vakitleri gösteren pano yardımı

Başlatan nova, 24 Eylül 2008, 13:54:01

nova

arkadas lar herkeze selam ben üniversite öğrencisiyim ben köyümün camisine vakitleri gösteren pano yapmak istiyorum bu konula ilgi yardımcı olabilirmisiniz. netten arastırma yapıyorum devre şemasını bulamıyorum. yardımlarınızı bekliyorum cok teşşekkür ederim şimdiden

Maxim

Tagli

Bu saatler elle mi girilecek? Aslında internetten alabilse güzel olurdu ama nasıl yapılır hiç bir fikrim yok.
:idea: Gerçi internetten almaya gerek yok. Bu değerler her yıl aynı günlerde aynı oluyor sanırım. Bir tablo ile her gün olması gereken vakit saatleri belirlenip gösterilebilir.
Gökçe Tağlıoğlu

stlg

Kardes bu urun hazır olarak satılıyor ,calısma mantıgı bildigim kadarıyla il plaka kodu girilerek yapılıyor, siz sadece  saati ayarlıyorsunuz o bulundugunuz bolgeye gore vakitleri hesaplayıp ilgili displaylere atıyor sabah su ,oglen su vs gibi kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

POWER

TB6BKG

timpati

elektroniğe güven olmaz kardeşim; siz en iyisi bir adet "saatli maarif takvimi" alın, sonra bunun ilgili sayfasını (o güne ait)  projeksiyon cihazıyla duvara yansıtın. olmaz mı?
why mr. anderson, why ?

erkan614

Alıntı yapılan: "timpati"elektroniğe güven olmaz kardeşim; .....
bahsettiğiniz o saatli maarifi elektronik ile hesaplayıp basıyolar

mustafa_cmbz

aradığın şeyin ismi tam olarak vakitmatik diye geçiyor...piyasadaki ismi bu şekilde...aradığın şey veya aynısını yapmaya çalıştığın şey ise aşağıdaki gibi birşey...

http://img440.imageshack.us/my.php?image=7704buyuknx5.jpg

bizim buralarda çok nadir karşılaştığım eski mühendis abilerimden biri bir aralar bu işe el atmayı düşünüyordu akibeti ne oldu bilmiyorum ama iç yapısını incelemiş biri olduğundan bana da biraz bahsetmişti içinde bir adet 16f84 register + display sürücüler varmışş...onun yalancısıyım....tabi içindeki micro işlemci modelden modele değişir ama mantık bana kalırsa aynıdır....benimde tek merak ettiğim şey hesap kitap işini nasıl yapıyorlar...oda büyük ihtimal bu yeryüzünde var olduğu kabul edile enlem boylamlar arasındaki zaman farkından yola çıkılarak yapılmıştır gibime geliyor.....

bunun yerine çin malı ezan okuyan saatler var o tarz bişeylerden alıp çıkışları değerlendirebilirsen daha pratik olur bence....kolay gelsin

nova

arkadslar  yorumlarınız için cok teşşekkür ederim dediğiniz clışmalara bakıcam ama ben ticaret olarak değill sadece köyümün kendi camime yapıcam ben bu vakit nazmazlarını göstern panonun devre semesını arastırıyorum arkadslar tekra şimdiden tesekkür ederim

files

Camide yoksa, 1 takvim al koy 3-4 YTL.
aksi halde sana çok pahalıya malolacak ve yapamayacaksın. cebinden 200-500YTL harcarsın. elinde bir yığın çöp kalacak.

bir de cemaat seni makaraya sarabilir. hala yapamadın mı  derler. illa elektronik birşey yapmak gerekliyse, kanarya zili, yanıp sönen led, picli yürüyen ışık yapabilirsin. bu devre yeni başlayan biri için uygun değil. yeni başladığınızı bilmiyorum tahmin ediyorum.

devre şamasını bulsanız ne olacak? hex kodunu da bulacak mısınız?

köyün muhtarına da bir bilgisayar yapmak istiyorum. şeması varmıydı acaba ?

nova

tamam arkadaslar tesekkürler yardım istemeseydim keşke sizden diğer arkadslarıma lafım yok benim laf kime gitti o biliyo

sigmoid

sen başkalarının lafına aldırma. Ben de kayanyazı yapmaya karar verdiğimde ne pic biliyordum, ne elektronik, baskı devre çizim programlarının kullanmasınıda bilmiyorum, baskı devre çıkartmasını da. Yaklaşık 1 sene sonra pc den gönderdiğim yazılar kayan yazıda akmaya başladı. İstediğim özellikte birdevreyi yapmıştım. Tabiki devre yapmanın bir masrafı oluyor. ilk seferinde başarılı sonuc almayınca merak etme o çöp olmaz, senin için iyi bir tecrübe olur. vaktim var, sabırlıyım dersen msn listene beni ekle. beraber yavaş yavaş bir devre yaparız.

POWER

Alıntı yapılan: "files"Camide yoksa, 1 takvim al koy 3-4 YTL.
köyün muhtarına da bir bilgisayar yapmak istiyorum. şeması varmıydı acaba ?
ipin ucunu biraz fazla kaçırmışsın bence
TB6BKG

stlg

Bencede oyle ,arkadasımızı bu işlerden sogutmanın bir anlamı yok hepimiz bu işlere boyle başlamadıkmı
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

timpati

söylendiği gibi, konu daha önce enine-boyuna tartışılmış bu sitede. @nova'nın internette şema aradığını hesaba katarsak, şöyle bir orta yol bulabiliriz. aşağıdaki resimde görülene (daha önceki tartışmada verilmiş) benzer bir pano yapılır ve değerler günlük olarak girilir. bunun için öyle karmaşık bir devre yapısına gerek yok, sadece göstergeler olacak ve hergün veriler tazelenecek (güvenilir kaynaklardan). arkadaşın bilgisi ve/veya sitenin bu konudaki çalışmaları ilerleyince de daha profesyonel (otomatik ve doğru) bir cihaza dönüştürülür.

why mr. anderson, why ?