mplab de hi-tec pic c SİMÜLASYONU

Başlatan ferhat, 08 Kasım 2003, 01:50:59

Libertador

Ben beceriksiz miyim bahtsiz miyim bir turlu anlayamadim. Phyton simulasyonunda da hata veriyor. Hata Mesaji:

"Output file 'Cizgi.obj' cannot be created"
Bunun sebebi ne olabilir?
Project-> options'tan gerekli ayarlari yaptim. Library ve binary klasorlerinin yerini gosterdim ama yine de

hata verdi.  :(

ferhat

dostum ben şu ana kadar böyle bir hata almadım...sana izlediğim yolu söyleyeyim belki yardımcı olabilir

önce yeni

proje açıyorum..derleme link ayarlarını yapıyorum...daha önce yazdığım .c dosyasını  C sources üzerinde sağ tıklayarak Add yapıyorum...derle diyorum ...hata vermiyor.... header dosyalarının proje

klasöründe bukunma zorunluluğu yok...

bir dene bakalım...sonra yine tartışırız....

ferhat

ayrıca phyton da bir pini nasıl low, high yapabiliyoruz...aynı şeyi mplabde stimulus ile yapabiliyorduk...benim gözümden mi

kaçtı aradım aradım bulamadım..

hala mplab6.30 ile disassembly üretemiyorum.ancak 5.70 de herhangi bir sorunla karşılaşmadım çok güzel bir şekilde simüle edebiliyor.ancak bu seferdebe

877de pin stimulus u  çalıştıramadım...bu stimulus hakkında çözümü olan var mı?

james

hitech c de yazılan programı mplabda derleyemedim.sürekli

MPLAB is unable to find output file

"deneme.HEX". This may be due to a compile, assemble, or link process failure.
Build failed.
diye hata veriyor.8.01 pl3 kurulu.ve language tools da picc yi gösteriyorum.
ARAMIYORUM , BULUYORUM

ferhat

mplab içerisindeki hi-tec ayarlarını yaptığın pencerelerin en son tabına bak galiba linker penceresi olacak...orada en alt text in

son harfleri COFF tur.onu dikkatli bir şekilde hex olarak değiştir.ve alttakine bunu kullan diye tick at....

sana yine aynı hatayı verecektir. ama bunu takma çünkü istediğin hex dosyasını

üretebileceksin.

sorun aslında mplab+hitec ten kaynaklanıyor. default olarak coff ayarlıdır.bu ayarları yapınca herhangi bir sorunun olmaması gerekiyor.ama dediğim gibi hatayı yine

verecektir.umursama

son bir BÜYÜK bir NOT daha : yine mplab den kaynaklanan hata benim gördüğüm kadarıyla..diyelim ki hex dosyası oluşturdun ..sonra .c dosyanı modifiye ettin.ve

derle dedin.dikkat. sana yine derlenmiş gibi yapacak yani aynnen unable... hatasını verecek ancak derlediğin dakika bilgisini hex dosyasında göremeyeceksin. bundan dolayı her derlemede çalıştığın

klasördeki .hex dosyasını silmek alışkanlık olsun

bu 8.01 pl3 e aitt te olabilir. ben şu anda 8.02 pl1 i lurdum ve onu deneyeceğim ..ayrıca ilk gözlemlerim disassembly yi üretiiği gibi geldi

ama tam emin değilim bu başlık altında yine sizlere bildiririm.

ferhat

*****DİSSASEMBLY DOSYASI ÜRETİMİ HAKKINDA********************
8.01pl3
uzun

zamandır dilimize doladığımız bu sorun çözebileceğiz galiba en azından küçük bir yol aldık.

mplabde bir proje açtınız...language tools ayarlarını yaptınız.... .c ve .h dosyalarını eklediniz ve

yazdınız.... hitec c nin hiç bir ayarıyla oynamayın yani linker ,assembler ve compiler tablarındaki default ayarlarını değiştirmeyin derleyin ve sizde dissasembly kodları üretebileceksiniz ve c üzerinden

sim yapabileceksiniz.... ancak default ayarlaruyla oynadığınız zaman örneğin optimizasyon = 9 ve ya diğreleri . disassembly üretemiyor...

yani dosyaya bakarsınız simülasyonunu

yaparsınız...sim OK dir ...artık optimizasyon ayapabilrsiniz veya ayarlarını değiştirrebilrsiniz..çünkü optimizasyon diye sizin mevcut asm kodlarınızı azaltmaya yöneliktir..sim sonucundaki sonuçlar

optimizasyon yapıldığındaki kodlarla yanı olacaktır. kuşkunuz olmasın    

ancak galiba mplab6.10 ile direkt olarak microchip,  hitec c ye destek verdi. mplab6.10 zamanlarında ise 8.01 pl...  

vardı yani 8.02 serisinde bu sorun hallediilmiş olabilir

şu anda 8.02 pl... serisini kullanıyorum... bunu yine bildireceğim....

:)

kolay gelsin....

ferhat

*****DİSSASEMBLY DOSYASI ÜRETİMİ

HAKKINDA********************
8.01pl3
uzun zamandır dilimize doladığımız bu sorun çözebileceğiz galiba en azından küçük bir yol aldık.

mplabde bir

proje açtınız...language tools ayarlarını yaptınız.... .c ve .h dosyalarını eklediniz ve yazdınız.... hitec c nin hiç bir ayarıyla oynamayın yani linker ,assembler ve compiler tablarındaki default ayarlarını

değiştirmeyin derleyin ve sizde dissasembly kodları üretebileceksiniz ve c üzerinden sim yapabileceksiniz.... ancak default ayarlaruyla oynadığınız zaman örneğin optimizasyon = 9 ve ya diğreleri .

disassembly üretemiyor...

yani dosyaya bakarsınız simülasyonunu yaparsınız...sim OK dir ...artık optimizasyon ayapabilrsiniz veya ayarlarını değiştirrebilrsiniz..çünkü optimizasyon diye

sizin mevcut asm kodlarınızı azaltmaya yöneliktir..sim sonucundaki sonuçlar optimizasyon yapıldığındaki kodlarla yanı olacaktır. kuşkunuz olmasın    

ancak galiba mplab6.10 ile direkt

olarak microchip,  hitec c ye destek verdi. mplab6.10 zamanlarında ise 8.01 pl...  vardı yani 8.02 serisinde bu sorun hallediilmiş olabilir

şu anda 8.02 pl... serisini kullanıyorum... bunu yine

bildireceğim....

:)

kolay gelsin....

ferhat

*****8.02 PL 1 DISASSEMBLY DOSYASI ÜRETİMİ

sonunda galiba sorunu hallettik gibi.

8.02 pl1 i birkaç gündür kullanıyorum ve disasembly dosyasını sorunsuzca üretiyor ve

simülasyonu rahatça yapabiliyorsunuz...yani ne default olarak ne de optimizasyonlu olarak hata veriyor. galiba savımda haklıydım(ancak galiba mplab6.10 ile direkt olarak microchip, hitec c ye destek

verdi. mplab6.10 zamanlarında ise 8.01 pl... vardı yani 8.02 serisinde bu sorun hallediilmiş olabilir
) from last message

ayrıca bundan sonra read me dosyalarına gözatacağım bakın ne

yazıyor.

-   Improved support for debugging under MPLAB v6.

yani 8.01 pl3 ü hemen bırakın ve 8.02 pl1 e terfi edin

crack 8.02pl1 :  www.crack.cd  

---->H----->7 adresinde
:) :) :) :) :)

ferhat

*****8.02 PL 1 DISASSEMBLY DOSYASI ÜRETİMİ

sonunda galiba sorunu hallettik gibi.

8.02 pl1 i birkaç gündür kullanıyorum ve disasembly dosyasını sorunsuzca üretiyor ve

simülasyonu rahatça yapabiliyorsunuz...yani ne default olarak ne de optimizasyonlu olarak hata veriyor. galiba savımda haklıydım(ancak galiba mplab6.10 ile direkt olarak microchip, hitec c ye destek

verdi. mplab6.10 zamanlarında ise 8.01 pl... vardı yani 8.02 serisinde bu sorun hallediilmiş olabilir
) from last message

ayrıca bundan sonra read me dosyalarına gözatacağım bakın ne

yazıyor.

-   Improved support for debugging under MPLAB v6.

yani 8.01 pl3 ü hemen bırakın ve 8.02 pl1 e terfi edin

crack 8.02pl1 :  www.crack.cd  

---->H----->7 adresinde
:) :) :) :) :)

Red

Edit projest->hex dosyasi->Node properties ->Generate Debug info
deyince oluyor ??

Aquas2004

crackini değil kendisini.