Mühendiste Aranan Nitelikler Hakkında

Başlatan keshh, 09 Temmuz 2008, 14:34:09

keshh

mucitotomasyon,
>>gercekten bu şekilde olan ilanlar ic acıcı ama dediginiz nitelikteki insanlar
>>bulmak gercekten cok zor

Demişsiniz, nedenini anlamadım? Yukardakilerden hangi isteği(leri) karşılayan mühendis bulmakta zorlanıyorsunuz?
Meraktan soruyorum.

İyi günler dileklerimle...
ct[/url]

mucitotomasyon

en basitinden elektronik devre tasarımı yapabilen demişşiniz . end olarak konusuyorum analog devre tasarımı bir mühendis  zırvalıyo buna şahitim aldıkları egitimde okadar cok  konular ogreniyolarkine  sonucta hic bir şey ogrenmedikleri cıkıyor pcb cizimine gelince  devre elemanlarını daha  bilmiyorlar  yani olay bundan ibaret

keshh

Prof.EleCTroN:
>>Arkadaşlar konuyu mühendis vs. tekniker yada teknisyen
>>karşılaştırmasına dönüştürmeyelim. Size bu konuları tartışmayın
>>demiyorum ama bir iş ilanı verilmiş, yeri burası değil.

Haklı olabilirsiniz o konunun tartışma yeri burası değil ancak seneye mezun
olacağım ve ne gibi özellikler aranıyor kendimi hangi alanlarda geliştireyim
diye merak ettiğim ve burda da muhabbeti geçtiği için sordum.
Fikrini söyleyen (ve söyleyecek) arkadaşlara çok teşekkür ederim.

mucitotomasyon:

>>en basitinden elektronik devre tasarımı yapabilen demişşiniz . end olarak
>>konusuyorum analog devre tasarımı bir mühendis zırvalıyo buna şahitim
>>aldıkları egitimde okadar cok konular ogreniyolarkine sonucta hic bir şey
>>ogrenmedikleri cıkıyor pcb cizimine gelince devre elemanlarını daha
>>bilmiyorlar yani olay bundan ibaret

Dedikleriniz doğru olabilir ancak sebebinin çok çeşitli devreleri
öğrenmekten çok kişinin öğrenme isteğine bağlıyorum.
Öğrenciyken havyayı eline alıp öğrendiği devreleri yapmaya uğraşsa yine baya bir şey öğrenir.

Elektronik labda asistanken çok meraklı olup ödev pcb'sini aylar
öncesinden araştıranları da gördüm parayla üst döneme yaptıranları da
yani biraz da insanın kendisinde kalıyor. Yoksa eğitim kurumlarını
kötüleyeceksek bilgisayar kullanmasını bilmeyen teknikerlerin suçu da mı
hocalar ve eğitim sistemi :)

Ha aydınlatma, yüksek gerilim tekniği veya haberleşme dersleri
analog tasarım yapıcak birinin pek de işine yaramayacaktır diye
düşünüyorum o konuda haklısınız.
ct[/url]

erkan614

istedikleri özellikler oldukça makul
hani askerlik yapmış olsam ve kendime ait bi işim olmasa hemen başvururum :)

ilker_32

1 aydır mühendis arıyoruz bulamadık piyasada mühendis kalmamış yada kendilerine güvenemiyorlar. Ne kadar istediği parayı versende bulamıyorsun. Aselsan'da bile 3000 küsür kişi içinde 100 müh. varsa işe yarayan 5 yada 6'dır. Gerisi fasa fiso. Bu neden kaynaklanıyor diyorsanız tabiki torpilden. Nerede iti kopuk var doluşmuş oraya uzun bıyıklısından tut sivri sakallısına oradan uzun saçlısına derken daha diyod ölmesini bile bilmeyen adamlar var.  :lol: Gelde gülme,

Cetinal

evet aynen oyle ,,olay tamamen kişiye bağlı meslek lısesının elektronik bölümünün ılk sınıfındayken ılk atöyle günüde mavi önlüğümü giymistim ve ilk konu elektirik tesisatıydı bir buton bir zil konusu işte elimizde küçük çekiçler :D plançeteye boru döşüyorduk kroşelerle ve pencereden dışarıya baktıgımda güzel sanatları görüyordum erkekler kızlar oturmuş birbirine gitar çalıyordu döndüm birde atöylenin görünümüne baktım 24 tane sap :D:D işte orda içimden gelen 2 sesin birisi şöyleydil lan Alaattin seninki mi yaşamak şimdi onlarınkı mi diye tabi bu sesi nefsimden dolayı geldiğine eminim ama orda onlara özenmiş olsam bu gun elektronik le alakam olmazdı mesela akşamlar ıbu siteye bakacagıma repçilerin rockcu ların takıldıgı sitelere takılırdım ama çok şükür o anki içimden gelen 2. sese  beni yanlış yola saptırmadı :D

vel asıl kelam : eğer bir kişiye mühendis diyebileceksek yukarıdakı ozellıklere mutlaka sahip olması lazım

erkan614

birden meslek lisesindeki halim aklıma geldi herkeste mavi bende mor önlük :) elimde çekiç buvattan kablo geçiriyorum :)

muhendis bulunmamasının tek nedeni patronlerın dingilliği (kendimde bi bakıma patron sayıldığımdan istediğimi diyebilirim)
mu muhendis arkadaşları hiç desteklemiyorlar hepsi keser mubarek hep bana hep bana olmaz kardeşim iş ilanı veriyolar (yukardaki ilan hariç) bi amuda hem program yazıp hem lehim yapabilecek diye özellik koymamışlar bide verdikleri maaş 1000ytl bu kısımda ki bilgiler ikinci kaynaktandır bi arkadaşın başından geçmiş. tabi bulamıyolar sonra o arkadaşı geri aramışlar biz 1000 ytlye çalışcak adam bulamadık (bırakın diğer özellikleri) siz kabul edermisiniz diye :)
hiç kimse adam yetiştirme derdinde değil herkes yetişmiş ayni zamanda çok genç ayni zamanda yer süpürücek adam arıyor mumkunse karın tokluğuna çalışabilcek e bu durumda da kişiye hakkını verebilecek iş verenlerde madur oluyor çunku herkes pısırık
sırf su şerefsiz emo nun imza yetkisi vermemesinden dolayı elektrik elektronik fakultelerindeki herkes elektrik opsiyonunu seçiyor elektronikte ise adam yok e çocuklarda tarih öncesi (ki her elektronikçinin bi bakıma bilmesi gerekir) elektrik makinalarını öğrenip mezun oluyor ne bir dijital elektornik nede md derslerini örenmeden
e sen bu adama proxy swiç dediğinde tabi suratına mal mal bakar
neyse

debi

Alıntı yapılan: "ilker_32"1 aydır mühendis arıyoruz bulamadık piyasada mühendis kalmamış yada kendilerine güvenemiyorlar. Ne kadar istediği parayı versende bulamıyorsun. Aselsan'da bile 3000 küsür kişi içinde 100 müh. varsa işe yarayan 5 yada 6'dır. Gerisi fasa fiso. Bu neden kaynaklanıyor diyorsanız tabiki torpilden. Nerede iti kopuk var doluşmuş oraya uzun bıyıklısından tut sivri sakallısına oradan uzun saçlısına derken daha diyod ölmesini bile bilmeyen adamlar var.  :lol: Gelde gülme,

Hocam çok ağır konuşmuşsun ya.. Ben de şöyle diyeyim; 4 sene boyunca uzatmışsa ki normal durum, 5-6 sene boyunca hesap işleri ile uğraşıp uygulaması minimum seviye olan bir mühendislik eğitimi var Türkiye'de.. Transistörün ne olduğunu bile görmeden eşdeğer devresini ezbere çizip hesap kitap yaptırılmaya kalkılıyorsa anormal bir durum var demektir..
Yüksek ihtimalle sen meslek lisesi çıkışlısın, o sebepden işinin ehlisin(öyle ise) belki de.. Torpil kkısmına ise aynen katılıyorum..

keshh

erkan614:

>>sırf su şerefsiz emo nun imza yetkisi vermemesinden dolayı elektrik
>>elektronik fakultelerindeki herkes elektrik opsiyonunu seçiyor

Hiçbir sebepten dolayı EMO'ya şerefsiz ya da benzeri hakaretlerde bulunamazsınız.
(Yasal yaptırımlardan bahsetmiyorum bile...)
Daha bir sene olmadı yeni mezun ODTÜ Elektronik Müh. mezunu bir meslektaşımızı kaybettik.
Sebebi de askeri görevini yaparken uzmanı olmadığı trafo merkezinde çalıştırılmasıydı.
Yüksek gerilim mühendisliği elektrik mühendisliğinin bile uzmanlaşma gerektiren bir alanıyken bu dersleri almamış birinin kalkıp o işi yapmaya çalışması ne yazık ki ölümcül kazalarla sonuçlanmaktadır.
EMO bu tarz kazaların önüne geçebilmek için bazı derslerin alınmasını zorunlu tutuyor.
Öğrenciler parasal açıdan iyi diye istemedikleri halde elektrik alanını seçiliyorsa bence bu idealsiz öğrencilerin problemidir.
Yoksa sadece elektronikte uzmanlaşacağım arkadaş diyebilecek cesareti gösteren işinde oldukça iyi insanlar tanıyorum.
Türkiye'de elektrik, elektronik ve bilgisayar mühendisliğinin tarihine denk bir kuruma kalkıp hakaret etmek bence size düşmez...

İyi akşamlar...
ct[/url]

Prof.EleCTroN

İlgili mesajlar buraya taşınmıştır. Konuya buradan devam edebilirsiniz.

keshh

ct[/url]

remzi

madem konu mühendis tekniker arasındaki farka geldi bende hem teknikerlik hemde mühendislik okumuş birisi olarak yorumumu yapayım...

Bence bir mühendis bir makina veya devre tasarımını a dan z ye bilmelidir. Herşeyi kendi yapacak diye bir kaide yok. mesela smd bir entegrenin pcb tasarımı sırasında yanlış yere konulması sonucunda belki entegrenin lehimlenebilmesi sorun çıkaracaktır. Bu en basit örnek.

Baskıdevrenin nasıl çıkarılacağını bilmeli fakat baskıdevreyi kendi çıkarmamalıdır. ( Bu gibi şeyler tamamen tecrübeden ibarettir. Vatandaş teknikerdir çok iyi baskıdevre çıkarır sonrada hava atar bunu mühendisler bile yapamaz diye. Buna ben sadece gülüp geçerim.)

Arkadaşın aradığı vasıflarda mühendis bulması okadarda zor değil.

Mikroişlemci dersi almış az çok da program yazmış birisi arkadaşımızın istediği şeyleri yerine getirebilir.

İyi çalışmalar...

sagamen

bir imam hatipli olarak bir yorumda ben yapayım  mühendis arkadaşlarımızın sadece tecrube eksikliği ve kendilerine güveni yok diyebiliriz yeni mezun olan bır muhendis arkadasımız sadece okulda bildiklerini ortaya koyar   onlardan ogrecegımız  ogreteceğimiz cok şeyler vardır mutlaka
herkEse kolay gelsin

erkan614

Alıntı yapılan: "keshh"erkan614:

>>sırf su şerefsiz emo nun imza yetkisi vermemesinden dolayı elektrik
>>elektronik fakultelerindeki herkes elektrik opsiyonunu seçiyor

Hiçbir sebepten dolayı EMO'ya şerefsiz ya da benzeri hakaretlerde bulunamazsınız.
(Yasal yaptırımlardan bahsetmiyorum bile...)
Daha bir sene olmadı yeni mezun ODTÜ Elektronik Müh. mezunu bir meslektaşımızı kaybettik.
Sebebi de askeri görevini yaparken uzmanı olmadığı trafo merkezinde çalıştırılmasıydı.
Yüksek gerilim mühendisliği elektrik mühendisliğinin bile uzmanlaşma gerektiren bir alanıyken bu dersleri almamış birinin kalkıp o işi yapmaya çalışması ne yazık ki ölümcül kazalarla sonuçlanmaktadır.
EMO bu tarz kazaların önüne geçebilmek için bazı derslerin alınmasını zorunlu tutuyor.
Öğrenciler parasal açıdan iyi diye istemedikleri halde elektrik alanını seçiliyorsa bence bu idealsiz öğrencilerin problemidir.
Yoksa sadece elektronikte uzmanlaşacağım arkadaş diyebilecek cesareti gösteren işinde oldukça iyi insanlar tanıyorum.
Türkiye'de elektrik, elektronik ve bilgisayar mühendisliğinin tarihine denk bir kuruma kalkıp hakaret etmek bence size düşmez...

İyi akşamlar...

:) tabi tabi

vazgeçtim bi edit yaziyim
1. emoya dediklerimde haklıyım ayrıca emoyada uyeyim yakında smm de alcam gerektiğinden değil sadece el altında bulunsun diye
2. arkadaşımıza Allah rahmet eylesin üzücü bir olay olmuş
ama bu örnek kişi çalışma tarzı ile ilgili
örnek olarak; ben tasarladığım panolarda hep 24v kullanırım ve bir buton dahi bağlıycak olsam (ki 24v da çalışıyoruz hiç birşey olmaz) gider panoya gelen hattın şartelini keserim, ki hiç gerekyo panoda sigorta var pako şarter var ne gerekvar yürümeye demem işi sağlama alırım. sonra  panoyu yaptıran adamda kendince maytap geçer "ya yuh ordan elektrik kesilirmi, ölümden bu kadarmı çok korkuyorsun" diye ama ben hiç gocunmam ölümden korkmuyorum ama gerçek şu ki boş bir sebepten dolayı ölmek de beni rahatsız eder.
3. örencilerin idealsiz oldukları zaten bilinen bişey adamın ilk tercihi doktorluk ama öss puanı yetmediğinden muhendisliğe giriyor.
4. ayrıca emo için bi laf daha en son hatırladığım kadarı ile iöza yetkisi için yurutme durdurma kararı alınmıştı. (mezun olduktan sonra daha kurcalamadım) yani 3 zorunlu elektrik dersi lan elektronik opsiyonlu eem ler de belli bir kva ya kadar imza atabiliyordu. hatta buna benzer bi kağıtta imzalatmışlardı bana karak iptal olursa hakkımdan vaz geç diye.
yani verdikleri hakkı  da geri alıcaklar  :x sonunda biri çıkıcak eem ve elektronik için bi oda açıcak o zaman emo gorur gununu çunku uye sayısı giderek eem ağırlıklı oluyor
neyse konu emo değil konu nasıl nitelikli muhendis yetiştiririz.

keshh

Remzi:

>>madem konu mühendis tekniker arasındaki farka geldi bende hem
>>teknikerlik hemde mühendislik okumuş birisi olarak yorumumu yapayım...

>>Bence bir mühendis bir makina veya devre tasarımını a dan z ye
>>bilmelidir. Herşeyi kendi yapacak diye bir kaide yok. mesela smd bir
>>entegrenin pcb tasarımı sırasında yanlış yere konulması sonucunda belki
>>entegrenin lehimlenebilmesi sorun çıkaracaktır. Bu en basit örnek.

>>Baskıdevrenin nasıl çıkarılacağını bilmeli fakat baskıdevreyi kendi
>>çıkarmamalıdır. ( Bu gibi şeyler tamamen tecrübeden ibarettir. Vatandaş
>>teknikerdir çok iyi baskıdevre çıkarır sonrada hava atar bunu
>>mühendisler bile yapamaz diye. Buna ben sadece gülüp geçerim.)

>>Arkadaşın aradığı vasıflarda mühendis bulması okadarda zor değil.

>>Mikroişlemci dersi almış az çok da program yazmış birisi arkadaşımızın
>>istediği şeyleri yerine getirebilir.

>>İyi çalışmalar...

Dediklerinize katılıyorum. Manuelleri okuyabilecek kadar ingilizce bildikten
ve az çok programlama mantığını çözdükten sonra gerisi zaten temel
elektronik bilgisine ve kişinin azmine kalıyor.

Sagamen:

>>bir imam hatipli olarak bir yorumda ben yapayım mühendis
>>arkadaşlarımızın sadece tecrube eksikliği ve kendilerine güveni yok
>>diyebiliriz yeni mezun olan bır muhendis arkadasımız sadece okulda
>>bildiklerini ortaya koyar onlardan ogrecegımız ogreteceğimiz cok
>>şeyler vardır mutlaka

Tecrübe eksikliği belki normal de kendine güvenin neden eksik olduğunu
ben de çözemedim. Tanıdığım herkes kendini yetersiz buluyor ki sevdiği
alanda yüksek lisans yapmayı düşünüyor.

Erkan:

>> tabi tabi

Keşke düşüncelerinizi savunabilecek bilginiz veya cesaretiniz olsaydı da tartışma daha verimli ve üretken olabilseydi.
(Bildiklerinizi ifade etmeyip "tabi tabi" dediğiniz için o yargıya vardım lütfen kusura bakmayın) Korkmaya gerek yok YTÜ'nün karşısındaki şubeye (Barboros Bulvarından inerken, Beşiktaş'ta) gidip bir çaylarını içebilirsiniz. :)
Neden böyle bir uygulama var kardeşim diye sorabilirsiniz ordaki çalışanlar
sorularınızı benden daha iyi yanıtlayacaklardır.

İyi günler.
ct[/url]