Mühendiste Aranan Nitelikler Hakkında

Başlatan keshh, 09 Temmuz 2008, 14:34:09

files

analitik düşün, düşün... çoktur işin. ( mi acaba ?)

erkan614

konuyu biraz farklı noktaya çekeyim
emo üyesiyim ama dükkanın resmi açılışını yapmadığım için smm alamıyorum.aksilik olmazsa 2 ay sonra vergi lehvasını çıkarıcam neyse bunlar önemli değil bu gun bi kontrol ediyim dedim danıştayın yurutme durdurma kararı iptal olmuş ama smm belgelerindede yeni değişiklikler yapmışlar.

buarada açıklama;
Alıntı YapSMM NEDİR ? NE İŞ YAPAR ?

SMM (Serbest Müşavir Mühendis)  Bürolarının tasarım yapmaya, uygulamaya, teste, kontrola, kabule ve imzalamaya yetkili olduğu Elektrik-Elektronik-Bilgisayar-Biyomedikal mühendisliğine yönelik mühendislik hizmetlerine ve bu hizmetlere ait herhangi bir konuda bilim ve tekniğe uygun olarak hizmetin görülmesine fikren katkıda bulunulmasına SMM Hizmeti denir. Bu hizmetleri gerçekleştiren kişiye de SMM denir.

Ne İş Yapar?

* Etüd  ve Yapılabilirlik Hizmetleri.
   * Proje Hizmetleri;          
             1- Öneri Projesi,          
             2- Ön Proje (avan proje),          
             3- Uygulama Projesi,          
             4- Röleve Projesi,          
             5- Değişiklik Projesi (tadilat projesi),          
             6- Üretim projesi (imalat projesi),          
             7- Son Durum Projesi,          
             8- Detaylar.
   * Araştırma ve Geliştirme Hizmetleri.
   * İhale Dosyası ve Keşif-Şartname Düzenleme Hizmetleri.
   * Mesleki Kontrollük Hizmetleri.
   * Teknik Uygulama Sorumluluğu (fenni mesuliyet).
   * Hakediş ve Kesin Hesap Hizmetleri.
   * Deneme İşletmesi, Kontrol ve Kabul Hizmetleri.
   * İşletme ve Bakım Hizmetleri.
   * Danışmanlık Hizmetleri (müşavirlik hizmetleri).
   * Yapım Hizmetleri.

Alıntı Yap
1) Asansör SMM/BT" belgeleri
ASANSÖR SMM BELGESİ
Asansör Hizmetleri için alınan SMM Belgesidir. Asansör SMM belgesi alanlar diğer SMM belgelerini alamazlar. İlk başvuru ve yenileme için gereken belgeler diğer SMM belgeleri ile aynıdır.

2) 1kV Altı Tesisler Elektrik SMM/BT Belgesi
ELEKTRİK 1KV ALTI TESİSLER SMM BELGESİ
Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği kapsamında bulunan etkin değeri 1000V‘un altındaki kuvvetli ve  zayıf akımlı tesisler ile asansör tesislerini kapsayan SMM belgesidir.

Bu belgeyi Elektrik-Elektronik, Elektronik ve Elektronik-Haberleşme Mühendisleri alabilir.

Ancak Elektrik-Elektronik Mühendisleri ile yüksek mühendisleri  "Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM  Belgesi"ni Transkriptleri,Transkript İnceleme Komisyonu‘nda uygun bulunduktan sonra alabilirler. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız
İlk başvuru ve yenileme için gereken belgeler diğer SMM belgeleri ile aynıdır.

3) 1kV Üstü ve 1 kV Altı Tesisler Elektrik SMM/BT Belgesi
ELEKTRİK 1KV ÜSTÜ VE 1KV ALTI TESİSLER SMM BELGESİ
Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği kapsamındaki Etkin değeri 1000V‘un üstünde ve 1000V‘un altındaki tesisler ile Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği kapsamında bulunan etkin değeri 1000V‘un altındaki kuvvetli ve  zayıf akımlı tesisler ile asansör tesislerini kapsayan SMM belgesidir.
Elektrik mühendisleri ile yüksek mühendislerine Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenlenir.

Elektrik mühendisleri ile yüksek mühendisleri dışındakilere (Elektrik-Elektronik, Elektronik ve Elektronik-Haberleşme Mühendisleri) Elektrik 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenlenir.

Elektrik-Elektronik mühendisleri ile yüksek mühendislerinin  Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi talep etmeleri halinde; SMM belgesinin belirlenmesi için transc ript inceleme komisyonu tarafından  transc ript istenir. Elektrik-Elektronik mühendisleri ile yüksek mühendisleri‘nin trasc ript‘inde  "yüksek gerilim tekniği", "elektrik makinaları", "elektrik tesisleri"(koruma, üretim, iletim, dağıtım‘dan biri) derslerinin tamamının veya bu derslerle aynı içerikte olup, farklı isimler altında olan derslerin bulunması veya bu dersleri sonradan tamamladıklarını üniversitelerden belgelemeleri durumunda Elektrik-Elektronik mühendisleri ile yüksek mühendisleri‘ne Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenlenir.

ama sanırım 2008 ocağa kadar bekleyebilirim

2 ile 3 arasında nasıl bir yetki farkı var

KAZIMUGUR

3- YG (yüksek gerilim-enerji nakil hatları-trafo merkez ve binaları-trafo hesapları...)(belirtildiği gibi 1kV üstü: 6.3-33-ve yukarısı gibi) projelerini yapabilir.Bunun için gereken dersleri almış kişi aynı zamanda 1kV altı için gereken dersleri de almış olduğundan onları da (2- nin tüm yetkisi) yapabilir.
Özet : Ne bulursa çizer  :) .

miral

Merhaba,
Bu konuda benim gibi bazı arkadaşlarımız müzdarip.Elektrik elektronik mühendisliği bölümünden mezun olup sadece elektronik mühendisi ünvanını alan mühendisler 1KV üstü SMM alamıyor sanırım.Burda EMO ünvan arıyor.Üniversite mezun olduktan sonra ders vermiyor.Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun Elektronik Mühendisi arkadaşlar için 1 KV üstü SMM için tren kaçmış sanırım.
Bu konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar bilgileri ile bize yardımcı olabilirmi?
önce selam,sonra kelam...

erkan614

halen okuyorsanız ve zorluklara aldırmadan ben yaparım diyorsanız tren kaçmamıştır.
elektronik opsiyonunu alıp elektrik opsiyonu derslarini ek olarak alabilirsiniz.
bunun için alttan ders bırakmamış olmak ve cesaretli olmak ve hocalara muhabbet koyabilmek yetilerine sahip olmanız gerekir :)
elektrik makinalarını zaten alıyosunuz bu 1 ayrıca 3. sınıfta elektrik tesisatı ve aydınlatma dersi veya muadilini de alıyorsunuz bu 2
4. sınıfta ygt yi veya muadilini de ek ders olarak alırsanız "1kv altlı üstlü dublex" sertifikasını alırsınız.

kazım hocam 1kv derken bu adamlar 1000volttan bahsediyor benim bildiğim sanayide 380v 3phalse kullanılıyor
Alıntı Yap3- YG (yüksek gerilim-enerji nakil hatları-trafo merkez ve binaları-trafo hesapları...)(belirtildiği gibi 1kV üstü: 6.3-33-ve yukarısı gibi) projelerini yapabilir

benim merak ettiğim 3) 1kV Üstü ve 1 kV Altı Tesisler Elektrik SMM nin neler yapabildiği değil
2) 1kV Altı Tesisler Elektrik SMM nin neler yapabildiği?

KAZIMUGUR

Piyasa işleri belirli guruplarda toplanıyor.
Enerji nakil hatları,asansör ,iç tesisat gibi.Bunlar en çok para kazanan en çok karşılaşılan ve tabii ki en çok rağbet gören konular.Dolayısı ile düzenleme gerekiyor.
Yukarıda anlattığım hatıralar bunu resmediyor.Bir karar alınıyor ,yıllar içerisinde olumlu-olumsuz yanları gözleniyor,değişim gerekiyor ve ye eskiye dönmenin doğru olacağı tartışılıyor işine gelen oluyor olmuyor.
Bazı şeyleri yaşayarak görüyoruz.Bu sadece bizim değil , dünyanın sorunu.Hızla gelişen teknoloji de elektrik ile ilgili yeni şeyler yeni düzenlemeleri şart kılıyor.
Şartlar herkese uyuyor uymuyor ayrıcalıklar ne olacak nasıl düzenlenecek bazıları belirli bazıları idare ediliyor.

Sanayi her zaman 380 ile sınırlı değil.İçme suyu tesisleri sulama pompaları gibi işlerde motorlar 6,3kV dur.5-10MW lık motoru , 380 ile besleyemezsin.İşte bunlar extrem olanları ve zaten yapımında da herkes yok.
Dünya ilk başlardan beri bazı standartlar belirlemiş ve artık gelişmelerde ona paralel oluyor.1000  böyle bir şey.Genel şebeke cihaz ve kontrol elemanları için dayanma gerilimi sınırı iken aynı zamanda altı üstü diyede bir kavramın içerisini doldurabiliyor.

1kV altı için de şartlar var.Tekniğin gereği ayrılması gerekiyor.Bina iç tesisatı pastadaki en çok karşılaşılan dilim.İlk önceleri asansör kıyısına köşesine sıkıştırıldı idi.Asansör projelerini ilk zamanlar elektrik-makina-inşaat mühendisleri imzalıyabiliyordu.Zaman içerisinde düzenlemeler getirildi,getiriliyor.

Uzun zamandır doğrudan bu işlerle uğraşmıyorum ama çevremde olanlardan bildiğim sürekli tüzükler değişiyor.
Yetki için emo sayfaları incelenebilir.Oradaki düzenlemeler yapılan işlerin kümelendiği sınıfları-gurupları işaret eder.

http://www.emo.org.tr/genel/sss.php?grubu=SMM

erkan614

bu durumda 1kv altı smm orta ölçekli bir kaobinin elektrik projesini onaylayabilirmi veya herhangi bir sitenin elektrik projesini?

barajlara onay veremeyecekleri kesin :)

keshh

Evde değildim bir süredir internete giremiyordum biraz geç oldu o yüzden

erkan614:

>>edit: unutmadan @keshh sana bi tavsiyede bulunayim her nekardar
>>emo yu sevmesem de (çok belli ederim) her muhendisin ve adayının,
>>kayıt yaptırması taraftarıyım, ve senin üni de okuyor olman üyelik için
>>bir sorun teşkil etmez. emo genç diye bi şey var (gerçi derin
>>duygularla bağlı imişsin bilmen lazım) üni de okuyan em eem bm kayıt
>>yaptırabilir. ayrıca bir öteki güzelliği de mezun oluncaya kadar aidat
>>almıyorlar (mezun olunca nasıl olsa bunun acısını çıkarırız düşüncesi
 >>güdüyorlardır kesin, ... )

>>tavsiyem hiç vakit kaybetmeden baş vur çok faydasını görüceksin.
>>düşün emo hakkındaki düşüncelerimi biliyosun ben bile emo gence
>>üyeydim,

Yok zaten üyeyim EMO-Genç'e. Hem ben seviyorum da
çok kafa insanlar var.
Ama daha mezun olmadığım için Emo'ya
üye değilim. Seneye inşallah :)

mckmk03:

>>@keshh
>>Bütün öğrenciler analitik düşünce kavramını lisedemi öğreniyo yada
>>bu öğrenilebilinen bi kavrammıdır.

>>sonuçta anadolu yada fen lisesi mezunuda olsan meslek lisesi
>>mezunuda olsan aynı sınava giriyosun.yeteneklerin ve zekan aynı
>>ölçülerde değerlendiriliyor.

>>Üniversite okumak için yeterli bilgiye ve analitik düşünceye sahip
>>olmayan bir öğrenci fen liseside de okusa meslek lisesinde de okusa
>>kuvvetle ihtimal üniversiteye giremeyecektir.

>>Gazi üniv.tef elektrik öğrt. mezunuyum. Benim Analitik Düşünce
>>Yetisine sahip olmadığımı söyleyebilirmisin.

Yanlış anlaşıldım sanırım sadece aynı imkanların sunulmadığını
söylemek istemiştim. Yani lisede çoğu insanın sadece ansiklopedilerde
gördüğü kimi "ayrıntıları" içeren sınavlar olabiliyorduk veya liseyi bitirdiğimde o zaman öss konularında olmamasına rağmen
gözümle türev integral çözebiliyordum. Farkların zeka veya yetenekten değil
uygulanan yöntemlerden sunulan imkanların farklılığından kaynaklandığını
düşünüyorum ve bunun da sınavda katsayı uygulaması olmasa bile haksız bir
yarışa sebep verdiğini düşünüyorum.

İyi günler dileklerimle...
ct[/url]