vakitleri gösteren pano yardımı

Başlatan nova, 24 Eylül 2008, 13:54:01

POWER

Arkadaşlar;
Daha önce bende vakitmatik konusunda bir şeyler yapmıştım basitte olsa.timpati arkadaşımız verilerin günlük girileceğinden bahsetmiş.Ben bunu biraz daha ileriye götürerek maxsimum 6ay,8 günlük 5 vakit ezan vakitlerinine ait veriyi 877 nin hafızası alıyor.Sonuç olarak 6ay,8 günlük veri bir seferde 877 ye yüklenirse bahsi geçen zaman içerisinde ezan vakitleri ekranda görüntülenmiş oluyor.Aslında ikinci bir 877 kullanarak 1 yıllık veri saklanabilir.Fakat pratik bir yöntem değil bence. 5 yıllık veriyi sığdırdığımızı düşünsek bile 5 yıl sonra ne olacak bilgileri kim güncelliyecek.İşte takıldığımız ve çözüm bulunamıyan konu burası.Harici eprom kullanılarak daha fazla bilgide saklanabilir ama bunun bir formülü olması gerek ama nedir bilmiyorum.Ben bu devrenin gerçek anlamda uygulamadım.Çünkü belli bir maliyeti var.6 ay için yapılır bulmadım fakat yapacak arkadaşlara yada bu iş üzerinde çalışacak arkadaşlara yardımcı olur düşüncesiyle buraya koydum.Proğramın açık kodları ve isis dosyalarıda var.Yazdığım proğram daha kısa da yazılabilir.Bu işte çok iyi arkadaşlarımızda var hepimizin bildiği gibi.Neyse uğraşacak arkadaşlara yardımcı olabilmek dileğiyle.
http://www.dosya.tc/VAK_TMAT_K.rar.html
TB6BKG

timpati

nette bunun onlarca örneği var, birileri yapıp satıyor. 6 ay gibi uzun bir araştırma döneminde vereceğiniz emek ve zamanın maliyetini  hesaplarsanız satın almanın daha ekonomik olduğu ortaya çıkar. nedir sorun, gurur meselesi mi? ticari bir ürün ortaya çıkarmak istediğinizi sanmıyorum çünkü benzerleriyle rekabet edemezsiniz. ayrıca beni, yazmanın gerdiği ikinci bir konu ise "ne gerek var?" sorusu. çünkü bu hassas bir konu ve nasıl derler: "vebali büyük".

yanlış iş yapmamak gerek. sonra köy yerindeki insanlar bunu görecek de ne olacak? zaten kendi işlerinden bunalmış insanlar dini konuları imama havale etmişken bu tabelayı görüp, imamı bir kenara mı atacak? diyelim, hata oldu, bu durumda imam zan altına girmez mi? elektroniğe güven olmaz dememin nedeni bu. beslemede sorun olur, datalar karışır, bir şekilde hatalı bir durum mutlaka ortaya çıkacaktır ve bunun sorumluluğunu imama yüklerler sana değil.
why mr. anderson, why ?

files

Sorunsuz çalışan böyle sistemin kodları, şeması ortada dolaşmaz bu bir gerçek.

timpati

why mr. anderson, why ?

files

6 aylık demiş. geliştirilebilir. Yukarıda arkadaşın verdiği proje ile aynı

POWER

Arkadaşlar power ile power19 ayni kişi zaten
TB6BKG

timpati

hazır almak isteyenler için bir örnek:

why mr. anderson, why ?

Voltajcı

@POWER , paylaştığın .rar dosyası bulunamadı uyarısı veriyor, tekrar paylaşabilir misin ?

POWER

dosyayı tekrar yükledim arkadaşlar.877 ye 6 aylık veri sığıyor.fakat 18f452 ye 1 yıllık ezan vakitleri sığıyormuş bilginiz olsun.
http://www.dosya.tc/server7/wntnxc/VAKITMATIK.rar.html
TB6BKG

dursuncemal

sabit veri yukleyerek bu is olmaz o isin hesabi var su an hesabin adi aklma gelmiyor.bulundugun yerin kordinatlarini girip hesaplama yapman gerekir.ama bu konuda en buyuk sikinti iyi bir rtc.zaninda boyle bir calismam olmustu eger bulursam kodu verebilirim.
:=

POWER

evet sabit veri yükleyerek olmaz tabiki ama o zaman bu kadarını yapabilmiştim.bunun hesabını yapıpda paylaşan çıkmadı henüz.inşallah sizden bekliyoruz.
TB6BKG

dursuncemal

bakiyim hocam hayli uzun sure once once yapmistim.eskileri bir karistirmam gerekiyor.bulursam atarim.hesaplamanin adini hatirladim julian tarihi
:=

Voltajcı

Ben işin astronomik verilere dayanan matematiksel formullerini oluşturdum gibi fakat, bazı aylarda sapmalar var sanırım bir kaç ayar daha yapmam gerekecek, biter bitmez paylaşacağım. @POWER hocam, devreniz için teşekkür ederim, sizin 6 aylık veriyi aktardığınız yazılım mevcut mu ? 74hc595 ve real time clock ayarlamaları vs. yazılımınızdan kullanabilirsem, vakit hesaplama kısmına daha çok odaklanıp tamamlayabilirim diye düşünüyorum. Böylece hem işlemciye yük bindirmeden sadece ezan hesaplama formullerine dayalı fonksiyon ile güzel bir proje tamamlayabiliriz. Bu yazılım kısmını da paylaşabilir misiniz .

Voltajcı

Julian day enlem boylam vs. kullanarak güneşin doğuşu öğle güneşin batışı hesapladım. Şuan sıkıntı olan YATSI ile İKİNDİ ve bazı aylarda sapmalar yaşıyorum, ama 2 senelik uğraş sonucunda astronomiyi çözdüm neredeyse, bahsettiğim sorunları yakında çözünce sizlerle paylaşağım.

bigbey

Arkadaşlar bu iş için astrolojik olarak hesaplamak yetmiyor. Diyanet'in vermiş olduğu zamanlar yıl içersinde ( 0 ile 8 dk arasında) zamanlamalar değişiyor.
bu nedenle benim önerim şudur;
şubat ayı 29 çeken yıl takviminde bulunacak olan vakitleri kayıt edersiniz (eeprom içine) bu yılın takvimi uygundur.şubat 29 çekiyor.
kayıt işlemi bittikten sonra ikinci bir kayıt işlemimiz daha olacak, bu kayıt ise örnek verelim ana verilerimiz Ankara ili merkezine göre yazılmış olsun.
Erzurum ili için sadece Ankara ile Erzurum arasındaki zaman farkı kayıt edilecek ve tarihe göre Ankara kayıtı üzerinde diğer il zaman farkını ilave ederek ilgili il zamanını da bulmuş oluruz diye düşünüyorum.

Ayrıca konu iki ayrı sayfada takip ediliyor sanırım konuyu birleştirmek mi gerekir.. Acaba..
TA6R