1. PicProje.NET - PIC Projeleri Yarışması

Başlatan DumrulBey, 14 Kasım 2003, 06:20:37

PicProje

Evet ozaman ilk basya yarisma kurallarini belirliyecek bir komite kuralim bu arkadaslar yarismaya katilamayacak uzgunum

KIMLER BU KISILER SECELIM BEN BASLANGIC OLARAK

sn
bunalmis
aster
byka
ve bu fikri basimiza saran dumrulbey
dige oneriyorum tabi

zorla değil siz ne dersiniz...
İzindeyiz Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK

Veli B.

Bir konuda itirazım var,
Sevgili Bunalmış işlemcinin gücüne göre puanı düşsün diyor ama ben buna

katılamıyorum.Nihai amaç, en az malzeme ile en verimli ve en ekonomik sistemi kurmak değil mi bizim mesleğimizde?
Öyle ise kullanılan malzemeyi neden böyle kategorize edelim?Eğer kişi

kendini bu konuda yetiştirmiş ise bunu kullanması kadar doğal bir şey olamaz.Neden hala klasik sayısal teknoloji ile devam etmeyip, micro denetleyicilerin gücünü arkamıza almaya çalışıyoruz, bu

yüzden değil mi?Mümkünse en gelişmişi ile en iyiyi yapmaya çalışmamız doğrusu değil mi?Benim gibi ve hatta benden daha yeni arkadaşları buna zorlamalıyız diye düşünüyorum.877 nin puanı

düşük diye 84 ile proje çıkarmaya çalışacağız ama bu projeyi fayda anlamında zayıflatacak.
877 de PWM var, ADC var,Capture,compare var.pin sayısı çok daha fazla.Puanlamada dezavantaj

olacaksa daha basit bir sistem için uğraşmayı tercih ederim ve bence genelimiz böyle düşünürse hepimiz kaybederiz gibi geliyor.
Ustalığın gösterilmesi açısından çok doğtu bir kriter olabilir ama

nihai olarak düşünce yapımızı geriletir diye düşünüyorum.
Sevgiler...

Veli B.

Üstat,
bu komite çok sıkı ama bizlerin bu komitenin ,birbirinden değerli olacağına inandığım
projelerinden mahrum

kalmamız açısından, şöyle bir önerim var.
Seçeceğiniz uygun kişileri de alarak bir bir süper lig oluşturmanız.
Oylama olmaksızın, bu hepinize saygısızlık olur.Ama bu projeler de bizim için

bir hedef olur.
:D BAŞ UCU HEDEFİ :D

:)  :)  :)  :)  :) ...
Çok hoş olur.

Sevgiler...

PicProje

Tamam seninde dusuncelerin guzel katana ama zaten bu tur kural tartismalarini yapmak icin bir komite istiyorum aslinda bu

komitenin yarismaya girmesinde ne gibi sakinca olabilir ki sonradan dusundumde pek sorun olmaz gibi yani isteyen girer herhalde ee sonundada anket usulu uyelere sunariz onlarin oylari belirler ilk

5 i ilk 10 u gibi sonrada kurallara gore juri hesaplar ??? sizce??

z

İşlemci gücüne göre puan katsayısı düşşün fikri aslında mantıklı.

Ben tutupta manyak güçte bir işlemci ile

kullanarak PIC ile 100 satırda yapacağınız bir programı 10 satırda yazsam acaba bu başarı benimmi yoksa işlemciyi dizayn eden firmanınmı sorusuna cevabı düşünürsek haklılığımı anlarsınız.

Biribiriyle 1 kaç dolar fiyat farkı olan iki işlemciden güçlü olanı üzerinde elde edilen başarı kime ait olacak?

Aynı projeyi daha az çevre birimine sahip daha az kapasitede bir işlemciye

yaptırabiliyorsak iyi bir teknik çalışma  yapmış oluruz.

Yarısmada amaç ne ona bakmak lazım, gerçek dünyada amaç, işi en kısa sürede
bitirip  istenenleri yerine getiren cıhazı

olabildiğince ucuza maletmek.
Burada iyi bir kod yazmamış olabilirsiniz, kaynakları hoyratça kullanmış olabilirsiniz
sırf ses çıkartacağım diye içinde PWMi olan üst model işlemci seçmiş

olabilirsiniz.
Ne yaptıysanız yaptınız tasarım çalışır hale geldiyse başarılı oldunuz demektir.

Ama bir takım kriterlere göre projeyi değerlendirmeye kalkışırsak proje başarız da olabilir.

Sadece okulda derslerde kriterlere uygun tasarım zihniyeti  gunluk hayatta da kullanılmadığı sürece  Türk malı teknik ürünler neden dünya piyasalarında kapış kapış girmiyor sorusuna cevabın da

bir parçası  olacaktır..

Unutmayın kalite detaylarda saklıdır.

Belkide yarışmacıları her ay bir işlemciyle proje yapmaya zorlamak işlemci puanından vazgeçmemize ve yarışmacılara

eşit hak tanıyacak uygulama olabilir.

Örnek olarak verdiğim puanlama gerçekci olmayabilir. Matematikçilere danışalım derken de bunu kasdetiyordum.

Ufkumuzun daha da

genişlemesi için biraz da siz kafa yorun.

Aynı projeyı 10 kişi başarı ile bitirmiş olsun. 1. 2. ve 3. seçeceksiniz nelere bakıp oy vereceksiniz oy verme hangi bilimsel gerçeklere göre

olacak?

Böyle bir çalışma yapmazsak yarışma başlar projeyi istenen sürede bitirenler ve bitiremeyenler diye iki grup çıkar. Projeyi bitirenlerden  birisinin projesi en iyi olarak değerlendirilir

ve 1. olur, ancak bir sonraki yarışmada aynı değerlendirme kriterleri
uygulanmazsa yarışmacılara haksızlık olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

PicProje

Tamam bunalmis
Iyi dusunuyorsun mantikli olmak icin elinden geleni yapiyorsun ama bu gercek oskarlar değilki  :lol:

bence biraz daha tesvik edici olmali herkez senin gibi prf. olarak ilgilenmiyor bu isle zaten boardda katilim cok az cesaret yok bu sekilde bence cok caydirici olur amac birinci secmek değilki

her firsatta soyleniyor bu amac katilimi artirmak belki f84 le yapilmis bir flip flop la katilmak ama katilmak maksatta bu sen ilk islemcinin portundan 1 led yaktigin gunu hatirliyormusun ? ben

hatirliyorum ve cok zevk almistim sanki ledi direk yakamiyormusum gibi :D  :D  :lol:  :lol:

ama burada cok yeni baslayan insanlar var diger taraftan ogretmen olan 2 senedir burada uye

olan ama hala mesaji 10 civarinda olan insanlar var ne demek istedigimi anlamissindir umarim.

dusuncelerin cok mantikli bunlara lafim yok ama burda biraz daha altan almak gerek

birde ayni sartlar altinda olmazsa bundan sonrakilere ayip olur demissin bak buanada katiliyorum ama bir dizayn gibi buda gelismeye acik bir konu sencede oyle değilmi

birde arkadaslar hadi daha buradaki fikir tartismasina baska katilan yokmu gene korktugummu olacak once bizler burada emek verip birseyler ortaya cikarmak istiyecez sonra katilim

olmayacakmi gene yapmayin lutfen hadi fikir uretin....

uretinki benimde gormediklerimi ve suana kadar fikir beyan etmis arkadaslarinda gormediklerini bize gosterin ama gec kalmayin

lutfen uzyan bir is hepiniz biliyorsunuz lastik olur ele yapisir...

Veli B.

Sevgili Dumrulbey konuyu 50 gün önce gündeme getirmiş ve sadece 12 kişi fikir beyan etmiş ki bunlardan sadece iki kişi yeni

üye.Yeni üyelerden sadece ikimiz yorum da bulunuyorsak gerçekten çok can sıkıcı.Demek ki gerçekten bahsedildiği gibi ihtiyaç olunca girilen ve ihtiyaç görüldükten sonra gidilen bir zihniyetle

hareket ediyor genelimiz.Bence en güzel paylaşımın ve hatta kaynaşmanın yapılabileceği bir ortam bu yarışma.Tatlı bir rekabet, yeni bakış açılarının oluşması çok hoş ve gerekli bence.Biz hep bundan

dolayı kaybetmedik mi?Sömürebildiğin kadar sömür, bitince sömürecek yeni bir kaynak daha bulunur!!!Halbuki ülkemizde o kadar az ki bu kaynaklar.
   Bilgiyi üreten, geliştiren ve paylaşan

insanlara saygı göstermemiz lazım.Donanımsal PWM i bana çok hoş ve öz bir şekilde Üstat Bunalmış anlattı ve bende öğrendiğim kadarı ile iki kişiye anlattım.Üstat paylaşmasa idi üçümüz de

mahrum kalacak en azından daha fazla zaman harcayacaktık öğrenmek için.
Biz talep etmez isek arz edilmez ve hal böyle iken,  şu yarışmada görüyorum ki, talep sadece hazıra.Sizler birşeyler

üretin daha sonra biz lazım olduğun da alırız.Yok böyle bir mantık ya! olamaz, olmamalı. :twisted:
   Eğer üreten bir toplum olacaksak tüketmekten vazgeçip üretenlerin yanında olalım beyler.

:twisted:
  Bende ilk başlarda sadece inceleyip mümkün mertebe yorumlardan uzak duruyordum.Varsa o korkuları anlayabiliyorum.Ya yanlış biliyorsam, yanlış yorum yaparsam, ya beğenilmez

ise, ya dalga geçerler küçük düşersem.
 Bir ihtimal de olsa, yanlış biliyorsanız beyan edin fikrinizi ki yanlışınız düzeltilebilsin ve siz de doğruya sahip olun. :o
 Beğenilmez ise beğenilmeyen

taraflarına üstatlar katkıda bulunuyor,Beğenilmeyen taraflarını törpülemenize sebep oluyorlar.Ne kadar güzel  :P bu sayede beğenilecek ürünler çıkartabilirsiniz artık.Ve bu forumda ukalalık veya

haddini aşma yok ise kimseye tavır da alınmıyordalga da geçilmiyor.
 Kendinize gelin beyler.Katılımcı olun artık ....  :evil:
Umarım haddimi aşmadım üstadlar  :oops:
:oops:  :oops:

PicProje

Evet sonunda beni anlayan biri daha yasasin yavas yavas beni anliyorsunuz :roll:  :roll:  :roll:  :roll:

demogro

selamlar beyler;
bu yarısmayı okulda tanıtmaya calısıyorum,ama adamların ilk tepkileri "ordaki adamlar pic i yemis

yutmuslar.biz nasıl o adamlarla yarısırız!! "tarzında.belki temelde yanlıs ama haklılar aslında.gercekten bizden (yeni baslayanlardan) cok ustunsunuz.burda iki durum var bizim sizin seviyenize

cıkmamız mı.sizin bizim seviyemize inmeniz mi?sizin inmeniz mantıksız olur bizim cıkmamız zaman alır.hadi biz cıktık diyelim altan yeniler gelecektir...bence bi klasman olmadıkca ,insanlar

urkecektir,sizinle yarısmaktan....bence bi kalsman olmalı .herseyin baslangıc  orta ,prof  seviyeleri olmalı.pci f84 se onda  877 ise onda ses amflerse onda ups seyse onda seviyeler belli

olmali....saygılarımla........
challenge technology

PicProje

sagol demogro

Iste boyle kimse korkmasin burasi ermeydani değil yeterki katilim olsun katilacak kisiler belli olsun bir

anket yapalim ve kimler hangi konuda katilmak isterler buraya yazsinlar ister flip flop ister x bant radar farketmez burada 1. olmak onemli değil onemli olan katilmak paylasmak ve nasil oldugunu

incelemek

Veli B.

Üstat ben kendi adıma hızlandırmak için aklımda ki iki projeyi sunuyorum.Hangisi olacağına henüz karar

vermedim.
1. Akıllı terminaller & base station.
2. Çim sulama otomasyonu.

1. Akıllı terminaller & base station:

Bir el veya sabit merkez(base station) ile

sayısı artırılabilir terminaller olacak.Sistemin çalışmaya başlaması esnasın da terminal miktarı sabit değil.İstenildiğin de yeni terminaller eklenebilecek.Her terminalin bir id si olacak ve base de kayıt

altına alınacak.Kayıt altına alma uç kullanıcının yapabileceği kadar basite indirgenecek, yani bir buton olacak base  üzerinde  ve basıldığında id bilgisini terminalin kendisini tanıması için

yayınlayacak.RF veya IR ile bağlantı düşünüyorum ama bilgim yok detaylı bir etüd ve surway yapmam gerekli.becerebilirsem benim için ortaçağı kapatacak. :D Terminal kendi ismini öğrendikten

sonra saha da yerine monte edileck ve çalışmaya başlayacak.terminalden beklediğim on/off çalışabilmesi ve çok basit anlamda bazı bilgileri base aktarabilmesi.Bunu ben düşünüyorum umarım

terminale de ne yapması gerektiğini anlatabilirim. :D

2. Çim sulama otomasyonu.

Çimlerle ilgili bir iş.Ot deyip geçmeyin bebek gibi bakım istiyorlar. :P Yine base ve terminaller

var ama terminaller biraz daha aptal. Sadece on/off çalışacaklar.Benim belirleyeceğim saatler de base ilgili olanlara aç ve ya kapa diyecek.Hergün belirli saatler de ve süreler de sulanmaları

gerekiyormuş.Çimler için elektronik bir anne :P
Becerebilirsem glcd üzerinde terminallerin yerlerini ve durumlarını göstermek istiyorum ama altından kalkabilirmiyim bilmiyorum.Terminal

bağlantıları ve pozisyonları exproof olarak kablo olacak.

PicProje

E hadi hayirlisi bakalim ilk bas vuran yarismaci adayimiz bakalim gerisi gelecekmi???

DumrulBey

Merhaba,

Bu yorumu hem özet olması hem de kolay

okunabilir kılmak için başlıklar şeklinde yazıyorum. Yol almak

ümidiyle...

ŞEFFAFLIK:
Bence yarışma,

katılım aşamasından puanlama zamanına kadar şeffaf bir platformda devam etmeli. Şeffaflıktan kastım aynı Katana'nın yaptığı başlangıçtan farklı bir şey değil. Yoksa

katılımcıların tüm proje ayrıntılarını herkesin ulaşacağı yere koymasını bahsetmiyorum! Zaten bunun bir çok probleme davetiye çıkarması içten bile değildir.

Benim arzu ettiğim, yarışma

başlasın veya başlamasın; millet gelişmeleri sorma gereği hissetmesin. Üstelik kararsız olan arkadaşların, fikirleri ve proje özetlerini gördükçe katılma istekleri artar ve de hiç fikri olmayanlara ilham

kapısını aralamasına vesile olur diye

düşünüyorum.

SINIFLANDIRMA:
Klas

man yani sınıflandırma belki bir çok çıkmazın çözümü olabilir. Mesela, aşağıda puanlama başlığı altında açıklamaya çalışacağım puanlama hassasiyetini kolaylaştıracaktır. Ancak sınıflandırmayı

neye göre yapalım?

Sizce sadece seviye veya kullanılan yongaya göre mi, yoksa her ikisi de mi? Bana sorarsanız her ikisi de olsun derim. Zira yonga olayında içinden çıkılmaz tartışmalara

girebiliriz. Farklı seviyelerin bir arada yarışması ise aramıza yeni katılan "demogro" arkadaşımızın örneklendirdiği gibi şevk kırıcı hatta katılmama sebebi sayılabilir. En

azından başlangıç, orta ve ileri olmak üzere üç seviye olmalı ve haksızlık olmaması için yongaya göre de sınıflandırma

yapılmalı.

PUANLAMA:
Bu

nalmis
takma adlı arkadaşımızın ortaya sunduğu puanlama sistemi ilk başta beni biraz ürtküttü! Çünkü kendimce ayrıntıdan ne kadar uzak durursak o kadar çabuk hedefimize

ulaşabileceğimize dair bir kanı vardı. Sonra puanlama ile ilgili görüşleri okuduğumda bu konunun hassasiyetinin farkına vardım. Bence bu konuları tartışacak komiteye arkadaşımız

bunalmis'i da yer almalı.

Konu hassas, hem de hassas olduğu kadar da zor. Çünkü ipin ucu adalet terazisine bağlı ki en ufak hata dengeleri bozabilir. Ama

projeleri sınıflandırırsak hesabımız kolay olmaz mı? Mesela PIC mikrodenetleyicilerinden 16F84'ü kullananlar bir sınıf olsa ve kendi aralarında bir değerlendirilmeye tabii tutulsa daha adaletli olur

diye düşünüyorum. Böylece hesabımız ve değerlendirmemiz kolay olacağı gibi modele göre puan farklılığı tartışmasıda tarih

olur.

İÇERİK:
Gördüğüm kadarıyla içerik

hakkında hiç yorum yapılmamış. Acaba her yarışmanın içeriği sınırlandırıcı bir konusu olsun mu? Zira düşünüyorumda, biri çıkıp bir kaç mikrodenetleyici ile bir kaç bin sayfa kod yazıp proje

sunarsa, siz bunu en üst seviyedeki sınıfa dahil etseniz bile aynı sıfıntaki projelerin gölgede kalmasına mani olamazsınız. Ayrıca birisi bir yılını harcayarak tez projesini sunmuşsa, diğer bir

arkadaşımız ise bir kaç saatini ayırarak getirdiği bir çözümü yarışmada paylaşmak isterse yaptığımız şey yarışma olmaktan çıkmaz mı?

Sonuç olara puanlamada olduğu gibi içerik

konusunda da keskin çizgiler ile sınırlar belirlemeliyiz. Mesela bunlardan biri de projenin %100 katılılımcıya ait olması şartı olabilir. Düşünsenize oradan burada bir kaç küçük projeyi ve kodu

birleştirip kafa yormayan bir katılımcı ile saatlerce kafa yoran bir yarışmacı arasında bariz bir haksızlık ortaya çıkabilir. Bu böyle uzayıp

gider...

Dip Not: Özellikle "mikimaus" gibi geçmiş

olsun dileklerini ulaştıran arkadaşlara teşekkürler. Allah razı olsun, iyileşiyor gibiyim. İnat ettim hap almayacağım diye ama olmuyor işte. Hapçı çıktık iyimi...:)
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

PicProje

dumrulbey

bunlarada guzel fikirler ama bu tur tartismalari buradan bir ust seviyeye tasimak gerekiyor artik yani

bu tur tartismalar bu kurallari belirliyecek arkadaslar arasinda diger uyelerin giremicegi bir forumda netlik kazanana kadar tartisilmali ve kararlar buarada yayimlanmali diyorum

ben.

ama bu konulari tartisicak olan uyelerim tam olarak kimler bunlar bir araya gelse kim olduklari belli olsa daha kolay olacak

Veli B.

Yarışma ne durum da? İki gündür tık yokta!!! :cry: