vhdl mi verilog mu?

Başlatan 707yunus, 03 Ağustos 2008, 18:53:56

707yunus

slm arkadaşar fpga programlamak için sizce vhdl dilimi yoksa verilogmu iyi.ikisinin arasındaki fark nedir.?hangisi c ye yakındır?

SpeedyX

vhdl derim. internette bunların farklarını anlatan çok kaynak bulup inceleyebilirsiniz.

igudenler

merhaba
ben verilog derim. vhdl genellikle avrupa ülkelerinde kullanılan daha eski bir dildir. japonya çin de dahil olmak üzere asya ülkeleri ve amerika verilog dilini tercih etmektedir. donanım dillerinin hepsinin mantığı programlama dillerinden farklıdır bu nedenle herhangi bir programlama diline direkt benzemez. yanlızca kodların yazılışında verilog c ye çok benzemektedir. vhdl ise pascaldan izler taşımaktadır.
kolay gelsin
10 çeşit insan vardır  binary saymayı bilenler  ve bilmeyenler...

707yunus

arkadaşlar çok sağolun.bn de fpga üzerinde uğraşmaya başladım ve fpga öğrenmek istiyorum.bunun için başlangıç dilinin önemli olduğu kesiindir.
onun için soruyu şöyle sorayım.sizce çoğunlukla verilog mu yoksa vhdl mi kullanılır.?

selamlar......

KaraBekir

www.google.com a gir, "ChipArchitect FPGA" yaz ve arattır. "fpga ya başlamak" diye bir yazı var. Orada sayın ChipArchitect in yorumlarını okuyabilirsin.

SpeedyX

http://www.angelfire.com/in/rajesh52/verilogvhdl.html

Verilog kötüdür demiyorum fakat birkaç düzeltme yapacağım.
Amerikada, NASA vhdl kullanıyor diye biliyorum.
Gözümle gördüğüm, mesela Nokia vhdl kullanıyor ve bildiğim çoğu üniversite vhdl eğitimi veriyor, sebebini bilemem. Çinde herşey kullanılıyor, vhdl kullanan çok tanıdığım var. Siz herhalde gözünüzle gördünüzde bukadar emin konuşuyorsunuz.

Sonuç olarak vhdl akademik dil olarak bilinir, anlaşılması veriloga göre daha zordur. Yeni başlayan biri iseniz Verilog ile başlayabilirsiniz çünkü daha basittir.

picusta

Soruyu soran arkadas forumu trollamis anlasilan (forum jargonu için bagislayin).
En iyi dil bildigin dildir desem?
VHDL'de yazmak daha ciddiyet ve disiplin ister, Verilogu daha çabuk kavrarsin, daha hizli kod yazabilirsin. Fakat dikkat edilmezse ve uygun parametreler girilmezse bu avantajlarin karsiligi fazladan kapi harcamaya yol açacaktir.
Ayni türden bir soru : VB'mi C'mi ? C'de 150 satir yazdigini VB de 15 satirda yaparsin. ikisinin de yeri ayri.

707yunus

Alıntı yapılan: "picusta"Soruyu soran arkadas forumu trollamis anlasilan (forum jargonu için bagislayin).
VHDL'de yazmak daha ciddiyet ve disiplin ister, Verilogu daha çabuk kavrarsin, daha hizli kod yazabilirsin. Fakat dikkat edilmezse ve uygun parametreler girilmezse bu avantajlarin karsiligi fazladan kapi harcamaya yol açacaktir.
Ayni türden bir soru : VB'mi C'mi ? C'de 150 satir yazdigini VB de 15 satirda yaparsin. ikisinin de yeri ayri.

sayıın abim en iyi dil bildiğindir diyorsunda daha bu diller için adım atmadım. ne vhdl ne verilog biliyorum.
ama bn verilog için adım atmayı düşünüyorum.arkadaşarın fikirlerine göre.
bide şöyle bir sorum var.verilog yada vhdl de  hazır kütüphaneler varmı?

hasaney

Alıntı yapılan: "707yunus"
Alıntı yapılan: "picusta"Soruyu soran arkadas forumu trollamis anlasilan (forum jargonu için bagislayin).

sayıın abim en iyi dil bildiğindir diyorsunda daha bu diller için adım atmadım. ne vhdl ne verilog biliyorum.
ama bn verilog için adım atmayı düşünüyorum.arkadaşarın fikirlerine göre.
bide şöyle bir sorum var.verilog yada vhdl de  hazır kütüphaneler varmı?

Her ikisi için de bol miktarda hazır kütüphane bulabilirsin. Daha önceden algoritma veya başka bir programlama dili üzerinde pratiğin varsa vhdl öğren derim. VHDL daha profesyönelce bana göre. Zaten bu iki dil arası dönüşüm yapan programlar da mevcut.