkadaşlara teşekkür ederim

Libertador

Bu konuyu ben de merak ediyorum. Deneyen var mi acaba?

ferhat

ban yaklaşık 2-3 haftadır mplab içerisinde hitec pic c 8.01 ve 8.02 yi kullanıyorum
belki 10larca program yazdım AMA SADECE 3 KEZ simülasyon için gerekli disassembly dosyasını üretebildim.
mplab içerisinde build options ta bütün parametrelerele oynuyorum yine de üretemiyorum. nasıl olmuyor anlamıyorum. tam bir kafa yedirtecek sorun
bundan dolayı hi-tec ten soğudum. manual a bakıyorum bazı commandları giriyorum yok yok yok .kendi forumlarında nasıl sa mesaj gönderemiyorum ki fazla uğraşmadım.

başka programlar arıyorum işte pic c yi entegre edebileceğim.

microchip ten bulduğum kadarıyla pthyon ve tde varmış bunları deneyeceğim

ne biçim bir firma bu microchip. adam 16 için c compiler i yazmamış gitmiş 18 için c yazmış...

ve piyasadaki lerde orta halli programlar...
baktım 6,30 un tavsiye ettikleri
            bytecraft
            iar
            ccs
            hi-tec
ben motorola 68908 le uğraşmıştım.adam codewarrior adında program geliştirmiş
c,c++,java,asm  derleyicisi,emülatörü  simülatoru,ice,ide ve 3 parti firmalarının demo programlarının tamamı içerisinde canavar gibi 1cd ...sağda solda bir şey aramıyorsun kırıyorsun adam akıllı projenle ilgileniyorsun

iyicene soğudum zaten..

dostum hitec in kendi forumuna bu soruyu ben soramadım sen sorabilirsen iyi olur

Libertador

Sorarim sormasina da hani senin lisansin nerede derlerse ne diyecegim? :)

Erol YILMAZ

ferhat

arkadaşlar c simülasyonu için mükemmel çözüm
     www.phyton.com

pyhton project-mc  (ide ,simulator,integrated c compiler)

yıldırım ak

PROJECT menüsünde SELECT LANGUAGE TOOLSUITE seçeneğini seçtiğinizde açılan pencerede ACTIVE TOOLSUITE: Satırında HI-TECH PICC TOOLSUITE seçeneği işaretleyin.

SET TOOL LOCATIONS menüsünü tıklayarak HI-TECH PICC TOOLSUITE  başlığı altındaki "HI-TECH C COMPILER (picc.exe)" seçeneğini işaretleyin BROWSE tuşu ile PICC.EXE dosyasının yerini belirleyin.

Ayrıca bu tanımlamaları yapmadan derleme yapabilmiş olmanız çok ilginç.

!!! PICC.EXE MPLAB ile birlikte gelmez.

Programı MPL6FIX.ZIP dosyası içinde bulabilirsiniz.

http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP1/files/Y%80%A0%A0%FDld%80%A0%A0%FDr%80%A0%A0%FDm%20Ak/

Saygı ve Sevgiler...
"... Bana kulluk et; Beni anmak için namaz kıl" (Taha 14)

Libertador

Selam soylediginiz butun ayarlari yapiyorum fakat yine de calismiyor. Hata mesaji:
---
Deleting intermediary files... done.
Executing: C:\HT-PIC\bin\picc.exe -Q -MPLAB -C -EC:\HT-PIC\samples\misc\LED2.cce -16F648A LED2.C -OC:\HT-PIC\samples\misc\LED2.obj -IC:\HT-PIC\include -G
Halting build on first failure as requested.
BUILD FAILED: Sun Nov 16 00:58:19 2003
---
Uc konuda suphem var.
1) Mplabfix.exe icindeki dosyalari nereye atiyoruz? (ben hitec\bin icine attim.)
2)project->build options 'ta ayarlari yapmak gerekiyor mu? Gerekiyorsa intermediates directory'i ne yapmamiz gerekiyor?
3) *.c dosyasinin yaninda *.h ve *.lib dosyalarini da projenin icine eklememiz gerekiyor mu? Yoksa 2. sikta gosterdigimiz klasorlerden kendisi bulup ekliyor mu?
Simdiden teşekkürler.

Erol YILMAZ

Phyton bence mukemmel bir kod gelistirme ortami.
Hi-Tech cok rahat kullanilabilir hale geliyor.
Yuksek seviyeli

simulasyon islemini yapabiliyor.
Istersen ASM seviyesinde de yapabiliyor tabii ki.
Crack li falan bir versiyonu bulunsa herkesin severek kullanacagi bir ortam olurdu...

yıldırım ak

EXE dosyaları nereye koyduğun önemli değil çünkü dosya adresini önceki yazımda bahsettiğim gibi tanımlıyorsun. Header ve

diğer dosyalarını Workspace penceresindeki Files bölümünde tanıtıyorsun. (dosyaları MPLAB bulmaz)

ferhat

dostum yıldırım bu senin bahsettiğin şeyler klasik mplab de c derleme için entegrasyon işlemleridir. bunları yapmak c derlemek için zaten şart ...........:)        

bizim sorunumuz c ile derlemede değil .bizim sorunumuz derleme sonucunda disassembly dosyası oluşturamamaktadır ki böylece ne animate ne de watch yapabiliyorsun.

kesinlikle bu işin çok basit bir noktası var. ya dosyaları koyduğumuz yerde ya uzantılarda ne biliyim işte böyle saçma sapan şeyler düşünüyorum artık

bende phyton u kullanıyorum ama crack ini bulamadım :( kahretsin 10 günlük denemesi var

Erol YILMAZ

Hi-Tech yalnizca Macro ASM ciktisi veriyor sanirim...

yıldırım ak

Ben MPLAB 5XX ile HI-TEC kullanıyordum ve hiç bir sıkıntım yoktu. Daha sonra MPLAB 6XX yükledim ve bunu

kullanıyorum. Hata ayıklamada İleri Seviye dillerinde bir çok problem yaşadığım için (özellikle mantık hatalarının gözden kaçması)assembly e döndüm ve epeydir assembly kullanıyorum. MPLAB 6

da HI-TEC kullanmamıstım problemleri duyunca basit bir adc kodu yazdım dediğiniz gibi hata verdi. İnşallah bayramdan sonra bununla biraz uğraşacağım. Sonucu bildiririm.

Bu arada

herkesin Ramazan Bayramını kutlarım.

Saygı ve Sevgiler...

byka

DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

ferhat

1.link zaten entegrasyon işlemleri ...onda bir sorun yok
bytecraft ı bilmiyorum...

nasıl olduysa dün gece

disassembly dosyasını ürettim. 4 haftada 4.kez büyük başarı :)

ancak phyton u nasıl kıracağız ...ilgilenirsen çok sevinirim  :)