Psoc'ta niye giriş çıkışlar çift?

Başlatan ozlefatih, 27 Eylül 2008, 03:35:02

ozlefatih

Merhaba! psoc designer ile proje başlattığımızda ekranda giriş ve çıkış yollarının iki ayrı tipte olduğunu gördüm bunun amacı nedir?
Örn: GlobalOutEven ve GlobalOutOdd ve bunlar 8 er bit. nedir bunlar niye 2şer tane? ve girişler için de aynı olay var GlobalinEven
even ve odd tek-çift anlamında ama anlamadım. Bir de RI0 ve RI2 aynı hatlar üzerinde ve niye GIE hattındalar da GIO hattında değiller.
   FATiH KABAKÇI ELEKTRONİK ÖĞRETMENİ

ahmet2004

GIE  global kesme aktif

GPIO   genel amaçlı giriş-çıkış

Tüm GPIO'lar Üzerinde Ayarlanabilir Kesme (interrupt) Özelliği.

Tüm GPIO Pinlerine Bağlanabilirlik.

(GIO) hattına bağlayabilirsin.

Psoc ile çalışman hangi seviyede yeni mi başladın.

ozlefatih

Picler ile ilgili olarak çok yol katetmiştim Assembly dilinde epey program yazdım. şu an Hi-Tech ile pice devam ediyorum. donanım yapılarını iyi bilirim. Bu arada GIE olarak bahsettiğim şey Global interrupt enable olayı değil tabiki. Bu piclere ait bir kısaltmaydı. GIE GlobalinOdd'un kısaltılmışı. Benim bahsettiğim ise şu; Blokların kenarlarında PsoC veri yolları bulunuyor ve bu yollar 8er bitlik giriş çıkış yolları ancak her 8er bit giriş yolunun kenarında bir 8 bit daha giriş yolu var. Ve bunların adına GlobalinOdd(GIO) diğerinede GlobalinEven(GIE) denmiş, bu şekilde çıkışlar içinde 8er bit ayrılmış ve bu çıkışlar GlobalOutOdd(GOO) ve GlobalOutEven(GOE) adını almışlar. şimdi sorun daha açık oldu heralde burada niye giriş yada çıkış adı altında aynı ucun hem odd hemde even lı çıkışları mevcut?

ahmet2004

Alıntı Yapeven ve odd tek-çift anlamında ama anlamadım.

Şu şekli bir incele istersen.

Şu sayfayı bir incele.

http://www.easypsoc.com/book/chapter1.html

ozlefatih

Teşekkür ederim. Bunu inceleyeceğim. bu e-book Psocları genel olarak mı yoksa microelectronika programına göre mi anlatmış acaba?

ahmet2004

Genel olarak anlatılmış.

Bildiğim kadar anlatıyorum.Daha tecrübeli arkadaşlar var ama sitedelermi

belli değil?Eğer psoc cipi alıp programlamaya başlarsan yardımcı olurum.

ozlefatih

teşekkür ederim arkadaşım. keşke bu Psoclar için bir Usb programlayıcı olsa da biz de kullansak. Birde Sürekli rahatsız ediyorum ama Psoclar için ASM mi yoksa C mi kullanıyorsunuz. Şu an tek istediğim Bu PsoC Designer programını anlamak ve Asm yada C farketmez program yazmaya başlamak. Keşke bu programı kullanmayı öğrenebilseydik...

ahmet2004

Her iki dilde de kullanıyorum Ama çoğunlukla C.

LPTport tan basit olarak programlıyorum.

Cy.exe programını kullanıyorum.Hiç yoktan iyidir.

Distribütör Des.tek Elektronik ama destek ten çok köstek oluyor.

Bütün distribütörler gibi bunlarda para manyağı...

Hiç bir işe yaramayan siteleri var.Türkiye kullanıcılarına hiç bir destekleri YOK.

ahmet2004

Site çok çok uzun zamanlardır böyle.Amatörlere hizmet YASAK...

ozlefatih

İlgin için sağol. Bu konuyu öyle yada böyle öğrenmek istiyorum. bana çalışan programlayıcınızı kendiniz yaptıysanız tabi, şemasını gönderirseniz ve cy.exe (sanırım arayüz) eklerseniz sevinirim. bir de hangi Psocları programlıyor bu? ozlefatih@hotmail.com

ozlefatih

Bu Psoc designeri yabancı kaynaklardan öğrenmeye çalışıyorum. mantığını kavrasam iş tamam olacak belki ama uzun zaman alacak anlaşılan. Bir de başlangıç olarak hangi seriyi kullanmam lazım ve bu chipi nereden alabilirim?

ozlefatih

Evet şu an yol mimarisini biraz anladım sayende. Port0, Port2, Port4 gibi rakamları çift sayı ifade eden portlar GlobalInEven yada GlobalOutEven hattına bağlanabiliyor sadece. EVEN (Çift anlamı taşıdığından). Port numarası 1-3-5 gibi rakamlarla bitenler ise yalnızca ODD ile ifade edilen yollara bağlanabiliyor. Paylaşımın için sağol...

ahmet2004

ozlefatih

sağol arkadaşım. programlayıcıyı en kısa zamanda yapmaya çalışacağım...