KTÜ mezunları-okuyanları ve ilgili olanlar buraya

Başlatan erguncavdar, 02 Eylül 2008, 13:13:10

erguncavdar

Öncelikle herkese slmm...
ben ktü 2. sınıf ee müh. öğrencisiyim; bundan daha önemli olan ise gelecek ve iş bulma konusunda ciddi endişelerim warr...
bu başlığı açtım çünkü ktü' den mezun olanların bu piyasadaki yerleri ne ölçüde bunu öğrenmek için....
tabiki dışardan bakan birininde düşünceleri en az onlar kadar önemli benim için...
lütfennn ktü düzeyinde bi üni. için ve içindeki bir öğrenci için pu piyasada yer alma derecesi hangis seviyede...
düşüncelerinizi merakla bekliorum...herkese saygılar....

ground

piyasada yer bulmak için mezun olunan okulun durumu değil içerisinde eğitim görmüş , araştırmış , sorgulamış , uygulamış , geliştirmiş öğrencinin durumu önemlidir.

bazı okullar isim yapmış olabilir.

örneğin bir itü mezunu bir şekilde mezun olmuş.. Okulda  tezlerini , araştırmalarını forum sitelerinde parayla ödev yapacak kişileri arama konusunda geliştirmiş birinin piyasada yer alabilmesi çok zordur.

elektronikçi kısayolu bulur , akıllıdır , önemli olan sonuçtur ya da sonuca giden her yol mubahtır inancı bir seviyeye kadar götürebilir insanı üniversite bile bitirtebilir.

ama piyasada ayaklarının üzerinde durma vakti geldiğinde gerçekler ortaya çıkar.

çok fazla ortalıkta konuşulmasada bizim picproje de de birçok öğrenci ödevini yapacak birilerini arıyor.

ve üzülüyorumki birçok kişi para kazanma uğruna bu öğrencilerimizi sanki denize olta atmış gibi bekliyor.

ilki ne kadar yanlışsa ikinciside o kadar yanlış.

yukarıda yazdıklarım bu sorduğunuz soruyla çok fazla alakalı gözükmesede sorunuzun gidişatından dolayı belki bir tavsiye olur düşüncesiyle yazdım.

şunu unutmamak gerekir elektronik her ne kadar teori ağırlıklı olsada pratikle beslenmeyince içi boş bir kutuya döner.

picproje de ezberci anlayıştan çok yaşanılan tecrübeler , püf noktaları konuşulur yeni gelen birisine hazır proje olmaması onun bakış açısını değiştirsede ,  mesaj yazan deneyimli üyelerimizin belki yıllar sonunda öğrendikleri bilgileri edinerek bulunmaz bir hazineye sahip olabiliyorsunuz.

yeni arkadaşlarımızın bunu değerlendirmelerini dilerim..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

stlg

Sevgili ground

Kendisine bu işi meslek edinmiş kişilerin birseyleri para karsılıgında yapmasının nesi yanlış anlamadım ,bence bu egitimi almış odevini başkalarına yaptıranlarda sorun gibime geliyor, yoksa egitimini almış kendisini geliştirmiş bir kişinin başkasının odevini bir ucret karsılıgında yapması kadar dogal bir şey yok
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

mikromuh

Calisma hayatina atildiginiz zaman sizde goruceksiniz ki,diploma denen sey duvara asilan bir kagit parcasidir.Okul hayati boyunca kendinizi nekadar gelistirdiyseniz(egitim,uygulama,sanayi deneyimi) onun meyvalarini toplayacaksiniz.Calistiginiz yere siz yon vericeksiniz aksi takdirde is yeriniz size yon vermeye baslar ve bunun altindan kalkmanizda cok zor olur.Size tavsiyem hic moraliniz bozmayin ve sadece kendinizi nasil gelistirebileceginiz yonunde calismalar yapin,kurslara katilin.

erguncavdar

öncelikle yorumlara tşk ediorum....
bi sorun şu ki dediğiniz gibi ismi öne çıkan üni. ler var...(itü, odtü vs...)
ve duyduğum kadarıyla da büyük şirketler (tam oranını bilmesem de çoğunluğu olduğunu duyuyorum) bu ismi öne çıkan üni. öğrencileri dışındakilere pek de ilgi duymuorlar..iş vermeyi geçtim görüşmeye; mülakata bile almıolar....
tmm belki onlardan daha iii olacam kim bilir...3 senem var...çalışarak kendimi geliştiririm...ama bana bu bilgi ve becerilerimi gösterme fırsatı verilmedikten sora ne işe yararlarki...
endişem daha çok bundandırr.... :cry:

rf

Sevgili erguncavdar,
Yazdıklarınızı okuyunca aklıma hep sizingibi genç arkadaşların söyledikleri geliyor. Bu düşünceler son yıllarda çığ gibi büyüyor...

Aslında yaşadığınız bu şüpecilik size ÖSS zamanından kalan ve dersanelerce perçinlenmiş bir düşüncedir.
Örnek olarak bu sene soruları felanca hazırlıyormuş geçen sene çok kolaymış, o dersane kötüymüş bu bölümden mezun olan herkes açıktaymış... Böyle uzayıp giden düşünceler yumağında insanların gerçek dünyayı görmeleri bazen gerçektende uzun sürüyor.

Kendi bakış açımla büyük şirketlerin neden büyük üniversiteleri tercih ettiğini  anlatayım,
Büyük Üniversitelerdeki öğrenciler diğerlerine  göre çok farklı teorik bilgi almamış olsalarda, yaptıkları uygulamalar, katıldıkları seminerler ve iyi staj olanaklarıyla kurumsal yapılara daha uygun bulunuyorlar böylelikle başvurdukları şirketlerde daha çok iş bulma imkanına sahip oluyorlar. Büyük şirketlerin insan gücü gereksinimleri elektronik konusunda süper bilgiye sahip, Ar-Ge uzmanı, elektronik dehası, her projede dünya çapında ürünler çıkaran kişiler değil. Düzenli ve sistematik çalışan , yabancı dil konusunda hiç bir eksiği olmayan , takım çalışması ve araştırma becerileri gelişmiş, vizyonu geniş kişilerdir.

Nacizhane bir kaç önerim olacak benimde,
- İlerde değişeceğini bilsenizde ilgi alanlarınızı tespit edin, hedeflerinizi koyun, yabancı dili bir lüx değil zaruri bir ihtiyaç olarak en kısa zamanda benimseyin, Belirlediğiniz ilgi alanları dışındaki çalışmalara zaman ayırmayın (ör. Elektronik konusunda kendini geliştiren birisinin popüler olması nedeniyle PHP öğrenmesi), zaman geçiyor hiç birşey yapamadım yerimde sayıyorum sendromuna girmeyin bu gün attığınız küçük adımlar ileride koşmanıza yardımcı olacaktır, Kendinize çok güvenip işleri hafife almayın , işlerde başarabilmek için kendinize güvenin.

Teşekkürler,
Saygılarımla.
KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

Erol YILMAZ

Günlerce, aylarca, yıllarca hangi konularda mesai harcayabilirsiniz ?
Bunun cevabı ne ise işte bu sizin mesleğiniz olmalı :)

Sizin uzmanı olacağınız konuda mesaili bir işi rahatlıkla bulabilirsiniz.
Medikal, Güç, Otomasyon, Kontrol, Otomotiv, Eğitim, Deniz Elektroniği
vs... elektroniğin geniş konularından birkaçı.

Öyle veya böyle diğer insanlarla birlikte çalışacağız.

Bu yüzden, mesleki eğitim konusunda hevesli arkadaşlara mesleki
eğitimin en az yarısı kadar da sosyal eğitim almalarını tavsiye ederim.

OG

Alıntı yapılan: "stlg"Sevgili ground

Kendisine bu işi meslek edinmiş kişilerin birseyleri para karsılıgında yapmasının nesi yanlış anlamadım ,bence bu egitimi almış odevini başkalarına yaptıranlarda sorun gibime geliyor, yoksa egitimini almış kendisini geliştirmiş bir kişinin başkasının odevini bir ucret karsılıgında yapması kadar dogal bir şey yok
Özkaynaklarını hoyratça israf eden ne kadar doğal kabul edilebilir ise bu da o derece doğal.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

erkan614

@stlg etik olmayabilir o kişileri belki çalışmaya yönlendirmek daha munasip.
ama tezini ve ödevini başkasına yaptıranın parasınıalmak bence o öğernciye müstehak inanın kaybettiği o ödevin parası değil ilerde o konu ile alakalı gelecek işleinde parasını kaybetmiştir tecrübe ve bilgi kaybını mukayese bile edemiyorum.

erguncavdar

beyler sizce de konu dağılmadımı....
benim sorum parayla ödev yaptırma ile ilgili değildi :lol:  :?:

ege üniversitesi mezunundan bahseden ark dışında konuya yaklaşan biri yokkk.....

çok zor bi soruda değildi...sadece tecrübeli ark ların içimi rahatlatacak  :) veya karartacak :(  bişeler sölemesini beklerdim...

ayrıca yorumlarından dolayı yine rf ve ground ' a tşk ler....

erkan614

bence bu tez konusu senin için oldukça faydalı bir tecrübe ki çıkaracağın ders şudur;
1) verilen ders ve ödevlerhocaların sana gıcıklık yapmak için bulduğu bi şey değil mezun olduktan sonra belkide iş başvurunun kabul edilmesini sağlayacak bir bilginin veya programı öğrenmen için verilen birer projedir.
2) bence üstteki madde herşeyi açıklıyor.

arkadaşım piyasada iş çok benimle beraber mezun olanların hepsi iyi işlere girdi seyyar satıtılık yapan yok anlıycağın :) ki benim mezun olduğun üni'yi biliyorsun.

madem içini rahatlatmak istiyosun foruma şunu soralım;
arkadaşlar elektrik elektronik muh. liğinden mezun olup hemde teknik bir üniden mezun olup da işsiz kalan hatta soruyu daha da özelliklendirelim 1500 ytl den aşşağı maaş alan tanıdığınız var mı?

erguncavdar

Alıntı yapılan: "erkan614"

madem içini rahatlatmak istiyosun foruma şunu soralım;
arkadaşlar elektrik elektronik muh. liğinden mezun olup hemde teknik bir üniden mezun olup da işsiz kalan hatta soruyu daha da özelliklendirelim 1500 ytl den aşşağı maaş alan tanıdığınız var mı?

Bence erkan abinin sorusu çok güzel...
aynı soruya cvp larınızı bekliorum.... :P

sdonmez

Alıntı yapılan: "FxDev"Bir dip not olarak söylemek isterim;
Ege Üniversitesi'nden mezun kendini geliştirmişlik derecesi orta, notları eh işte dedirtecek birinin bile bugünkü türkiye koşullarında başvurduğu işlerden güzel ücretler alabileceğini duydum...
Onun için bence iş, işi yapmaya gönlü olanı bekliyor...
Fikrim bu...

"Ege Üniversitesi'nden mezun kendini geliştirmişlik derecesi orta, notları eh işte dedirtecek birinin bile" derken ne demek istediğinizi anlayamadım.
Ben de Ege üniversitesi EEM'den mezunum.  Şu andaki durumunu bilmiyorum fakat benim girdiğim zamanda bu bölüm EEM'ler arasında puan olarak 4. ya da 5. durumdaydı.  Mezun olan arkadaşlarımında çok iyi yerlerde olanlarını tanıyorum.  Özellikler bölümde nam yapmış bazı hocaların dersinden geçmek çok çok zordur ki bu hocaları bil. müh gibi bölümlerde, dersini alan öğrencilerin %90'ı kaldığı için  1 yarıyıl bile barındırmamışlardır.  Tamamen duygusal nedenlerden ötürü teknik olarak labaratuar imkanları çok süper olmasa da işi hakkıyla öğrenmek isteyen adam için ziyedesiyle yeterlidir.  

Ben yanımda staj yapan lise ve eem öğrencilerine herzaman şunu söylerim:  "Soru sorun, aklınıza takılan ne varsa sorun, çekinmeyin.  Staj boyunca lehim yapmayı veya el aletlerinin isimlerini bile öğrenseniz yeter. Herşeyi bilmek zorunda değilsiniz ama en azından bildiklerini tam bilin".
Yeni mezun öğrencilerin piyasaya çıktıklarında bunun bile ne kadar önemli olacağını anlatmaya çalışıyorum bazen.

Demek istediğim şu ki okuduğunuz okulun ismine bakmayın.  Öğrenmeye meraklı olun.  Ama bu sadece teorik kalmasın.  Üniversitedeyken pratik olarak da kendinizi geliştirin.  Dediğim gibi en basitinden havya tutmayı, lehim yapmayı bilmeden çıkanlar var.  Gereksiz gibi gelebilir ama bence önemli!

özellikle duymak istediğim sanırım şu: yukarılarda bahsi geçen meblağdan daha fazlasını alıyorum.:)

Elektroemre

Alıntı yapılan: "rf"

Büyük şirketlerin insan gücü gereksinimleri elektronik konusunda süper bilgiye sahip, Ar-Ge uzmanı, elektronik dehası, her projede dünya çapında ürünler çıkaran kişiler değil. Düzenli ve sistematik çalışan , yabancı dil konusunda hiç bir eksiği olmayan , takım çalışması ve araştırma becerileri gelişmiş, vizyonu geniş kişilerdir.

@rf hocam yukarı bahsettiğiniz kişiler hangi kurumlarda iş bulabilir sizce?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "rf"

Büyük şirketlerin insan gücü gereksinimleri elektronik konusunda süper bilgiye sahip, Ar-Ge uzmanı, elektronik dehası, her projede dünya çapında ürünler çıkaran kişiler değil. Düzenli ve sistematik çalışan , yabancı dil konusunda hiç bir eksiği olmayan , takım çalışması ve araştırma becerileri gelişmiş, vizyonu geniş kişilerdir.

@rf hocam;
Tanımınızı çok haklı buluyorum.

Günümüzde profesyonel işler ve projeler 1 kişinin altından kalkabileceği durumda değil.

Bu yüzden Sisteme, Proje sürecine, Takım çalışmasına uygun insanlar
bu tanımların tanındığı işletmelerde çalışabilir.

Ben nerede iş bulabilirim? sorusundan ziyade,

Benzer benzeri çeker kaidesinden yola çıkarak ben şunu sormak istiyorum,

Siz ne istiyorsunuz ?

İstediğiniz işe uygun musunuz ?