1. PicProje.NET - PIC Projeleri Yarışması

Başlatan DumrulBey, 14 Kasım 2003, 06:20:37

DumrulBey

Merhaba,

Önerilen ve oylamaya açık yarışma ayrıntıları aşağıdadır. Yaklaşık iki haftalık bir zaman diliminde tüm ayrıntılar kesinleştirilmesi bayram tatili fırsatını kaçırmamak açısından önemli olacağı kanaatindeyim. Bayrama kadar başlamazsak sanıyorum bu iş gecikir veya tekrar hatırlanana kadar unutulur gider. Bence kimseden bayram tatilini proje için geçirmesi istenemeyeceğinden biz bu işe bayram bitimi başlayabiliriz. Hadi öyleyse... ;)

Jüri üyeleri içerisine forumu takip eden tecrübeli üyeler katılırsa çok seslilik açısından iyi olacağını düşünüyorum. Konu olarak ise başta bir kaç yarışmada temel konular seçersek hem diğer projelere başlangıç olması açısından iyi olur hem de yapılması kolay olur. Aslında bu konuları aşağı yukarı herkes yapabilir ama mühim olan derli toplu birikim yapabilmek.

Sevgiler, saygılar...

Yarışma ismi: 1. PicProje.NET - PIC Projeleri Yarışması
Başlangıç Tarihi: 28 Kasım 2003 (Bayram bitimi)
Bitiş Tarihi: 8 Aralık 2003 (Bitiş uzatılabilir)

Önerilen Konular:[/u]
1. RS232 Çoklu PIC Programlayıcısı
2. IR PIC'den PIC'e Haberleşme
3. RF PIC'den PIC'e Haberleşme
4. Gerilim Ölçer
5. Frekans Ölçer
6. Kapasite Ölçer
7. Sayısal Potansiyemetre Uygulaması

Olası Jüri Üyeleri:[/u]
1. PicProje
2. Byka
3. Diablo
4. Electronicman
5. XNHCX
6. Thief
7. Aster

Ödüler:[/u]
Bu konu beni aşan bir mevzu olsa da elimde kendim topladığım data sheet, tutorial benzeri ve çoğunluğu PDF olan bir CD-ROM'u aşkın birikim var. Şu sıralar hem yedek almak hem de bir düzene koymak için derleyip CD-ROM'a kaydedeceğim. Bir kopyasını CD Recoder'ı olan bir yönetici arkadaşa verir, o da ödül olarak katılımcılara dağıtabilir diye düşünüyorum.

Aynı şekilde benzer nitelikte ödüller diğer forum üyeleri tarafından temin ve tespit edilebilir. Tabii bir kitap da çok güzel bir ödül olacağı kanaatindeyim.

Benden bu kadar :)

Elimden gelen bu, gerisini ancak forum yöneticilerinin desteği ve onayı ile gelebilir. Yarışmaya da basit ve adaptörsüz "RS232 Çoklu Programlayıcı" ile katılmayı düşünüyorum. Tüm üyelerimizin bilgisine...

Kolay gelsin...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

DumrulBey

Merhaba,

Bayram geldi ve geçti. Neredeyse yeni bir yıla gireceğiz. Ben diyorum ki artık basitte olsa

bir yarışma yapalım. Olmaz mı?

Mesela Circuit Cellar dergisinde yapıldığı gibi olabilir. Aramızda bir mikrodenetleyici modeli belirleyelim. Bu mikrodenetleyici ile ilgili projeler ortaya

koyalım. Öyle kriterler olsun ki; kaynakların kullanımı, çalışma hızı, popülerliği ve fiyatı gibi etkenler ön plana çıkabilir. Sonra önceden belirlenen jüri üyeleri birinci, ikinci ve üçüncüyü belirler.

Bunlar ödül alır...

Ama mesele ödül almak falan da değil! Mesele bir zamanlar konuştuğumuz gibi, elle tutulur güzel birikimler elde etmek. Hem siz bir şeyler öğreneceksiniz, hem de ortaya

güzel şeyler çıkacak. Hadi arkadaşlar, biz bunu yapabiliriz! Öyle Popstar Türkiye yarışması gibi bir hazırlık içine girmemize gerek yok! Benden bir öneri, mesela şöyle yapalım mı?

PIC

16F628 güzel bir mikrodenetleyici. Bununla yukarıda bahsettiğim kriterler göz önünde tutularak, en iyi projelerimizi yarıştıralım. Hatta özel jüri olayını da geçelim. Sizler var olan veya aklınızda

olan projelerinizi görücüye çıkarın tüm PicProje Forum'u üyeleri not versin. Tabii Popstar Türkiye'deki Armağan gibi arkadaşlar olmasın! Yoksa sonra kavga çıkar haberiniz olsun...

:)

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

PicProje

DUMRULBEY
forumda biraz katilim gorsem bir organizasyon yapacam ama baksana fikir belirten bile yok ben

katilirim diyen yok  :cry:  :cry:
İzindeyiz Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK

fsan

Alıntı yapılan: "DumrulBey"Önerilen Konular:[/u]
1. RS232 Çoklu PIC

Programlayıcısı
2. IR PIC'den PIC'e Haberleşme - http://www.picproje.net/forum/viewtopic.php?t=2386&postdays=0&postorder=asc&start=24
3. RF

PIC'den PIC'e Haberleşme
4. Gerilim Ölçer
5. Frekans Ölçer
6. Kapasite Ölçer
7. Sayısal Potansiyemetre

Uygulaması

@PicProje
Hocam, aslinda "DumrulBey" arkadasin önerdigi yarisma devam ediyor.
Önerilen konularin bazilari zaten

board da daha önceden yapilmis linkler felan var. Board un "arama" özelligini kullanip önerilen konularla ilgili uygulamalari burada toplayabilirsek, burdan devam edebiliriz.

yarisma

belki bu sekilde de olabilir ;)

elektromer

Alıntı yapılan: "PicProje"DUMRULBEY
forumda biraz katilim gorsem bir organizasyon yapacam ama

baksana fikir belirten bile yok ben katilirim diyen yok  :cry:  :cry:

Merhaba,

Picproje'nin söylediklerinden alındımda...:-)  cevap yazayım

dedim...

Yarışma fikri çok güzel ama insanlar nasıl katılacak? Yani önemli eksiklikleri olabilir.. (Bunları öncelikle kendim için söylüyorum.  İsteyen arkadaşlarda kendilerini dahil

edebilir..)

Kişisel olarak ben ASM yazmayı ve yazılımlarımıda TMR0 interrupt'u ile yapmayı tercih ediyorum.. (Ve bütün deneyimim F84 üzerine kurulu..)

Pic Komutları

tarafımdan anlaşıldığını sanıyorum. (18 serisinin ilave komutları hariç.)

Daha gelişmiş PICMICRO'larda ise banklardaki registerler ile ilgili bazı problemlerim var...

Örneğin ;

ADC, I2C, PWM, Seri haberleşme ve benzeri konular..
İngilizce konusundaki yetersizliğimden dolayı bu konuları çözümlemek oldukça uzun zaman alıyor.. (Deneme yanılma kökenli olması

nedeniyle..)

Boardda bulunan örnekler ise ağırlıkla bütün projeler şeklinde.. İstenilen konuyu yakalayabilmek içinde programın tamamının taranması ve programı yazan arkadaşın

algoritmasını yakalamak gerekiyor...

Hal böyle olunca board'un bazı yerlerinde olduğu gibi bitmiş projelerde modifikasyon yapmak gerekincede insanlara oldukça basit konularda bile

sorular sorulmakta...

Konuyu biraz dağıttıysam özür dilerim..

Bilgi ve deneyim konusundaki abilerimizden (Eğitmenlerimizden) ricam bu işlemlerin modül olarak kullanılması

konusnda yardımlarını bizden esirgemezler ise,

seve seve ve yapabildiğimce yarışmalara katılmaktan zevk duyarım...

Saygılarımla..
Her şey gönlünüzce olsun..

PicProje

@elektromer
Bence hic alinma Zaten amac bu buradaki hazir projeleri inceledigin zaman kesme nerede nasil yapilmis

pwm nasil kullanilmis ... gibi programsal deneyimleri sizlere yansitmak yoksa yarisma odul bunlar sadece cok kucuk seyler belki boyle bir uygulama yapildiginda 10. siraya konan arkadasimiz isyan

bile eder cunku emek nasil degerlendirilebilirki demek istedigim onemli olan 1. olmak değil katilimda bulunmak ve semasiyla programiyla algoritmasiyla aciklamalariyla insanlara fikir teskil edecek

katilimlar verebildikten sonra bence hepsi birinci olur

@fsan
Sende haklisin ama bunlari organize etmek gerekiyor bir iki veya uc konu değilde en az on konu on katilim gibi

olursa acariz bir baslik seceriz juri yapariz bir picSTAR yarismasida biz gerekirse popstar daki armagani da transfer ederiz :)

demogro

selam beyler bence yarısmaya bi topic belirlemek gerek.mesela 1ulusal picproje 16f84 yarısması gibi.yani.belli bir kriter

olsun.adam devresini gondersin calısma mantıgını anlattsın en cok oyu alan birinc olsun.veya bi baska aklıma gelen eletornik olsun kriter isteyen flip flop yapar isteyen p5 10Ghz islemci...veya

forumdaki gibi katılam gore yarısmacılar olabilir.ses frekens guc eletronigi  f84 etc...bi yarısma olsun artık.meseala ben piclerde cok yeniyim anca yuruyen ledb yapabilirim.inanın sonuncu olmayı cok

istiyorum ki benden ustunleri gorebileyim..bu sayede kendimi gelistiririm.varsa ben bi yarısma varım.eltronikge flip flopla pic'e yuruyen ledle .hodri meydan.vaya uyelrin rutbelrine gore yeni uye

tec.uye diye bunlar fikirler.hedef zorlu kosmak gerek hadi muassır medeniyete erismek isteyenler.hadin baslayalım artık........
challenge technology

derwish

Bende bu konuda fikirlerimi belirtme geregi duydum.

Eger yapılacak olan bir proje yarısması ise bence islemci

BELİRTİLMEMELİDİR.

Cunki ben PIC serisi islemcilerden fazla anlamam.. 8051 ciyim.

Proje yarısması ise sadece yapılması istenen devre belirtilir ve yarısmacılar istedikleri

islemci ile bunu gerceklestirir.
Ancak yapılması istenen PIC ile yapılmıs proje yarısması ise malesef ben(ve belki benim gibi sadece 8051 den anlayan baska user lar) yarısmaya katılamayacak

demektir.

Birde degerlendirme kriterlerinin onceden acıklanması gerektigini dusunuyorum.
Cunki kriterler arasında kodun kısa olması var ise ; ona gore davranıp en kısa kodu

cıkarmaya calısırım ancak kodu kısalıgı bir avantaj saglamayacak ise o zaman en guzel en shık kodu cıkarmaya calısırım.

DerWish

PicProje

Evet arkadaslar simdi birseyler oluyor ortaya fikirler cikiyor lutfen fikri olan herkez yazsin

Veli B.

Sanırım yarışmanın seviyelere göre olması daha şevk verici olabilir.
Ben usta arkadaşlarla yarışmaya cesaret

edemem.Hepimiz aynı düzeyde ve bütün konularla uğraşmıyoruz.Bir otomasyonla uğraşan arkadaş ile data heberleşmesi üzerine çalışan arkadaş aynı kategoride değil.Branşlara göre ayrı başlıklar

altında konular olursa ve bu konularda atıyorum 3 seviyeli ( amatör,tecrübeli,uzman) gibi. Katılacak arkadaşlar uygun bulduğu seviyeye göre çalışmalarını yapar ve daha sonra elimizde de farklı

branşlarda sanki inddexlenmiş çalışmalar kalır.Yeni gelecek arkadaşlar içinde ilerisi için hoş bir kaynak olur diye düşünüyorum.
Belki bu kadar katılım olmayacakken neden böyle

detaylandıralıım diyor olabilirsiniz ama sanırım arkadaşların ilgilenmeme sebebi herkesin aynı sevide imişçesine yarışmaya katılmak durumunda kalmasıdır.Herne kadar kazanmak değil yarışmak

olsada aslolan. :)

Ne dersiniz?
Sevgiler

PicProje

Bence insanlar dusunduklerini sizler gibi yazarsa burada fikirler olusacak ve en iyisini bulacagiz senin dedigin gibi

korkularimizida yazmaliyizki esit haklarda ciksin ortaya

aster

kimse, herşeyi tam olarak bilemez
amaç kendimizi geliştirmekse herkezin bildiği bir şeylerle
kendini göstermesi

diğerleri açısındanda olumlu olacak
benden üstün burada yüzlerce kişi var onlardan bir şeyler
öğrenmekten başka ne isteğim olabilirki (buranın amacı da zaten bu değilmi)
fazla

uzatmadan bu işi başlatsak fena olmayacak
ben projede sunabilirim veya yeni başlayanlara,
kendini geliştirenlere destek sağlayıcı uygulamalar vererek de katkı sağlayabilirim
(ödül gibi

)

PicProje

aster haklisin baslayalim ama hala katilim az ve kurallari koymak lazim bir juri kurmaklazim projeleri dagitmak lazim daha

epey konusmak lazim ama ......

aster

tamam üstat, sen bir açılımı yap ortaya koy bakalım
haydi şu gongu çal artık :lol:
gerisi gelecek eminim 8)

PicProje

Tamam bir sekilde caldik gonk u ama yarismak istegenler kim yarismanin adi ne olacak bunu her aymi her yilmi yapacaz

suresi ne olacak juriler kim olsun biraz yazin bakalim su fikirleri kendinize saklamayin hadi baslayalim